Pitanje za gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 10:56 pm

Tačno tako...meni se učinilo da mi na kombiju meke prednje gume i stao u NS kod nekog vulkanizera da mi doduva što je i učinio uz nadoknadu od 200 din. (skup vazduh) i kako sam krenuo kombi ko na drvenim točkovima :| i stanem par ulica dalje kod drugog vulkanizera kad ovaj kaže "...brate malo si ih preduvao..." 5,5 bara.Ovaj drugi vulkanizer je džabe spustio pritisak u gumama :) Zato ne verujem nikome...
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 11:18 pm

Ili odes da pumpas tamo gde je uredjaj bazdaren u skorije vreme.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 11:26 pm

Na NIS pumpi kod Stare Pazove i pre Velike Plane su manomentri potpuno tačni, tj. identični kao moj verni manometar. U dlaku se slažu.

Kod Stare Pazove je uređaj tačan od 2012. godine, tamo sam redovna mušterija (za pumpanje guma). Gorivo samo kad moram jer nemaju 100tku, samo na Gazprom.
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Mar 11, 2017 12:30 am

Mislio sam na vulkanizera tipa agrohim i sl
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Mar 11, 2017 2:17 pm

Meni se skoro desilo prepumpavanje. Nisova pumpa u centru Zrenjanina gde se inače uvek čeka red za kompresor. Namestim 2,2 a on pokaže 1,3 i reko dobro sam došao da proverim. Pustim da pumpa, al nikako da nagura pritisak. Uključio se i kompresor da nabije, al displej sporo penje i dalje. Tu mi bi sumnjivo pa krenem na drugu pumpu, a auto poskakuje ko na balonima. Naravno na OMV-u sa mehaničkim manometrom pokazuje preko 3.

Mehanički manometar rules.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Mar 11, 2017 5:36 pm

nidza napisao:Na NIS pumpi kod Stare Pazove i pre Velike Plane su manomentri potpuno tačni, tj. identični kao moj verni manometar. U dlaku se slažu.

Kod Stare Pazove je uređaj tačan od 2012. godine, tamo sam redovna mušterija (za pumpanje guma). Gorivo samo kad moram jer nemaju 100tku, samo na Gazprom.
Ima i na OMV 100-ka,ja je isto jurim :D
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Mar 11, 2017 8:14 pm

BobanR napisao:Bilo bi glupo da ova diskusija odjednom ode na pogrešnu stranu. Sve vreme se raspravlja o tome da li su premium gume u stvari porez na budale i da li za nekoliko puta manje novca mogu da se dobiju iste performanse.
Nigde Veljko, niti bilo ko drugi, nije rekao da svi treba da voze isključivo premium gumu, već da postoji razlog zašto te gume koštaju više.
Sa zanimanjem sam ovo pratio, pošto se ne razumem preterano u pneumatike, a kao i svako drugi bih rado platio manje za isti kvalitet. Zar se sad ipak svodi na to da svako treba da kupi gume u skladu sa potrebama i budžetom, a da ipak postoji razlog zašto je Michelin 20000RSD, a Tigar 6000?
Hajde Bobane da se i ja uključim u ovu temu i izrazim mišljenje, ali i neka moja iskustva koja nikome neću nematati i pre svega smatram da svako treba da radi onako kako misli da je najbolje, ali i da ima tolerancije za drugačije stavove.

Osnovno pitanje je da li je moj SportMaxx od 14.000 zaista toliko bolji od Tigra od 6.000 dinara i da li se kupovinom premium gume plaća "porez na budale"?
Na prvo pitanje je odgovor "NE", odnosno smatram da razlika u ceni ne oslikava proporcionalno razliku u kvalitetu, dok je na drugo pitanje odgovor ponovo "NE". Da obrazložim ovo.

Ako krenemo logikom da samo budale troše novac na premium gume isto možemo da primenimo i na automobile koje vozimo, pa da se zapitamo zašto dajemo novac na Alfu kada jedna Dacia isto ima 4 točka, može da preveze od A do B, gura bez problema 130 km/h autoputem i neko neutralan zaista može da se zapita da li kupovinom Alfe plaćamo "porez na budale" kad Dacia realno ne vredi 2 ili 3 puta manje od neke Alfe. Takođe ljudi vole da kupe kvalitetne italijanske cipele i plate ih debelo, a isto tako su mogli hodati u opancima. Da li je razlika u ceni opravdana i da li svi treba da nosimo opanak zato što se više isplati, da ne bacamo novac?

Evo moje računice. Moje SportMaxx ako sve prođe po planu trajaće 5 sezona. Ako Tigar i Dunlop potraju isto ispostavilo se da sam platio oko 7.000 dinara više po gumi, odnosno grubom računicom nešto preko 200 € sam bacio opredelivši se za poznatog proizvođača. To znači oko 40 € godišnje "poreza na budale". Ja znam mnogo pušača koji potroše 40 € mesečno na cigarete i nikako mi nije jasno kako neko može da pretvori novac u pepeo i dim, bez da ima ikakvu opipljivu korist od toga!? Ili jedan odlazak u kafanu, kladionicu, kupovinu šminke koju troše naše lepše polovine...
Dakle radi se o stilu života i našem izboru na čega ćemo da trošimo novac, a tu već nije mudro svoj stil i odluke nametati drugome i način trošenja novca zvati plaćanjem "poreza na budale".

