Potrosnja po ko zna koji put

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Danilo
Garaža: 159 2.2JTS '08
Postovi: 478
Pridružio se: Sre Dec 03, 2008 11:44 am

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Sre Dec 23, 2015 8:06 pm

Kod mene, 2.2 JTS troši oko 13-14l u gradu ne baš nežne vožnje, ako sam malo finiji, može i ispod 13l (poslednji rezervoar sam na 12.7l). Na autoputu oko 11l pri brzinama od oko 155km/h, a na 130km/h je jednom drugar postigao 9l (onda sam ja preuzeo pošto smo išli do Grčke pa sam vratio to na 10l :)). Na magistrali između 9 i 10l pri brzini oko 100-110km/h, uz žustra preticanjima i šaltanja u treću — ipak je ovo atmosferac, pa ne pretičem bez 5.500 obrtaja. :) Klimu još nisam našao gde da isključim. :P

Računar ne laže uvek isto, ali kad proverim, ne bude to više od 1l, a ponekad bude i bez greške (više greši kada ima kreni-stani vožnje, tj. u gradu).

E sad, pošto se npr. veličine fabričkih točkova na 159-ci razlikuju i do 3%, i to može da utiče na procenjenu razliku. Npr. ako imate manje točkove nego kako je kalibrisan računar (broji obrtaje točkova — zanemarićemo proklizavanja točkova, pošto se to alfama ne dešava :D), to što računar misli da ste prešli 700km možda znači da ste prešli 680km (ili 721km ako vam je točak veći), pa se i tu može dobiti razlika od recimo 0.3l/100km. To se sve odražava i na brzinomer itd. Kod mene je brzinomer gotovo savršeno kalibrisan na 18" fabričkim točkovima (prvo provereno dobrim GPS uređajem, a zatim i policijskim radarom na autoputu — imam zapisnik sa 159km/h kada sam držao tempomat na 160).
Korisnikov avatar
Ogi
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 155 2.0 8V
Alfa Romeo 75 1.6 Carb
Lokacija: Beograd-Sremcica
Postovi: 682
Pridružio se: Pet Mar 27, 2015 1:38 am

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Sre Dec 23, 2015 9:17 pm

Kad nemam ja nemam, a kad imam ja sipam i teram :P.. Imam onaj satic kako se zove... A da obrtomer i samo gledam u njega perifernim vidom. A kazaljka ide ovako :wave: :D
Juce, juce je odavno proslo a, sutra, sutra je daleko i ne znas kad ce stici. Zato provedi danas svaki trenutak sa osmehom na licu. ARCS, Alfa u srcu.
Danilo
Garaža: 159 2.2JTS '08
Postovi: 478
Pridružio se: Sre Dec 03, 2008 11:44 am

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Ned Jan 03, 2016 11:05 am

Evo i jednog konkretnog podatka: poslednji rezervoar, 570km a zatim sipano 66l. Oko pola (290km) je bilo magistrala/auto-put do Čačka (preko Mladenovca) i nazad, a ostalo Beograd. Računica kaže 11,58l/100km, a računar 11,7l, tako da po računaru ispade da i više troši.
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Ned Jan 03, 2016 9:09 pm

Obzirom na sve, povoljna potrošnja :)
Korisnikov avatar
smarko
Garaža: Alfa Romeo 147
Lokacija: Beograd
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jul 24, 2015 10:08 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pon Jan 04, 2016 3:19 am

Danas merio na 100km potrosnju na 147ci. Posle predjenih 100km po BG-u, sto NBG sto Stari grad, dosuto 9.12L goriva. Za ovo vreme sasvim uredu, ja sam cak ocekivao mnogo vise, jer cesto ne stigne motor da postigne radnu temperaturu a ja vec stignem gde sam krenuo.
Korisnikov avatar
Uzicanin
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 16v
Ex Alfa Romeo 147fl 8v
Ex Alfa Romeo 156TI 16v
Ex Alfa Romeo 147 8v
Lokacija: Uzice
Postovi: 211
Pridružio se: Pon Mar 07, 2016 7:23 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Sre Mar 23, 2016 10:58 pm

