Pitanje za gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
gpendula
Revizor ARCS
Revizor ARCS
Garaža: Giulietta QV
145 QV (wannabe) - Budžet rejs
Lokacija: BG
Postovi: 1584
Pridružio se: Uto Apr 09, 2013 6:57 am

Re: Pitanje za gume

Čet Dec 19, 2019 6:03 pm

Jednostavno posmatram kupovinu guma - potražim najsvežiji ADAC test i tražim gumu koja ima najbolji rezultat po mokrom kolovozu a da mi je cenovno dostupna. Ostalo sve mi je u domenu nagadjanja. Ja mogu svima da preporučim moje trenutne letnje gume, ali ne mogu da znam da li je bolja od neke slične u svojoj klasi sve i da sam obe vozio. Mnogo je faktora uljučeno i jedini realan način za procenu je test u kontrolisanim uslovima.

Guma može da isplati i deset puta razliku u svojoj ceni ako ti nekada metar asfalta zafali - moj neki ugao posmatranja.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Dec 19, 2019 8:53 pm

Nije stvar ko sta vozi na felnama, nego je stvar da li je realan u tome sto ima. Nije problem da neko vozi staru Winteru, stvar je da je cinjenica da su po snegu dobre, ali po mokrom su jedne od najgorih guma koje su postojale na trzistu, po suvom jedva bolje, a daleko su od toga da ih je bezbedno voziti tokom cele godine sto su mnogi praktikovali.

Onaj ko nije realan u tome sta vozi, ne moze ni da pokusa da se prilagodi svojom voznjom u saobracaju i da kalkulise kolika mu je bezbednosna margina.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Dec 19, 2019 9:16 pm

S'tim što testovi su amaterski odrađeni, puno propusta. Naravno onako kako bih ja odradio test izašao bi na 34 strane časopisa, ovako je lakše, izlicitiram prvih 10 mesta, ko plati više biće bliži vrhu tabele.
Korisnikov avatar
Veloce
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo GTV 2.0ts
ex Alfa Romeo GT 2.0jts
ex Alfa Romeo 159 1.9jtdm
ex Alfa Romeo GT 1.9jtdm
ex Alfa Romeo Mito 1.4tb
ex Alfa Romeo Giulietta QV
-Megane 3 RS CUP
Lokacija: Lazarevac
Postovi: 2787
Pridružio se: Sre Avg 03, 2011 8:36 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Dec 19, 2019 11:23 pm

Pre dve godine na Divčibarima, zavejalo, ko zna put ka stazi, prvi prolazim gura sve pred sobom.. Neverovarno :) Sledeće godine jedva izašao sa parkinga na istom mestu.
Guma Taurus Winter.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 20, 2019 2:39 pm

popovicvl napisao:S'tim što testovi su amaterski odrađeni, puno propusta. Naravno onako kako bih ja odradio test izašao bi na 34 strane časopisa, ovako je lakše, izlicitiram prvih 10 mesta, ko plati više biće bliži vrhu tabele.
Testovi i jesu na puno strana, i sa puno materijala kako su došli do kog rezulata i ponaosob je opisana svaka guma i svako merenje.

Nema greške ni ako imaš para pa ćapiš ono sa vrha, ako te mrzi da čitaš, jer su u vrhu sigurno gume sa kojima nećeš pogrešiti, ali ja pročitam sve. Testovi svi imaju slične nalaze, ali nisu im gume jednako rangirane, zato što ne ponderišu podjednako sve rezultate koje su dobili.

Ako kupuješ gumu - sebi, i ako znaš šta želiš od gume, pogledaš koja je u tim konkretnim segmentima najbolja.

