Pitanje za gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
Mladen7
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v Sportwagon
......................
ex147 1.6 TS
ex 156 2.0 TS
ex 146 1.6TS
Lokacija: Beograd
Postovi: 150
Pridružio se: Sre Apr 20, 2016 5:04 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Dec 10, 2016 5:54 pm

Ako su tebi babe i žabe osnovni zakoni gasova ne znam šta da ti kažem.

Šarlov zakon
Žak Šarl (1746—1823), francuski fizičar i balonista.

Pri stalnoj zapremini gasa, pritisak je srazmeran temperaturi i gustini .

P T = k ( c o n s t ) {\displaystyle {\frac {P}{T}}=k(const)} {\displaystyle {\frac {P}{T}}=k(const)}

Gde je

P je pritisak gasa.
T je temperatura gasa (izmerena u Kelvinima).
k je konstanta.

Šarlov zakon - definicija;

Pritisak gasa direktno varira sa temperaturom, ako je zapremina stalna, volumen gasa će se menjati sa promenom temperature ako je pritisak nepromenjen, ili ako zapremina ostaje nepromenjena, a raste temperatura, povećava se pritisak.[8]

U drugim detaljnijim definicijama, odnos između mase gasa pri konstantnom pritisku je obrnuto proporcionalan temperaturi koja se dovodi u sistem, koji se dalje može koristiti određivanjem sistema gde α {\displaystyle \alpha } {\displaystyle \alpha } predstavlja kubno širenje gasa, a θ {\displaystyle \theta } {\displaystyle \theta }, predstavlja temperaturu izmerenu u Kelvinovom mernom sistemu (u kelvinima):
Volumen gasa se menja sa promenom temperature ako je pritisak nepromenjen

V ∝ T {\displaystyle V\varpropto T} {\displaystyle V\varpropto T}

V = V o ( 1 + α θ ) {\displaystyle \ V=V_{o}(1+\alpha \theta )} {\displaystyle \ V=V_{o}(1+\alpha \theta )}

Kako bi se održala konstanta k, tokom zagrevanja gasa pri konstantnom pritisku, zapremina se mora povećavati. Slično tome, hlađenje gasa smanjiće zapreminu. Tačna vrednost konstante ne treba biti poznata kako bi koristili ovaj zakon za upoređivanje zapremine gasova pri jednakom pritisku:



Dakle, kako se temperatura povećava, zapremina gasa se povećava.
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Dec 10, 2016 6:19 pm

Pa...
Kakve to ima veze sa pritiskom u pneumaticima... ako ces tako, mogu da kazem i da se guma srazmerno porastu toplote siri, a taj povecani pritisak taman kompenzuje dodatni povecani prostor... i obrnuto...ne treba komplikovati. Proizvodjac je rekao svoje, a ti racunaj.
:)
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
Mladen7
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v Sportwagon
......................
ex147 1.6 TS
ex 156 2.0 TS
ex 146 1.6TS
Lokacija: Beograd
Postovi: 150
Pridružio se: Sre Apr 20, 2016 5:04 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Dec 10, 2016 6:34 pm

Ajde da zakomplikujemo :)
Glavna stvar u svemu što se tiče preporuke proizvođača je da se pritisak proizvođača iz tabele pritisaka odnosi na hladnu gumu kada je na normalnoj spoljnoj temperaturi od oko +20°C.

Guma se na toplom neznatno proširi- u odnosu na to koliko se pritisak poveća, npr na suncu leti(auto stoji) pritisak opušteno ode 15% više a guma se sigurno ne poveća toliko %.

Sve ovo što sam pisao ima veze sa tzv radnim pritiskom u gumama tj sa pritiskom u zagrejanoj gumi. Zato će leti guma koja je hladna naduvana na 2.2 otići na 2.5 posle neke duže vožnje, a ista guma zimi zbog temperature vazduha, slabijeg zagrevanja može da se naduva hladna na 2.5 jer neće imati neko znatno povećanje pritiska posle vožnje.

Ugl nije greška ni držati se striktno fab. preporuka ne kažem to ,ali ako hoćemo baš precizno može i ovako da se gleda.
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Dec 10, 2016 7:56 pm

Zavisi od stila voznje, jedino guma koja je ispod preporucenog pritiska je lose naduvana, kao i ona koja je naduvana iznad max pritiska koji je napisan na samom pneumatiku. Bitno je napomenuti da su na pumpama češće neispravni manometri nego sto su ispravni, tako da je najbolje to raditi kod vulkanizera. Variranje pritiska u toku voznje je ipak stvar koju resava proizvodjac pneumatika, zato i preporucuju proveru "na hladno"
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
ceftriaxone
Garaža: 2.0 159 SW
Lokacija: Reggio Emilia
Lokacija: Troppo lontano
Postovi: 150
Pridružio se: Sub Jul 02, 2016 7:24 pm