Ja sam mislio da imam problem sa potrosnjom bas zbog ljudi koji pricaju da 147 jtd 8vtrosi 6l po gradu, 4-5l na otvorenom, moja trosi oko 10-11l po gradu, a ume i po 15l ako vozim ostrije (Uzice, al tu je prva i druga brzina(saltanje 1800-2500), u trecu se ubaci ako hoces da umrtvis auto), otvoreno od 5.3 do 6.7 ako vozim ostrije, gume su 205/55/16. Auto sam terao i na dijagnostiku i kazu da je sve ok, ja i dalje ubedjen da nesto nije u redu, sipao Wurth aditiv, provervao dizne...i dalje nisam znao o cemu se radi, a onda sednem u 2 alfe sa identicnim motorm i gle cuda :O Pa meni auto radi kako treba... Inace merenje potrosnje cep-cep mi nije islo dobro iz razloga sto kazaljka laze, desi mi se da masi i po 5l
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Čet Mar 24, 2016 12:47 pm

10-11 po gradu je previše kako god okreneš. 8v ne bi trebalo da prelazi 9 ni u ludilu. Ali nemoj da resetuješ, pa posle 50 km da gledas prosek, nego pusti nekoliko stotina kilometara...
Što se majstora tiče, na JTD motorima imaš 100 stvari koje uticu na potrosnju i ne zele da gube previse vremena sa tim. Meni niti jedan majstor kod kojeg sam bio ne moze da utvrdi zasto moja trosi skoro 10 po gradu, a bio sam kod pet razlicitih. Isto, mi je, kao, sve OK. Na otvorenom ne prelazim 6, a u gradu sam srecan kad sidje ispod 10. I to nikakvo divljanje ni posebne guzve. S ljudima koji kazu da im trosi 6 u gradu nemoj mnogo polemisati.

Jedan mi je iskreno rekao da, recimo, protokomer, moze da zeza za grad, cak i ako pokazuje relativno ispravne vrednosti. I da bi trebalo pokusati s novim. Najabolje bi bilo, recimo, probati neciji s drugog auta ciji je prosek normalan. Drugo, dizne...isto kazu da dijagnostika ne mora da znaci da su OK.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Čet Mar 24, 2016 1:21 pm

Prvo i na tarabi svasta pie sto ne znaci da je istina. Ako je fabrika izbacila rezultate testiranja potrosnje tog motora, i to u idealnim uslovima, koje mi nemamo kada se vozimo, onda znaci da realno taj motor ne moze da trosi ni isto toliko, vec da mora biti vise.
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Čet Mar 24, 2016 4:41 pm

JTD na otvorenom može da troši 4 litre samo ako se vozi na vrh gasa do 70 na sat. To nisu realni putni uslovi. Takođe, grad je relativna stvar, nekome 10 može biti puno, nekome malo. Ko zna kakva je ruta, koliko je spora, kratka, a znamo svi da se dizel sporo greje i kratke rute su smrt za potrošnju. Grad je takođe smrt za hladan dizel, jer se stajanjem na semaforima nikad ne može ugrejati, samo tokom vožnje.

Moje potrošnje su, merene do čepa, od početka godine sitno preko 6. Leti je, uz ozbiljno konstantno preterivanje išlo i do 7 (BC bi tad pokazao oko 6), ali to je to. Teško da je 1.9 na otvorenom može da potroši više, koliko god da je noga teška. Gradske vožnje, u principu, imam vrlo malo po NBGD, mostove prelazim veoma retko. Stani kreni me ubija psihički i izbegavam uspešno.

