Pitanje za gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Are
Garaža: Alfa Romeo 156 jts
Lokacija: Uzice
Postovi: 122
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 6:10 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:00 pm

Misliš da je ona epitet UHP zaslužila po svim performansama. Teško da bi onda koštala toliko. Nisam rekao ni da zaslužuje oznaku UHP već samo da ne proklizava tako lako. I naravno, svako treba da vozi gume koje želi. Ovde samo iznosimo stečena iskustva nakon vožnje da bi ljudi lakše izabrali šta da kupe. Očigledno ima i loših a i dobrih iskustava.
Are
Garaža: Alfa Romeo 156 jts
Lokacija: Uzice
Postovi: 122
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 6:10 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:05 pm

"Moje lično mišljenje je da za te novce nije moguće kupiti kvalitetnu gumu, ali pošto je nisam probao, niti ju je iko objektivno testirao, moguće je prezentovati samo mišljenje bez argumenata"
Bio je prošlogodišnji ADAC test na osnovu koga sam se i odlučio na kupovinu. Ispostavilo se da je test bio veoma realan, sve je tačno što je i bilo napisano u tom testu.
Korisnikov avatar
Caca
Drug Član
Drug Član
Garaža: GT 2.0 JTS
GTV 2.0 V6 TB
ex GTV 2.0 16v
ex 147 1.9jtd
ex 145 1.6box
ex 33 1.7
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2894
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:46 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:12 pm

Mihel napisao:Caco, jel su gume nove bile?
Nove, proizvedene u Francuskoj. DOT iz te godine
Slika
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:14 pm

Vidiš, koleginica Caca je napisala svoje iskustvo sa tim gumama, da su loše i da proklizavaju veoma lako, te je iste zamenila što je pre mogla.
Tvoj argument je da je guma odlična, ali je problem u vozaču koji previše očekuje. Ne znam odakle da počnem da objašnjavam koliko je to pogrešno.
Sve vreme se gume te klase, od strane nekoliko članova foruma, predstavljaju kao best buy, dok se svi oni koji kupuju skuplje gume nazivaju bahatim, te ispada da takvi plaćaju porez na budale kupujući Continental, Michelin...
Još jednom, niko ne spori bilo kome pravo da vozi takve gume i ponaša se u skladu sa mogućnostima istih, ali nema potrebe ubeđivati sebe i druge da je to vrhunska guma, samo je jeftina zato što ne ulažu u marketing...ili nešto tog tipa
:drink
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
Caca
Drug Član
Drug Član
Garaža: GT 2.0 JTS
GTV 2.0 V6 TB
ex GTV 2.0 16v
ex 147 1.9jtd
ex 145 1.6box
ex 33 1.7
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2894
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:46 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:23 pm

:podrzava
Slika
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:28 pm

:podrzava Potpisujem.
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:32 pm

Haha opet počinje priča premium vs ostali brendovi...I da, ovde nikad nije potencirano da oni koji kupuju premium gume su "bahati i plaćaju porez na budale..." ali je dosta puta naglašavano da oni koji ne voze premium gume "...su u stvari takvi vozači..." i "...nikad nisu poterali gume do svojih mogućnosti" i još kojekakvo omalovažavanje na koje nije niko reagovao ali se reaguje na neke tvrdnje koje nisu ni iznešene.
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:34 pm

Slažem se i ja sa Bobanom, samo treba razdvojiti vrhunska guma od best buy. Za npr. Tigar verujem da nije niko napisao da je vrhunska ili je to napisao neko ko stvarno ne prelazi 50 na sat a takvih je zanemarljivo bar ovde.

Sa druge strane, premium nije bolji 3 puta koliko je skuplji kako je neki kupci istih vide...
Na osnovu različitih potreba svako ima svoj "best buy" kao što ga imam i ja a npr. mogu da kupim i skuplju ili dosta skuplju gumu ali za to nemam potrebe.

Svako je u pravu sa svog stanovništva gledanja.
Korisnikov avatar
maxy
Garaža: Giulietta 2.0
Ex Alfa Romeo 147 1.9 jtd
Lokacija: BG
Lokacija: BG
Postovi: 721
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 5:09 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:37 pm

Apsolutno se slažem. Samo što onda korisnik treba da ostavi komentar i o načinu eksploatisanja iste, tako da ne bude zabune u buduće.
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:39 pm

Trebao bi lock na temu..
Par oprecnih misljenja, onda se vrati na ono od tri strane ranije, da je zabranjeno pohvaliti nesto sto je jeftino.
Ono sto bih ja mogao da potpisem jeste, da covek koji vozi auto koji ne nekad imao 160ks i ne dovodi se u kriticne situacije, da za njega jeste best buy ta Sava ili nesto jos povoljnije.
Ti Bobane si druga dimenzija, pravis kola od 350 ks, (do skoro su super automobili imali 400nak ks), imas najnaprednije road car vesanje i bilo bi suludo da imas gumu koja nije najbolja u datoj dimenziji, jer ces sigurno sav taj potencijal i koristiti.
I to svima jasno..manje vise okosnica foruma je tvoj projekat.

