Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Alfa147JTD
Garaža: Alfa Romeo 147JTD
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Apr 12, 2016 8:16 am

Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Uto Apr 12, 2016 8:58 am

Prije par dana, kisa je padala, krenuo sam u rikverc sa Alfom i tad se ukljucio zadnji brisac.Samo sto je krenuo da radi, zakoci.Mislio sam da je mozda otisao osigurac.Kasnijom provjerom, vidio sam da je ispravan.Zatim sam skinuo plastiku na zadnjim vratima i ispitao da li dolazi struja na konektoru motora.Bilo je regularno sto se tice napona. Sad mi nije bilo jasno zasto je prestao da pokrece metlicu iz razloga sto sam na staroj Alfi 145 imao isti problem.Tad nisam dugo koristio zadnji brisac pa je osovina motora zapekla u svom lezistu,i OK, ali kod 147-ice motor se pokrenuo i odjednom zakocio. Da li je opet osovina zapekla i zasto odjednom kad je vec poceo da radi.Zar je to moguce. Sad da rastavljam motor i pokusam vaditi osovinu kako bih je ocistio,ako je do toga,ne znam da li da to pokusavam kao sto sam nekad htio da osposobim motor na Alfi 145.Nisam uspio izvaditi osovinicu.Izbijanjem cekicam bilo je bezuspjesno pa sam cak pokusao da je na tokarskoj masini izvadim sto je dovelo do savijanja dijela koji izlazi iz lezista.Tad mi je jedino preostalo da nabavim drugi sto sam i ucinio.Tom prilikom dosao sam do dva motora od kojih mi je jedan ostao.Sad me interesuje da li mogu, tj. da li odgovara taj motor i za Alfu 147.Po konstrukcii je isti jedino se konektori za napon razlikuju po obliku.Sto se tice kontakta, broj je isti.Da li ga mogu iskoristiti kako ne bih kupovao drugi, ili ne.Molim odgovor nekog Alfiste koji ima vise iskustva u vezi mog pitanja.Unaprijed zahvalan.L.P. Alfa147JTD
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Uto Apr 12, 2016 12:23 pm

I meni se desavalo slicno ... U medjuvremenu mi je brisac proradio ali planiram da rasturim i podmazem (156 SW).
Malo pusta vodu uz osovinu brisaca, malo zapece od redje upotrebe i eto belaja. Meni jedno vreme nije radio uopste, pa onda krene pola hoda i stane. Kad ga poguram rukom, dovrsi hod. Svakako, treba to pretresti ...
Ako je od 145 isti motor sem kontakta, ne vidim sto ne bi mogla i zamena, uz prepravku konektora :)
Korisnikov avatar
Mar_Kes85
Drug Član
Drug Član
Garaža: live GTV 2.0 16v
in progress 155 3.2 GTA
Lokacija: Beograd
Postovi: 1039
Pridružio se: Pet Dec 02, 2011 5:23 pm

Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Uto Apr 12, 2016 6:54 pm

Isti problem kao tvoj sam i ja imao. Nisam imao prilike da ga popravljam jer je brisac proradio, mislim da mi ga je Aleksa majstor popravio, bez da sam mu ja rekao ista. Jer sam ostavio auto na zamenu amorta i opruga. Nedugo nakon preuzimanja auta provalih da je brisac na mestu gde i treba a ne po sredini zadnje sajbe. Ja bi to terao kod nekog da pogleda. Ne bih se zezao sa njim.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Alfa147JTD
Garaža: Alfa Romeo 147JTD
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Apr 12, 2016 8:16 am

Re: Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Uto Apr 12, 2016 7:10 pm

Po obliku on je isti, ali kad nekog pitam kaze da ne moze da motor Alfe 145 zamjeni motor Alfe 147.Pokusati cu da ga proradim, mozda nije zapekao kao ranije na Alfi 145.Posto imam ispravan od starije Alfe, mislio sam da se ne zezam sa popravkom nego da ga samo zamjenim.
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Uto Apr 12, 2016 7:10 pm