Skupa guma je skupa jer vredi, jer je mnogo teško i papreno skupo napraviti proizvod koji je dobar u mnoštvu karakteristika, a šta je guma nego kompleksan proizvod sa jako puno nekih parametara koje gledamo. Da stvar bude teža, parametri su međusobno u konfliktu. Treba i da ima dobro prianjanje na suvom, ali to je suprotno od kiše. Okej, treba da je dobra na kiši, ali onda je bučna. Okej, treba da bude dobra na kiši i suvom, ali onda se troši ko luda. Ajmo da napravimo da traje, ali onda je bučna. U pm, ajmo da napravimo da nije bučna, u majku, mu onda troši gorivo. Ajmo da smanjimo gorivo, i da bude dobra na suvom i kiši i po snegu i da nije bučna, iiiiiiiii, ode cena u 3 lepe.

Nije lako ni jeftino napraviti dobru gumu. Ne potcenjujte.

Ima tu još jedna stvar, rado bih napravio anketu za ljude koji potcenjuju skupu i top gumu, koliko od njih je stavilo veću felnu nego što je potrebna, pa se budžet skupio na budžet gume, da bi auto lepše izgledao.
Korisnikov avatar
sinisa
Garaža: '11 Audi A7 3.0TDI
'07 Citroen C4 2.0VTS
Ex '11 Alfa Romeo 159 2.0JTDm
Ex '09 Alfa Romeo 159 1.8MPI
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 831
Pridružio se: Ned Jun 10, 2012 3:58 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 20, 2019 2:44 pm

Teško da je snobizam, niko od nas nije toliko daleko otišao. Spletom okolnosti navozao sam se na Winteri, odatle i moje mišljenje, tj. ne radi se o prostom bacanju para po principu skuplje je bolje. Da ne ostane na vicu ili snobizmu, evo mojih iskustava:

Tigar Winter1: Po snegu osrednja, ali upotrebljiva. Po mokrom veoma loša, pogotovo zaustavni put, u situacijama koje ne zavise samo od mene (izletanje drugog automobila kroz crveno i sl.), i u kojima kreće slide-show proteklog života. Po suvom osrednja, sklona proklizavanju. Dosta degradira sa DOT-om. Mana koja prati sve sezone - Tigar nije sposoban da napravi ravnu gumu u dimenzijama 18" ili više, prošao sam kroz reklamacije i nove setove - i dalje isto, van svakog standarda (mereno na mašini).

Pirelli Sottozero 2: Po snegu osrednja, bolja od Tigra. Po mokrom dobra. Po suvom dobra. Veoma malo degradira sa DOT-om.

Hankook Winter i'cept RS2: Po snegu vrhunska. Po mokrom dobra. Po suvom dobra. Za degradaciju vremenom tek treba da vidim.

Vredestein Wintrac Pro: Po snegu osrednja, u klasi Pirellija. Po mokrom dobra. Po suvom dobra. Za degradaciju tek treba da vidim.


Bilo je tu Klebera i ostalih, ali nisam se dovoljno navozao da bih dao koristan komentar...
Korisnikov avatar
nikolam91
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD SportWagon Facelift2 2005y
Lokacija: Platicevo
Lokacija: Platicevo
Postovi: 10
Pridružio se: Pet Avg 24, 2018 11:49 am

Re: Pitanje za gume

Čet Dec 26, 2019 7:06 am

Drugari, nov sam na forumu i cesto preletim i pogledam sta ima novo, uglavnom sve nedoumice i sitnice koje sam imao na mojoj 156-ci sam uspeo da resim kroz forum!
Mislim da je ovo prava tema gde bih mogao da se nadovezem, imam pitanje u vezi guma da ne otvaram zasebnu temu. Situacija je specificna.
Alfa je 2005god sw verzija, uvezena sa Multispoke 17" felnama i 215/45R17 (sto i jeste fabricki najveca dimenzija za 156-cu sa jtd motorom)
U medjuvremenu dobio sam set 225/45/17 goodyear eagle f1 skoro nove od druga (vozene sezonu) i uspeo sam jedva nabaviti kopiju GTA felni 17" u perfektnom stanju. Zanima me da li ce zadnji rubovi kaciti gume(ako sednu 2-3 osobe nazad) a napred da li cu udarati u plastiku(podkrilo) pri punom motanju levo desno?
Da li je neko imao slicna iskustva?
"Ljubav nije problematična baš kao ni auto, problematični su vozači, putnici i ulica."
Korisnikov avatar
MWDP
Drug Član
Drug Član
Garaža: Mercedes CLS350CDI
ex Spider 2.0 TS
ex Brera 2.4
ex 166 2.4
Lokacija: BG
Postovi: 1536
Pridružio se: Uto Maj 10, 2016 3:25 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Dec 28, 2019 10:10 pm

