problem menjac

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: problem menjac

Sub Dec 21, 2013 3:37 pm

jel sama rucica ide teze ili je menjacki sklop u pitanju, razlika se treba osetiti e sad dal svako to primeti i moze da napravi razliku je individualna stvar. sumanj mda je do rucice i poluga to obicno nikad ne pravi problem sam da se razlabavi pa ima lufta a ako je u samom menjacu onda moze biti do ulja da nije adekvatno za taj menjac i zimske uslove i jednostavno staro i dotrajalo ulje.
ja sam imao slican problem na 155ici, zimi kad je hladan auto dok se i ulje u menjacu ne zagreje tvrdje je saltao i primao neke brzine, kad sam zamenio ulje sve se sredilo, kao da je bilo gusce nego sto je trebalo
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
mmladen
Garaža: Alfa 156 1,9 jtd SW
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 421
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 9:07 pm

Re: problem menjac

Sub Dec 21, 2013 6:36 pm

Ulje verovatno nije nikad menjano(2002) ali imam osecaj da je do rucice mislio sam da negde mozda treba malo namazat i sl. ali opet kad je motor hladan nekako mi najteze ide u drugu brzinu
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: problem menjac

Sub Dec 21, 2013 6:53 pm

to je 99% do ulja, isto kod mene najteze saltao 2. brzinu ali kad se malo razbije i zagreje ulje ide lako, svakako zameni ulje i verujem da ce biti bolje ako nista drugo bar si siguran da imas novo ulje u menjacu a mislim da nema nikakvog podmazivanja i sl. kad je u pitanju rucica menjaca bar ja nisam cuo za to :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: problem menjac

Ned Dec 22, 2013 9:12 pm

Moze da se podmaze onaj plasticni deo sto drzi celu rucicu pricvrscenu za pod ali ne mora.Nije to u pitanju vec samo ulje zameni...
Slika
Korisnikov avatar
banjo1990
Garaža: alfa romeo 147 JTDm 88kw
Lokacija: N. Beograd
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 41
Pridružio se: Sre Apr 06, 2011 10:19 am

Re: problem menjac

Pet Jan 03, 2014 2:47 pm

Pozdrav svima! Mislim da imam ozbiljniji problem sa automobilom. Ako sam pogrešio temu, izvinjavam se administratorima unapred.

Dakle problem je sledeći. U vožnji pri brzini od 50 km/h, do 70 km/h, čuje se zvuk pištanja koji ne mogu lako da opišem. Čuje se najviše u trećem i u četvrtom stepenu prenosa, jer su ti stepeni prenosa najzastupljeniji pri brzinama koje sam naveo. Takođe se čuje i petom stepenu, kada se usporava i dođe do neke brzine od 70 km/h. Kada pritisnem kvačilo, zvuk prestaje. Takođe se čuje i u drugom stepenu prenosa kada se usporava skroz do tačke zaustavljanja, pa u onom trenutku kada se ubaci u drugu pri nekih 30 km/h se začuje. Najviše podseća na neuštelovan diferencijal, ili na one stare gradske autobuse kada čuje da zavija pri usporavanju ili pogonu... Kod mene je taj zvuk prisutan i u pogonu, i u odgonu, a gubi se u nekoj među fazi, kada automobil ne usporava, a ni ne ubrzava.

Da li je problem do diferencijala, ili do nekog ležaja ne znam. Plašim se da mi se neko veliko zlo sprema. Ako je neki ležaj, pretpostavljam da je na izlaznom vratilu, jer zvuk ne zavisi direktno od stepena prenosa u kom se nalazi menjač. Ako je diferencijal, tu onda onda nemam predstavu šta me čeka...

Auto sam uzeo, pre nešto više od 2 godine sa pređenih oko 120 000 km, pravih, i hteo bih da napomenem da je ovaj zvuk i tada bio prisutan ali gotovo neprimetno. Pre nekih godinu ipo dana kada sam mu radio veliki servis, odnosno pre nekih 30 000 km, zamenio sam i ulje u menjaču.

Čini mi se da sada više ne menja brzine glatko kao pre. Da li je povezano sa ovim o čemu pišem, ne znam.

Ako je slučajno nekome poznat ovakav tip problema, zanima me da čujem o čemu je reč.

Hvala unapred!
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: problem menjac

Pet Jan 03, 2014 4:23 pm

Idi do nekog majstora da poslusa. Tesko je bilo sta da se kaze preko foruma dok se ne cuje.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: problem menjac

Sub Jan 04, 2014 8:42 am

Da li opisani zvuk ("pištanje") liči na zvuk koji se obično čuje kad se malo brže vozi u rikverc?
Da li je zvuk više izražen pri ubrzavanju?

Najbolje da se pogleda u pouzdanom servisu, ali iz opisa simptoma izgleda da je u pitanju nešto u menjaču ili diferencijalu, što bi trebalo što pre sanirati, jer eventualno polomljen zupčanik diferencijala može da napravi štetu na zvonu menjača.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
banjo1990
Garaža: alfa romeo 147 JTDm 88kw
Lokacija: N. Beograd
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 41
Pridružio se: Sre Apr 06, 2011 10:19 am

Re: problem menjac

Ned Jan 05, 2014 4:59 pm

Malo podseća na hod unazad, ali ton je dosta viši, ako tako mogu da kažem. Hod unazad proizvodi onakav zvuk zbog ravnih zubaca, a ovo ne mogu u potpunosti da poistovetim sa time, iako ima sličnosti.

Jeste, imalo je izraženije pri ubrzavanju, i neke amplitude jačine tog zvuka se javljaju prilikom usporavanja vozila i to u trenucima promene stepena prenosa u niži stepen.

Otići ću u servis svakako, ali nije na odmet da čujem mišljenja ljudi, ili ako je neko imao sličan problem.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: problem menjac

Ned Jan 05, 2014 9:31 pm

Imao sam slične simptome/probleme sa sinhronom treće brzine...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: problem menjac

Ned Jan 05, 2014 10:21 pm

Moguce da je sinhron,ali kod njega se to javlja u par stepena prenosa ne samo u odredjenom.
Slika
Korisnikov avatar
banjo1990
Garaža: alfa romeo 147 JTDm 88kw
Lokacija: N. Beograd
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 41
Pridružio se: Sre Apr 06, 2011 10:19 am

Re: problem menjac

Pon Jan 06, 2014 8:40 pm

Nije mi poznato da sinhron može uzrokovati tako nešto... Pretpostavljam da bi trebalo da teško menja brzine ako je on u pitanju, i da krči...

Moraće to na ozbiljniju proveru, hvala u svakom slučaju. ;)

Povratak na “Area Servizio”