Zapekne u samoj osovini,odnosno popusti oring gumica na samom kraju osovine i kroz plasticnu vodjicu se sliva voda i zapekne...cest problem,mada ga je malo teze rasturiti hoce ako se sili da pukne plasticna vodjica osovine i mora onda zamena celog mehanizma.Polako i lagano razradjivati kad se motor rasturi,i izbijati osovinu unazad,WD resava problem...malo lupiti,pa levo desno,i opet tako sve dok osovina ne izadje napolje.Osmirglati osovinu koja je totalno pordjala i podmazati nekom masti i vratiti nazad.
Preporuka je da s vremena na vreme upalimo bisac da odradi par krugova da skine tu skramu,onda nece zapeknuti.
Slika
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Uto Apr 12, 2016 8:39 pm

Da proverim na vreme :) , problem je rasturiti sam motor, nije problem skinuti sa vozila mehanizam ?
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Sre Apr 13, 2016 5:14 pm

Bas to...mada ako si vican sa masinskim elementima nece ti biti problem i da ga rastavis.Nemoj preterano silu da upotrebljavas vec lagano gore dole izbijati i vrteti levo desno uz pomoc WD spreja.
Slika
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Sre Apr 13, 2016 5:29 pm

nije problem da se uradi, malo jeste pipavo sto kaze Elas jer zapekne ali u sustini nikakva nauka i moze da se odradi bez problema... evo kod mene 5 godina od poduhvata i problem se nije vratio, samo treba dobro napuniti osovinu sa mascu :)
Alfa147JTD
Garaža: Alfa Romeo 147JTD
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Apr 12, 2016 8:16 am

Re: Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Sre Apr 13, 2016 10:05 pm

Sve zavisi koliko je zapeklo.Kad sam rastavljao, davno, od 145-ice, nisam mogao izbiti osovinu.Nadam se da ova nije toliko zaribala, jer je brisao poceo raditi i samo stao. Zato mi nikako nije jasno sto je zakocilo.Na staroj Alfi nisam dugo koristio zadnji brisac pa nije ni cudo sto nisam mogao popraviti motorcic.Cekam vikend radi slobodnog vremena pa cu krenuti u akciju servisiranja motora.
Alfa147JTD
Garaža: Alfa Romeo 147JTD
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Apr 12, 2016 8:16 am

Re: Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Uto Apr 19, 2016 8:16 am

Nisam uspio izbiti osovinu iz njenog lezista da je ocistim i podmazem.Ne mogu vjerovati da se tako moze zalijepiti se.Ista stvar i sa retrovizorima. Ne mogu da ih okretati u zglobu, i to oba.Spricao sa WD-om, nikad da popuste.Rekli su mi da je aluminij pa kad on zalijepi, da je tesko odlijepiti. Sad me nesto drugo interesuje, posto imam drugi motor za zadnji brisac od Alfe 145, da li se on moze ili ne ugraditi.Gdje god sam pitao, kazu ne moze.Probao bih ja njega da mi je pri ruci, ali ostavio sam ga na jednoj udaljenijoj lokaciji.Trebao bih otici po njega.Ako ne odgovara da ne idem djaba.Da li je neko mozda vec ugradjivao motor od starije Alfe.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Zakocio motor zadnjeg brisaca na Alfi 147

Pet Apr 22, 2016 9:33 am

Motor kao motor uglavnom ne crkava, problem je dakle ta zapekla osovina. Ako onda ne odgovara dimenzijama ne moze zameniti... probaj da nadjes na otpadu ispravan taj motor i osovinu, pa onda nju rastavi, ocisti i podmazi pre ugradnje i imas prakticno nov mehanizam :)

Sto se tice retrovizora, mislim da je tu situacija laksa, skini ga, rastavi i izbij seger koji drzi oprugu nategnutom, onda ces lako rastaviti ploce koje se rotiraju i sve srediti... inace to podmazuj sa belom teflonskom mascu za šarke...

Povratak na “Area Servizio”