edit: dopuna, obrisao sam greškom rečenicu gde sam napisao da su mi dnevne ture mahom otvorena vožnja, malo po NBGD dok se ne dokopam autoputa ili preko Ledina do aerodroma, 80-100km svaki dan. Čisto da razjasnimo potrošnje. Na magistrali bi to moglo i dosta manje da ide, BC na 70-80, u 6-toj na vrh gasa pokazuje 3.3-3.6, što je oko 4 litre, možda mrvu više.
Korisnikov avatar
Uzicanin
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 16v
Ex Alfa Romeo 147fl 8v
Ex Alfa Romeo 156TI 16v
Ex Alfa Romeo 147 8v
Lokacija: Uzice
Postovi: 211
Pridružio se: Pon Mar 07, 2016 7:23 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Čet Mar 24, 2016 4:49 pm

Dragon napisao:10-11 po gradu je previše kako god okreneš. 8v ne bi trebalo da prelazi 9 ni u ludilu. Ali nemoj da resetuješ, pa posle 50 km da gledas prosek, nego pusti nekoliko stotina kilometara...
Što se majstora tiče, na JTD motorima imaš 100 stvari koje uticu na potrosnju i ne zele da gube previse vremena sa tim. Meni niti jedan majstor kod kojeg sam bio ne moze da utvrdi zasto moja trosi skoro 10 po gradu, a bio sam kod pet razlicitih. Isto, mi je, kao, sve OK. Na otvorenom ne prelazim 6, a u gradu sam srecan kad sidje ispod 10. I to nikakvo divljanje ni posebne guzve. S ljudima koji kazu da im trosi 6 u gradu nemoj mnogo polemisati.

Jedan mi je iskreno rekao da, recimo, protokomer, moze da zeza za grad, cak i ako pokazuje relativno ispravne vrednosti. I da bi trebalo pokusati s novim. Najabolje bi bilo, recimo, probati neciji s drugog auta ciji je prosek normalan. Drugo, dizne...isto kazu da dijagnostika ne mora da znaci da su OK.

Izgleda da onda imamo slican problem, bas cu probati sa drugim protokomerom da vidimo sta se desava, nadam se da dizne nisu problem
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pet Mar 25, 2016 9:41 am

Kod tebe nije problem da probas drugi protokomer. Na 16v mora da se skida akumulator, pa nosac aku... :banghead:
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pet Mar 25, 2016 9:48 am

Mislim da je ista procedura zamene protokomera i na 8V jer turbo stoji na istom mestu kao i kućište filtera za vazduh.

Može malo brže iz kanala da se skine, prvo donje turbo crevo pa onda protokomer.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pet Mar 25, 2016 10:47 am

ne bih se ja zezao sa svim tim zarad 1-2l manje potrosnje jer obrni okreni ispod 9l neces smanjiti posebno u manjim mestima i brdovitim kao Uzice gde je sve kreni stani i 1.-2.-3. i gde motor cesto ne dostigne ni blizu radne temp. jer vec stignes do odredista, drugo je kad se vozi po Beogoradu po bulevarima, auto putu i sl. i kad se duze vozi pa motor stalno ugrejan, itd. tako da tih 10-11l po meni nije nerealno uopste u hladnijim danima, leti ce biti ispod 10 sigurno ali opet kazem ispod 9 jako tesko
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Uzicanin
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 16v
Ex Alfa Romeo 147fl 8v
Ex Alfa Romeo 156TI 16v
Ex Alfa Romeo 147 8v
Lokacija: Uzice
Postovi: 211
Pridružio se: Pon Mar 07, 2016 7:23 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pet Mar 25, 2016 1:03 pm

Videcu da prvo oteram kod nekog ozbiljnijeg majstora na dijagnostiku pa tek onda da cackam jer ne znam sa sigurnoscu da li imam problem

A OMP u pravu si, dosta puta stignem na zeljeno mesto, a temperatura tek na 70°
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pet Mar 25, 2016 1:22 pm

Imao sam dva 8v i sad 16v... 8v zimi kratke relacije je isao 8.5, leti 7.5...
Nije problem u potrosnji, nego u cinjenici da vozim neispravan auto sa losim ubrizgavanjam i verovatno bih sredjivanjem toga dobio agilniji i rastegljiviji motor i to me prvenstveno zanima. Jer je meni sad auto lenj u niskim obrtajima. I povecanje potrosnje upravo posledica toga.