Kupljene četiri nove Hankook Winter i*cept EVO2, bila je super cena i rešio sam da počastim i sebe i auto. Za sada su super, udobne i tihe i dobre na mokrom. Videćemo kad dođe sneg :)
Korisnikov avatar
boki76
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo Giulietta Rosska 1.6 jtdm 2014.
Ex 147 1.9jtd 2003.
Lokacija: Beograd
Postovi: 1546
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 10:58 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Dec 28, 2019 10:19 pm

nikolam91 napisao:Drugari, nov sam na forumu i cesto preletim i pogledam sta ima novo, uglavnom sve nedoumice i sitnice koje sam imao na mojoj 156-ci sam uspeo da resim kroz forum!
Mislim da je ovo prava tema gde bih mogao da se nadovezem, imam pitanje u vezi guma da ne otvaram zasebnu temu. Situacija je specificna.
Alfa je 2005god sw verzija, uvezena sa Multispoke 17" felnama i 215/45R17 (sto i jeste fabricki najveca dimenzija za 156-cu sa jtd motorom)
U medjuvremenu dobio sam set 225/45/17 goodyear eagle f1 skoro nove od druga (vozene sezonu) i uspeo sam jedva nabaviti kopiju GTA felni 17" u perfektnom stanju. Zanima me da li ce zadnji rubovi kaciti gume(ako sednu 2-3 osobe nazad) a napred da li cu udarati u plastiku(podkrilo) pri punom motanju levo desno?
Da li je neko imao slicna iskustva?
Moj drugar je na svojoj 156 imao 225/45/17 na tristar fenama doduse i nije imao nikakvih problema. Iste felne sam stavio na moju 147 i bilo je na bukvalno milimetar do kacenja.
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Dec 28, 2019 11:31 pm

MWDP napisao:Kupljene četiri nove Hankook Winter i*cept EVO2, bila je super cena i rešio sam da počastim i sebe i auto. Za sada su super, udobne i tihe i dobre na mokrom. Videćemo kad dođe sneg :)
Ja ih vozim drugu sezonu i ok su. Najbitnija razlika na predašnje (Dunlop wintersport) je da su ove tiše i malo udobnije a ostalo je tu negde. U glavnom dobra zimska guma.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
Korisnikov avatar
nikolam91
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD SportWagon Facelift2 2005y
Lokacija: Platicevo
Lokacija: Platicevo
Postovi: 10
Pridružio se: Pet Avg 24, 2018 11:49 am

Re: Pitanje za gume

Ned Dec 29, 2019 12:21 pm

Izgleda da cu morati da montiram 225/45R17 na GTA felne a zatim na kola i da proverim :arflag . Troje nazad i vidim dal kace i koliko. Nikako mi nije jasno zasto lezu kola toliko sa dva coveka od 80kg i praznim gepekom :| ...Nazad su stavljeni novi Monroe amortizeri...do duse jedino ako su opruge za menjanje...Da li je neko stavljao nazad gumene optizere u opruge? :scratch:
"Ljubav nije problematična baš kao ni auto, problematični su vozači, putnici i ulica."
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Dec 29, 2019 1:27 pm

Zamenis opruge, prosto
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
nikolam91
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD SportWagon Facelift2 2005y
Lokacija: Platicevo
Lokacija: Platicevo
Postovi: 10
Pridružio se: Pet Avg 24, 2018 11:49 am