Al kad covek sa anemicnim autom(prvi ja imam takav), relativno u godinama, se pohvali je kako je imao odlicna iskustva sa tom, jeftinom gumom, ne vidim zasto se tome ne bi obradovalo ovde i dali prostora?

Mozda da se otvore tri teme.
Budget gume
Osrednjak gume
Premium gume
I da svako sprem finansijskih/vozackih/ sposobnosti i performansi svog auta ima gde sta da kaze i procita naravno.
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:40 pm

Are napisao:"Moje lično mišljenje je da za te novce nije moguće kupiti kvalitetnu gumu, ali pošto je nisam probao, niti ju je iko objektivno testirao, moguće je prezentovati samo mišljenje bez argumenata"
Bio je prošlogodišnji ADAC test na osnovu koga sam se i odlučio na kupovinu. Ispostavilo se da je test bio veoma realan, sve je tačno što je i bilo napisano u tom testu.
Molim te citiraj mi taj ADAC test na kome je bila Tigar UHP guma, ili bilo koji test.
Are
Garaža: Alfa Romeo 156 jts
Lokacija: Uzice
Postovi: 122
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 6:10 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:42 pm

BobaR, očigledno se nismo razumeli, možda nisam ni sam razumeo Cacu. Na osnovu njenog pisanja stekao sam utisak da želi da kaže da su gume teško đubre što po meni stvarno nisu. Uopšte nisu tako loše. I ja sam protivnik stava da se ljudi koji kupuju skupe gume proglašavaju bahatim. Naprotiv, svako treba da kupi ono šta mu treba i šta voli i šta ima koga da zanima da li je taj bahat ili ne, njegovi novci i njegova stvar. I nisam tvrdio da je ta guma vrhunska, ponovo naprotiv, već samo da nije baš teško smeće. Molio bih upućenije da nam pomognu da razjasnimo koji su to kriterijumi koji dokazuju da li jedna guma zaslužuje da nosi oznaku UHP. Postoji li neki standard, minimum kvaliteta, da li po svim testiranim karakteristikama treba da bude vrhunska ili je potrebno zadovoljiti samo nekoliko kriterijuma... Verujem da bi ovo zanimalo dosta ljudi.
Are
Garaža: Alfa Romeo 156 jts
Lokacija: Uzice
Postovi: 122
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 6:10 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:48 pm

nidza, pisao sam o Sava UHP. O Tigar gumama ne znam ništa jer ih nisam vozio.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:50 pm

Sava UHP se vrlo dobro pokazala na testovima, koliko pamtim, nisi pogrešio u tom cenovnom rangu uopšte. Komšiluk me je vrlo prijatno iznenadio - pod uslovom da se prave u Sloveniji.
Korisnikov avatar
Caca
Drug Član
Drug Član
Garaža: GT 2.0 JTS
GTV 2.0 V6 TB
ex GTV 2.0 16v
ex 147 1.9jtd
ex 145 1.6box
ex 33 1.7
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2894
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:46 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 3:56 pm

Evo da razjasnim svoj post.
Rekla sam, već na početku, da te gume očigledno nisu za GTV. Identične gume je imao jedan naš član na GT-u, jedan na 147. To su ljudi sa kojima se družim, znam kako voze i znam kako im se automobili ponašaju. Po njihovoj preporuci sam i kupila UHP. Da li je do toga što je GTV znatno teži ili nečeg drugog i neobjašnjivog ali zaista mi je auto bočno prolizavao i pri najmanjoj količini vlage a pri ozbiljnijim padavimama sam imala utisak da uopšte ne dodiruje asfalt već da pliva.
Možda je problem i u mojoj uglavnom ne baš mnogo primerenoj vožni ali iskustvo je takvo.
Nadam se da je sada jasnije...
Slika
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 4:01 pm

Stvarno nisam imao želju da se uključujem u raspravu, nemam je i dalje...