Koliko sam citao, DusanGT je samoinicijativno odradio dizne, bez neke preke potrebe,pa mu se smanjila potrosnja za litar, a osetnije je bolje vukao posle toga.

Ali previse je i preskupo ovde "mozda" - super bi bilo kad bi neko rekao: dizne ili protokomer ili klinac-palac...

Nasao sam neku semu sa protokomerom, pa cemo da vidimo. Posle toga idu dizne na proveru na sto. Proveravene su menzurama, ali ja mislim da to kod CR dizela nema mnogo smisla jer nisu to benzinske dizne.
Falcon037 napisao:Mislim da je ista procedura zamene protokomera i na 8V jer turbo stoji na istom mestu kao i kućište filtera za vazduh.

Može malo brže iz kanala da se skine, prvo donje turbo crevo pa onda protokomer.
Zabravio sam da je u pitanju 147, na 156 je protokomer gore.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pet Mar 25, 2016 1:27 pm

I da... usisna grana na 16v. Svi tvrde da skidanje krilaca ne utice na perfomance...osim Seba,jednog od najboljih majstora u Hr, koji kaze da bas krilca uticu na bolje sagorevanje u rezimu do 2.000 obrtaja ili tu negde. Mislim da je Nidza izvrsio eksperiment i da je posle stavljanja nove grane s krilcima dobio dosta.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pet Mar 25, 2016 1:36 pm

Tebi pre svega treba MES(dijagnostika) i par logova, da utvrdiš gde je problem, pa posle odluči šta i kako dalje.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
Zrga
Garaža: Alfa Romeo GT 1.9JTD
Lokacija: Minhen
Postovi: 40
Pridružio se: Sub Feb 28, 2009 11:35 am

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pet Mar 25, 2016 1:39 pm

Evo i mog prvog iskustva sa potrosnjom GT JTD. Mozda cu malo da udavim, ali ipak je prvi rezervoar mojih para u mom autu otisao :D

Sipao sam 4.3. uvece 60.07L i onda 22.3. uvece 60,67L.

Presao sam oko 1000 km (nisam siguran dal sam resetovao ujutru komp ili ne- oko 4km)

Podaci sa kompjutera : 5.9 L/100km, travel time 19:56 sati, prosecna brzina 50 km, predjeno 991 km

E sad, procitao sam gore da zavisi i od kompa i velicine tockova, ali od kuce do posla mi pokaze isto kao i google maps razdaljinu (34km).

Sto se tice same voznje 90% magistrala /auto put i imam 7 semafora i 2 km uzbrdo na kraju.
U ciframa 15km 55km/h, onda 10km 80km/h i 9km 120km/h (odokativno/prosecno) u jednom pravcu. Naravno da sam i par puta (manje od 10) kad sam zurio ili iz cefa vozio na autoputu i 200km/h.
Po racunici 13 dana sam isao na posao (910km) i ostatak sam presao kratkim relacijama do prodavnice i u gradu. Ono sto me je sokiralo, je posle prve i jedine ozbiljne voznje ( 2 sata za 30km) u gradu, digao potrosnju sa 5.5 na 6.1L (to je bilo na nekih vec predjenih 400km) i ko sto se vidi posle se jedva spustila samo za 0,2...

Drugu stvar koja me nervira (zbunjuje) i zbog koje ne gledam na kompjuter vise tokom voznje je potrosnja posle brze voznje ili preticanja. Naime, kada normalno vozim on meni prijavljuje oko 4L na 60, oko 5L na 80-120 i oko 6L na 140km/h. A onda dodje preticanje ili ludovanje kada je prazan autoput i posle kratke relacije od preko 160km/h kada se vratim na normalnu voznju on meni prijavljuje oko 3-5L vise potrosnju. Potrosnja se smanjuje samo kad pustim gas, cim ga pritisnem za odrzavanje brzine ili ukljucim tempomat, on prikazuje vecu potrosnju. I to traje dok se auto ne parkira i predpostavljam ohladi (uvece kad se vracam prikazuje normalnu potrosnju).