Re: Pitanje za gume

Ned Dec 29, 2019 1:46 pm

veljko1 napisao:Zamenis opruge, prosto
Logicno :lol:.Videcu sta ima i od kojih proizvodjaca, ako imas neku sugestiju kazi. ;) Hvala! :arflag
"Ljubav nije problematična baš kao ni auto, problematični su vozači, putnici i ulica."
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Dec 29, 2019 5:41 pm

156, inace jednostavno jako "potone" pozadi kad je opterćena, sa fabričkim oprugama, jednostavno su takve, moj savet zato ide za eibach pro hi opruge, jeste auto u stratu niži, ali manje "potanja" pri optrećenju...
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Dec 29, 2019 9:50 pm

Visoka ka' koza pozadi kad je prazna, a sednu dva deteta, auto patos...

Kod mene su HR opruge i B8 amorti, pozadi je ostao previsoko za moj ukus, ali je odlicno odradilo posao kad se islo na more. Zena, dva deteta, u gepeku pola tone, i sve super.

Sa fabrickim oprugama i amortima stosovalo cim bi se malo opteretio.
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson
Korisnikov avatar
nikolam91
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD SportWagon Facelift2 2005y
Lokacija: Platicevo
Lokacija: Platicevo
Postovi: 10
Pridružio se: Pet Avg 24, 2018 11:49 am

Re: Pitanje za gume

Pon Dec 30, 2019 7:55 am

COYG napisao:Visoka ka' koza pozadi kad je prazna, a sednu dva deteta, auto patos...

Kod mene su HR opruge i B8 amorti, pozadi je ostao previsoko za moj ukus, ali je odlicno odradilo posao kad se islo na more. Zena, dva deteta, u gepeku pola tone, i sve super.

Sa fabrickim oprugama i amortima stosovalo cim bi se malo opteretio.
Zanimljivo...i ja se pitam sta bi bilo kad bi isao na more a cetvoro odraslih ljudi plus pun gepek. :blink:
Gde da nadjem te H&R opruge? :scratch: Jesu klasicne visine kao i fabricke samo tvrdje? Ili su u startu nize ali nedaju autu da potone previse pri teretu? Ja imam Monroe stavio nove prosle zime ne da mi se menjati opet...nisu ni jeftini.
"Ljubav nije problematična baš kao ni auto, problematični su vozači, putnici i ulica."
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Pitanje za gume

Pon Dec 30, 2019 12:35 pm

Niže su u startu 30mm, barem ove koje mi imamo. Padne zadnji kraj i s njima, ali manje čini mi se. Doduše, kod mene je Kayaba.
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Pitanje za gume

Pon Dec 30, 2019 1:55 pm

I Rik ima HR opruge.

Padne zadnji kraj sa njima, samo manje nego sa fabrikim. I mora dobar amort da to drzi nazad, inace ce da stosuje samo tako.
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Pitanje za gume

Pon Dec 30, 2019 2:12 pm

Kod mene je hr legao ekstra i napred i nazad.Slika
Korisnikov avatar
Andrej
Garaža: Jugo 1603
Jugo 1520
Jugo 1299
Alfa 147 JTDm
Alfa 159 Sportwagon
Alfa GTV Cup
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 628
Pridružio se: Sre Dec 14, 2011 8:31 pm

Re: Pitanje za gume

Pon Dec 30, 2019 4:15 pm

Amortizer nema nikakve veze sa visinom auta, iskljucivo i jedino opruga(e). :) Tokom voznje naravno amortizer, sto tvrdji, ce bolje odrzavati visinu auta, ali opet nema nikakve veze sa statickom visinom. I mekan i tvrd amortizer istih hodova ce se podjednako sabiti onoliko koliko opruga dozvoljava, samo sporije ili brze.
Light is Right
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pon Dec 30, 2019 7:48 pm