Čet Dec 15, 2016 12:16 pm

Друштво, јутрос намонтиране continental wintercontact ts860 225 17 98V XL. Не знам да ли се ја трипујем или се и при обичној градској вожњи осети разлике између летњих Сава и пирели гума и ових? Плус, кад сам ишао од вулканизера, скапирам да су Сава лакше од пирели или обрнуто. Био сам у гаражи и у журби па нисам загледао која је лакша.
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Dec 15, 2016 8:47 pm

ja nisam uopste skapirao sta si ti napisao, ili sta si upitao :)
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
ceftriaxone
Garaža: 2.0 159 SW
Lokacija: Reggio Emilia
Lokacija: Troppo lontano
Postovi: 150
Pridružio se: Sub Jul 02, 2016 7:24 pm

Čet Dec 15, 2016 9:21 pm

Хах, ево и ја сад гледам и видим да сам стварно ментол :)
1. Имам напред две летње Сава, позади две летње пирели. Сава су нове, узете у августу, пирели су од прошле године.
2. Јутрос су ми ставили зимске континентал.
Чини ми се, можда је плацебо, да се и при обичној градској вожњи осети разлика између зимске и летње гуме. Овде је тренутно темп око 2-3 степена.
3. Кад сам носио летње гуме у подрум, схватим да је један пар гума знатно лакши од других. Малопре сам преконтролисао, ове пирели су лакше од савиних.
Има ли то неки утицај на вожњу?

Надам се да сам сад био јаснији :)
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2451
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Pitanje za gume

Čet Dec 15, 2016 9:56 pm

Ima. Kao i sa tezim i laksim felnama. Sto je tocak laksi to se auto "lepse i lakse" vozi.
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 16, 2016 10:02 am

Juče mi je prvi put auto proklizao dobrano....

1 stepen je bio, ulica na oko suva, brzina normalna... Krivina ulevo i auto ode, volan ne postoji...

Gume Wintere praktično nove...

Potpuno neočekivano, malo kočenja, malo volan, pa sam ga smirio, nije bilo nikakvih posledica, posle sam čak hteo da se vratim na isto mesto - bilo mi zanimljivo... Ali eto...

Samo polako, prilagodite brzinu.
Korisnikov avatar
turshija
Contact:
Garaža: Alfa Romeo Spider (939) 3.2 V6 2007
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 269
Pridružio se: Sub Mar 23, 2013 2:52 am

Re: Pitanje za gume

Sub Dec 17, 2016 6:10 pm

Ja sam se preksinoc malo klizao na bulevaru ... Skretanje levo, uslovno se upalilo, drugi stepen i namerno malo jace opalim gas posto sam primetio da je klizavo pa rek'o da vidim da li ce kliznuti (okurazio se posto je bila skroz prazna raskrsnica) i opaaaaa malo pobegne zadnji kraj (ah taj Q4) ali sam uspeo da ga smirim posto nisam isao ni 15km/h :) Bilo je bas ekstremno klizavo po celom gradu, gomila saobracajki i izletanja, pogotovo u kruznim tokovima ...

Inace sam na Barum Polaris 2, kupljene nove pre 3 godine (za 159), prezadovoljan sam kako se drze i dalje ...
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Dec 17, 2016 7:19 pm

PapaSle napisao:Juče mi je prvi put auto proklizao dobrano...
Nemoj se sekirati,kada je klizavo i moje GY wrangler f1 proklizaju.A bilo je klizavo ovih dana kada mi se i na Smartu sa Continental-kama palio esp .

Jednostavno treba shvatiti da se mora paziti i to je to.
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7550
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Jan 10, 2017 8:46 pm

Jedna kratka opaska za Michelin CrossClimate,
Za sad vise nego dovoljne :gr8:
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 7:53 am

Imam neku ideju da kupim Michelin CrossClimate i da se ne bakcem više sa letnjim-zimskim gumama.

Danas sam presao iriski venac laganini sa zimskim Lassa-ma, nzm kako bi bilo to sa nekim all season gumama.
Korisnikov avatar
Kosovic
Garaža: /
Lokacija: Vrbas
Lokacija: Vrbas
Postovi: 414
Pridružio se: Sub Jan 17, 2009 6:31 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 10:15 am

Kad smo kod guma, da napišem neko (za sad pozitivno) iskustvo sa Tigar Winter gumama. Neću se obazirati na sve uslove vožnje, već na ovaj konkretan.
Pre 5 dana me je uhvatilo veliko nevreme od Cetinje do Budve a nazad još gore. Bukvalno mećava sa jakim vetrom, a padao je sneg i u samoj Budvi. Na dole prema Budvi sam se nekako spustio, pitao sam se kako ću nazad. Krećem pa šta bude. Ispalo je da sam po tom čistom snegu prošao bez jednog jedinog problema do gore. Frka mi je malo bila jer se najveći deo puta penješ uzbrdo a toliko duva vetar i pada sneg da jedva vidim išta, međutim popeo sam se da ni jednom nisam stao i zaglavljivao. Da li je zato što su još uvek sveže (druga sezona) ili su sasvim korektne po snegu, ne znam, ali sam išao bez problema.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 10:34 am

Za sneg su više nego dobre,meni isto dobro izvlače po ovom nevremenu.
Ako se neko razmišlja o gumama all season,treba da zna da ne mogu po snegu i ledu,da budu na istom nivou sa specijalizovanim zimskim gumama.
Ne može majstor za sve,da bude bolji od majstora specijalizovanog za jedan tip vozila.
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 11:34 am

Znam da one hvataju sredinu na liniji zima-leto, ali kod mene je olaksavajuća okolnost Q4, pa što se tiče pogona nemam problema. Samo me interesuje kakva je u kontroli vozila.