Ima li neko slicno iskustvo? Moje misljenje je da kompjuter nadoknadjuje potrosnju brze voznje :D

Toliko za sada od mene, javljam se opet za neke 2 nedelje i novim izvestajem kompa :D
Korisnikov avatar
maxy
Garaža: Giulietta 2.0
Ex Alfa Romeo 147 1.9 jtd
Lokacija: BG
Lokacija: BG
Postovi: 721
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 5:09 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pet Mar 25, 2016 1:48 pm

Pa svaki dizel troši 6 l na 100 km :)
Baš pre neki dan čitam test na b92 novog mondea sa 2.0tdci motorom i lik što ga testirao kaže da može da se obori potrošnja na 3.5 l na magistali.
Moj prosek se vrti oko 6.2 trenutno, i imam magistralu, autoput i grad. Kad gledam parcijalno grad se vrti od 7.2 do 9 l, dok je na otvorenom putu oko 5.3. Vozim veoma polako, auto put oko 100 i u principu se pridržavam ograničenja, sa rasponom obrtaja 1500 do 2000.

Za Božić samo išao do RS i na autoputu prema Batrovcima uz mokar kolovoz, vetar i sneg trenutna potrošnja je varirala od 6 do 7 l na tempomatu pri konstantnih 100 km/h. Pri prolasku kroz HR autoput u znatno boljem stanju, bez vetra i padavina, ali mokar (bez vidljivih vodenih površina na njemu) trenutna potrošnja pada na 5.4 l. Gume su bile zimske, a temperatura nešto preko 0 C. Gorivo Ultra D. Dve osobe u vozilu.

potrošnja od 11 do 12 l je za 8v možda malo previše. realno bi trebala da troši malo manje, pa bar oko 9 l, mada je UE brdovito. Definitivno proveriti sa još nekim. A što se tiče bajki u vezi potrošnje toga uvek ima. Moj komšija i ja imamo iste toyote i njegova troši 4l, a moja cca 6. Ja vozim po ograničenju, a on ne spušta ispod 120 :)

i na kraju pitanje goriva, ne znam gde sipate i šta sipate. na svaki 4. rezervoar sipam wynns aditiv.
Korisnikov avatar
Uzicanin
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 16v
Ex Alfa Romeo 147fl 8v
Ex Alfa Romeo 156TI 16v
Ex Alfa Romeo 147 8v
Lokacija: Uzice
Postovi: 211
Pridružio se: Pon Mar 07, 2016 7:23 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pet Mar 25, 2016 6:57 pm

Izgleda da ja onda imam problema samo sa potrosnjom po gradu koja je ocigledno veca nego vicini. Danas sam skidao EGR ventil koji je bio skoro zapusen, ocistio sam ga skroz...posle toga je usledila test voznja i auto je dosta bolje povlacio iz niskih obrtaja, a potrosnju spustio za pola litra(otprilike), nakon toga sam skinuo protokomer i ocistio i njega, tu nije imalo promene, a onda malo bolje pogledam i nadjem da mi je naprslo crevo kod interkulera...za sad sam ga samo dobro izlepio izolacionom trakom i mogu vam reci da auto trosi po gradu barem 2-3l manje, sa nekih 11l je spalo na 8-9... Inace ja koristim Wurth aditiv, a nije mi toliko bitno sto auto trosi 1-4l vise po gradu nego sto bi trebalo vec ga cistim iz istog razloga koji je Dragon

Sutra idem do Bg i nazad pa cu videti prosecnu potrosnju na otvorenom i po Bg, valjda ce sad biti sve ok