@alonso14: Mišljenja sam da snaga vozila nije presudna, već je presudna težina. Svima se dešava da voze preko 100kmh, kao što se svima može desiti da zatreba iznenada bezbedno da se zaustave. Takođe, svako može da naleti na mokar deo puta u krivini.
U tim situacijama je potrebna dobra guma. Za gorepomenutu Sava UHP sam samo napisao da "ukoliko voziš dovoljno sporo, guma je odlična" nije validan argument.
Ja lično se trudim da stavim što bolje gume iz razloga što se ne smatram preterano dobrim vozačem, pa mi je svaka pomoć dobrodošla. Tako je bilo i na prethodnim automobilima koji su bili daleko sporiji i lakši. Isti princip važi i za kočnice.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
maxy
Garaža: Giulietta 2.0
Ex Alfa Romeo 147 1.9 jtd
Lokacija: BG
Lokacija: BG
Postovi: 721
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 5:09 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 4:22 pm

Ima i onih koji ne izlaze iz grada, tako da je njima sve jedno. Moje mišljenje je da zimska guma mora da bude bar srednjeg kvaliteta, a letnja može i budžet varijanta (npr. neki Tigar). Ja vozim isključivo po propisu ili malo preko ograničenja, gnjavim druge u saobraćaju tako da će mi svaka letnja biti ok. Naravno pod ok gumom podrazumevam dobru šaru i gumu starosti do 5 godina. Zimska mora biti za klasu jača jer ona garantuje prohodnost gde budžet već pravi probleme.
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 4:27 pm

Dodati da mnogi lako prelaze preko starosti gume i debelo greše oslanjajući se na "nekoliko" puta bolji kvalitet. U tom kontekstu meni su čudne izjave bolje polovan premium nego nova budžet guma. Jedno je kvalitet, drugo je rok trajanja.
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 4:41 pm

Vozac mora da nauci kako da vozi auto sa losijom gumom. Neko bolje barata vozilom sa lasijom gumom od drugih i tako moze da tvrdi da je sasvim solidna za bilokakav automobil.
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 4:46 pm

Starost gume ima veliki uticaj. Meni je Fulda bila ok do ove sezone, ima 4 god., jos uvek je upotrebljiva, ali nije dobra kao ranije. Inace, ima preko 6mm sare, nije to ko zna sta, ali je januara prosle godine imala mozda 0.2-0.3mm vise, sto je zanemarljivo i vozila se bolje. Za gumu plafon 4-5 godina voznje i gotovo.
Korisnikov avatar
Boxa
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: Stelvio QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 2965
Pridružio se: Sub Dec 26, 2015 2:40 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 4:46 pm

Vrtite svi vi iste price iznova i iznova, sto svi mi vec znamo....
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 4:47 pm

Može vozač da nauči da vozi i na felnama i da barata autom na felnama bolje od drugih...

Vidi ovog što "barata"...

[video][/video]
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 4:51 pm

maxy napisao:Ima i onih koji ne izlaze iz grada, tako da je njima sve jedno. Moje mišljenje je da zimska guma mora da bude bar srednjeg kvaliteta, a letnja može i budžet varijanta (npr. neki Tigar). Ja vozim isključivo po propisu ili malo preko ograničenja, gnjavim druge u saobraćaju tako da će mi svaka letnja biti ok. Naravno pod ok gumom podrazumevam dobru šaru i gumu starosti do 5 godina. Zimska mora biti za klasu jača jer ona garantuje prohodnost gde budžet već pravi probleme.
Vidiš moj rezon je malo drugačiji. :)
Sneg, kiša, loši uslovi noću mene uvek smire za volanom, onda auto koristim isključivo kao prevozno sredstvo i ne idem dalje od opanaka, jer sam kontrol frik, ne volim bespotrebne rizike. A mislim da nema na svetu tog Nokijana koji neće popustiti na određenom ledu ili sl. Tako da što se mene tiče, može i jeftinija zimska guma.

Sa druge strane leto, dobri uslovi za vožnju onda i mene teraju da vozim dosta preko granice, e meni tu treba guma koja će bolje da ukoči, koja će bolje da leži u krivini, tako da bih ja ipak birao za letnji set bolje gume... Tako će i da bude.

:wave:
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 5:01 pm

alonso14 napisao:Trebao bi lock na temu..
:podrzava :podrzava :podrzava
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 17, 2018 5:11 pm

Poenta price je da nije sve u gumama, ima nesto i u vozacu. Neko ce i na samim felnama bolje da barata autom od nekog sa premium gumom.

Povratak na “Area Servizio”