Leti me briga, nisam toliki talenat da je skrkam na suvom da vozim i kartonske gume.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 11:41 am

Ja sam vozio Sava Adapto HP gume 3 godine, kupio nove. Za ove "gradske" snegove Bg/NS ja nisam video razliku u odnosu na klasicne zimske gume, vozio sam Wintere pre njih, Michelin Alpin i sad opet imam Wintere napred... E sad verovatno u dubljem snegu negde u krajevima koji su brdski ima razlike ali nisam vozio pa ne mogu da kazem. Leti su bile tihe i mekse od klasicnih letnjih guma sto se oseti pri brzem prolasku krivina i na volanu pri parkiranju (ocu reci da je auto sa klasicnim letnjim gumama upravljiviji) ali su sasvim dobro drzale za to kako se vozi auto od 115ks. Generalni utisak mi je bio pozitivan, presao sam oko 50 hiljada km sa njima. Razlog zbog cega sam odustao od ideje da vozim all season gume je zimska granica sare od 4mm. Ako ih kupim nove na proljece svega 2 zime cu ih voziti, prosle sam kupio na jesen pa su izgurale 3 zime. Sa dva seta novih guma sam ipak miran 4 godine min verovatno i vise.
Ako gledas all season pre svega da ti bude sto bolje zimi, mislim da ti je Goodyear Vector G2 najbolji izbor.
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 12:25 pm

Ma sad kad malo pogledam cene, Michelin CrossClimate u 225/55R17 su 22k din. To mi se nikako ne isplati. 8,2k su zimske i 9k su letnje Lasse.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 12:43 pm

Pa da to je preskupo.
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 1:21 pm

Bljuzka, sneg, utaban sneg, malo leda.... Zvezdara sva sreca pa ima uzbrdica i nizbrdica koliko hoces, za sada nisam naisao ni na jedan problem sa winterom.
A sto se M+S guma tice tu sam saglasan sa Goxy-jem.
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 1:28 pm

M+S nije oznaka za all season gume, to je oznaka za klasicne zimske gume (mud+snow). All season gume imaju na sebi bas taj natpis ili 4 slicice - sunce,kapljice,list,pahulja i pise na njima takodje m+s sto znaci da se odobrene za koriscenje zimi. :)
Korisnikov avatar
EasyRider
Garaža: AR GT Q2 1.9 jtdm 16v
Ex AR 159 1750 TBi
Ex AR 156 1.9 mjet 16v
Ex AR 147 1.9 jtdm 16v
Lokacija: Belgrade SouthSide
Lokacija: South
Postovi: 314
Pridružio se: Sre Apr 20, 2016 4:50 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 1:51 pm

Imao sam wintere. Dobre po snegu, po mokrom onako/nekako/nikako. Sad teram Goodrich zimske, mislim da su bolje taman za tu razliku u ceni, po mokrom i bljuzgi ... To je na puntu.

Na Alfi imam Fuldu Kristal Kontrol, ide, prti, vuce, koci, bas sam zadovoljan, samo je malo bucnija rekao bih
Alfom mojom kuci jurim, autobanom psujem mater
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2451
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 5:50 pm

Preporuka za Lassa zimske gume! U firmi na svim vozilima imamo lasse i prezadovoljni smo!
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
turshija
Contact:
Garaža: Alfa Romeo Spider (939) 3.2 V6 2007
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 269
Pridružio se: Sub Mar 23, 2013 2:52 am

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 6:30 pm

Ja na 159 pre 3 godine pazario Barum Polaris 2 (225/50/17) i dalje ih koristim na Spideru i prilicno sam zadovoljan kako se ponasaju. Iako ne moze realno da se poredi zbog Q4, ali pri kocenju se zaustavlja bez mnogo klizanja osim na ledu :)
Korisnikov avatar
alfabg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd(85 kw)rest. 2004.Remaped
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 455
Pridružio se: Pet Apr 11, 2014 5:53 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 11, 2017 6:38 pm

Sa tigar wintera sam imao dobro iskustvo na predhodnim vozilima,odnos cena - kvalitet sasvim ok,mekana-udobna guma.Na alfi vec trecu sezonu imam nexen eurowin 600 i nisu nista posebno,lose su po snegu iako imaju ozbiljnu saru.Cak i na testovima su konstatovali da je losa po snegu.
Show Must Go On

Povratak na “Area Servizio”