Zrga mislim da nisi jedini koji ima taj problem sa racunanjem potrosnje na bordu, na mom prethodnom autu je bilo slicno kao tebi, vozim normalno par km...onda vozim 10ak kilometara pun gas sve brzine i potrosnja sa 5l skoci na 10l...drzim ga na leru i ono pise 10.5 pa onda 10.7 i tako raste... ugasim auto i posle pola sata dodjem kad ono skroz druga potrosnja...isti problem ima drugar na Skodi Fabiji 1.9 74 kw
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Ned Mar 27, 2016 10:32 pm

Aloo, zivis u Uzicu, sve sama brda i udzerice, mahom 1. -2. brzina, naravno da ti je potrosnja veca nego uobicajena :arflag
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Uzicanin
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 16v
Ex Alfa Romeo 147fl 8v
Ex Alfa Romeo 156TI 16v
Ex Alfa Romeo 147 8v
Lokacija: Uzice
Postovi: 211
Pridružio se: Pon Mar 07, 2016 7:23 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pon Mar 28, 2016 5:01 pm

Ahaha to si u pravu, Uzice je bas nezgodno za potrosnju...a evo juce sam se vratio iz Bg...do Bg mi bila 4.4l potrosnja pri brzini od 70-120, vratio sam se sa prosecnom potrosnjom 4.6l jer je bilo nekih 50ak kilometara kroz Bg i sasvim sam zadovoljan... Problem mi predstavlja ta trenutna potrosnja koja u prve 2 brzine skoci i do 25l kada pritisnem papucicu negde do pola i bas polako opada kada popustim papucicu, ne znam da li je to normalno jer nisam nigde nasao nesto o tome na forumu, a prvi put vozim dizela i da sam se malo ozbiljnije pozabavio njime
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pon Mar 28, 2016 5:38 pm

ne trebas da gledas trenutnu potrosnju jer to nije merodavno uopste, naravno da ce da skace kad dajes gas i da se smanjuje kad oduzimas :) jedino merodavno je prosecna potrosnja ali i to zna da laze za odredjeni %, trenutna potrosnja je najmerodavnija na auto putu sa tempomatom za sve ostalo moras da gledas prosek
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Uzicanin
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 16v
Ex Alfa Romeo 147fl 8v
Ex Alfa Romeo 156TI 16v
Ex Alfa Romeo 147 8v
Lokacija: Uzice
Postovi: 211
Pridružio se: Pon Mar 07, 2016 7:23 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pon Mar 28, 2016 5:49 pm

OMP napisao:ne trebas da gledas trenutnu potrosnju jer to nije merodavno uopste, naravno da ce da skace kad dajes gas i da se smanjuje kad oduzimas :) jedino merodavno je prosecna potrosnja ali i to zna da laze za odredjeni %, trenutna potrosnja je najmerodavnija na auto putu sa tempomatom za sve ostalo moras da gledas prosek

To sam primetio, samo sto meni nenormalno brzo skace, a bas se sporo spusta i onda ako vozis po nekoj guzvi 2 km prosecna potrosnja bude oko 15-16l... a ako nema guzve onda bude oko 9-10l vrlo lagane voznje :D Opet je problem sto mnogi lazu oko potrosnje svojih automobila pa ne znam vise da li meni previse trosi ili oni lazu :blush: Tako da sam odlucio da idem da dijagnosticar to proveri
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Potrosnja po ko zna koji put

Pon Mar 28, 2016 6:36 pm

pa ne mozes da gledas prosecnu na tako malim relacijama, vozi 100-150 km po gradu pa onda izbaci prosek, ti se previse opterecujes tom potrosnjom i stalno gledas u board a to je greska, bord nije napravljen u te svrhe vec kao neka okvirna pomoc u voznji.
ne znam dal si nekad vozio bmw koji umesto borda ima kazaljku, pa kad bi ono gledao zavrtelo bi ti se u glavi kako skace i nikad nije mirna sem na tempomatu i auto putu tako radi i ovaj digitalni board tako da ne obracaj paznju previse. ako hoces da se vozis sa 6l po gradu kupis neki malolitrazni dizel i zaboravis na alfu ;)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji

Povratak na “Area Servizio”