Ja imam i gas i kuku, stavljene su kayaba zadnje opruge od karavana. Kad je pun auto, mora da legne, ali ne češe nigde. Pre zamene je znao da češe kad je opterećen
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Pitanje za gume

Uto Dec 31, 2019 5:38 pm

Andrej napisao:Amortizer nema nikakve veze sa visinom auta, iskljucivo i jedino opruga(e). :) Tokom voznje naravno amortizer, sto tvrdji, ce bolje odrzavati visinu auta, ali opet nema nikakve veze sa statickom visinom. I mekan i tvrd amortizer istih hodova ce se podjednako sabiti onoliko koliko opruga dozvoljava, samo sporije ili brze.
Isti auto, na mom odlični amortizeri, kod drugara skroz propali. Sednem u njegov auto on potone, moj recimo samo malo legne. Verovatno i ono gasno jastuče ima uticaj na statičku visinu....
Isto tako kad ljudi menjaju amortizere jedno vreme je auto propet ko jarac.

Najidealnije rešenje dobri amortizeri i vazdušni jastuci ili kao dopuna opruge ili kao glavna zadnja opruga.
Slika
Korisnikov avatar
Andrej
Garaža: Jugo 1603
Jugo 1520
Jugo 1299
Alfa 147 JTDm
Alfa 159 Sportwagon
Alfa GTV Cup
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 628
Pridružio se: Sre Dec 14, 2011 8:31 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Dec 31, 2019 7:39 pm

Čim si seo, uključio si amortizer u računicu, tj. ono što napisah - mekani (propali u ovom slučaju amort) će pustiti auto da potone brzo/brže. Ništa čudno. Svakako, najbolje je imati adekvatne hodove i sile uz opruge, sve ostalo je 'hack' koji će nekome biti ok, nekome užas.
Lično, dosta sam razvio taj osećaj u vožnji da znam šta mi treba i odgovara. Nažalost, to nije većinski slučaj kod vozača.
Light is Right
Korisnikov avatar
nikolam91
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9JTD SportWagon Facelift2 2005y
Lokacija: Platicevo
Lokacija: Platicevo
Postovi: 10
Pridružio se: Pet Avg 24, 2018 11:49 am

Re: Pitanje za gume

Sre Jan 01, 2020 5:26 pm

Andrej napisao:Amortizer nema nikakve veze sa visinom auta, iskljucivo i jedino opruga(e). :) Tokom voznje naravno amortizer, sto tvrdji, ce bolje odrzavati visinu auta, ali opet nema nikakve veze sa statickom visinom. I mekan i tvrd amortizer istih hodova ce se podjednako sabiti onoliko koliko opruga dozvoljava, samo sporije ili brze.
Onda meni trebaju druge opruge, ali ne zelim da spustam auto uopste, trebaju mi neke sa kojima ce proporcialno tezini da se spusti...a ne da kad mi sednu dve osobe auto legne skroz na skorz bukvalno gume ulaze pola centimetra u rubove, a kad predjem preko neke uvale pri 80km/h ili cisto sa vislje podloge na nizu nazad se cuje da udari nesto kao da je zadnji kraj seo skroz dole na momenat...

Da trazim neke jace opruge? Ili standardno za SW-a? Dajte mi neki predlog cije uzeti? Sasch, Mayle, Kayaba, Febi, ITN, STC, Optimal? Ili pak nesto drugo sto mogu naci u radnjama.

Hvala unapred :arflag
"Ljubav nije problematična baš kao ni auto, problematični su vozači, putnici i ulica."
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Jan 02, 2020 12:20 am

Sa novim oprugama dobijas stanje novog auta, dakle, to ti se nece desavati, ako mislis da se auto nece spustiti kad uđe nazad troje ukupne mase 200 kg, onda nemoj nista raditi. Pitas majstora, on ti kaze sta i koliko. Prosto.
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford

Povratak na “Area Servizio”