A sad konkretno - pre skoro 15 godina kupim ganc nove Tigar gume pred odlazak na more i u okolini Novog Pazara naletim na put katastrofalnog kvaliteta, pogodim par rupa i sredim dve potpuno nove gume! Jedna se skroz raspala, a druga dobila poveliko jaje postavši rizik za dalju vožnju. Uhvatila me nedelja, prodavnice ne rade, a vulkanizer mi jedva pronašao odgovarajuću dimenziju pa sam se nazad vraćao sa dve Maloya (poljski proizvođač za koga nikada ranije nisam čuo) gume pred raspadom. To je bilo moje iskustvo sa Tigar gumama koje su očigledno bile prilično nežne i svilene. Postavlja se pitanje da li bih isto prošao i da sam imao neke kvalitetnije i skuplje gume? To sada niko ne može znati. Pogađao sam rupe i Pirellijem, ali i sadašnjim Dunlopom i nikakve probleme nisam imao.Sadašnje SportMaxx zaista fantastično drže automobil, ima sam situaciju uletanja u pravo jezero pri 130 km/h i MiTo se nije ni mrdnuo sa zadate putanje, imao sam izbegavanje i vrlo oštar manevar što je guma fantastično ispratila, naglo kočenje po vlažnom, pa se zbog svega navedenog nikada nisam pokajao niti žalio novac koji sam uložio u premium pneumatik.

Iako nemam novca na bacanje moj izbor će uvek biti isti. Ne mora biti baš najskuplja guma u ponudi, ali poznat proizvođač i dobro ocenjena guma mora na moj auto. Čak mi je bitna i estetika, pa bih bio spreman da platim više za gumu sa lepom šarom i dizajnom. Kad smo već kod toga, dosta dobrog sam čuo sa Hankook Ventus, što na testiranjima, što ličnih iskustava (koje treba uzeti sa rezervom), pa me zanimaju iskustva onih koji su ih probali!? Izgledaju sjajno, mada mislim da su nove Ventus Prime sa klasičnijom šarom!?

Slika

Da se vratim na temu - potpuno razumem sve koji se odluče za Tigar i realno teško da se benefit u kvalitetu može opravdati toliko velikom razlikom u ceni, odnosno u tih 2-3% situacija gde taj kvalitet može da ispliva i baš napravi razliku. Nisam gadljiv ni na "made in Serbia" i ne bih imao ništa protiv ukoliko mi kvalitet dokazano odgovara. Ali znajući neke naše specifičnosti još uvek sam više za to da mi na gumi piše made in Germany (kao na sadašnjem Dunlopu) ili made in Italy što mi uvek prija očima i ušima :)
Svi smo različiti, imamo neku svoju priču, ali nema potrebe da svoje iskustvo ili spremnost da se odreši novčanik projektujemo kao jedino ispravno. Moja računica je da MiTo zaslužuje neku lepu premium gumu i neću žaliti novac da mu to i obezbedim...
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Mar 11, 2017 9:32 pm

Da, ali sta cemo mi koji ne pijemo, ne pusimo, imamo 3310, lepse polovine su prirodno lepe pa se ne sminkaju itd? :D
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7550
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Mar 11, 2017 9:43 pm

Pa vama ostaje jos vise para za premijum gume :arflag
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Mar 11, 2017 9:50 pm

YUgisa napisao:Da, ali sta cemo mi koji ne pijemo, ne pusimo, imamo 3310, lepse polovine su prirodno lepe pa se ne sminkaju itd? :D
Uložiš još više u tog tvog YUgišu :D
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Mar 12, 2017 12:34 am

Fu, dobro je :D Ja mislio da cu morati da se drogiram ko sva normalna deca :D
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Danilo
Garaža: 159 2.2JTS '08
Postovi: 478
Pridružio se: Sre Dec 03, 2008 11:44 am

Re: Pitanje za gume

Ned Mar 12, 2017 9:46 am

Pošto Michelin ne pravi svoj Pilot Sport 4 još uvek (do 2018.) u dimenziji 235/45/R18, Continental je rešio da uskoči sa svojim novim PremiumContact 6 koji je naslednik SC5 i PC5, tj. nešto slično kao PS4 u odnosu na PSS/PS2 i PS3. Ja sam ih naručio pa ćemo videti kakve su :-)
Korisnikov avatar
Sone Bg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2002
Lokacija: Borca-Bg
Postovi: 717
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 8:04 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Mar 12, 2017 10:13 am

Vozi li neko ovu gumu http://pneumaster.rs/22545r17-94y-xl-nokian-zline ?
215/45-17 je jeftinija nekih 1000rsd
Korisnikov avatar
nole1985
Garaža: ex Alfa 147 jtdM 16v 2006. 5p distinctive
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 1212
Pridružio se: Pet Okt 11, 2013 10:40 am

Re: Pitanje za gume

Ned Mar 12, 2017 11:17 am

Ja nisam vozio letnje nokian, ali vozim vec 4 sezone zimske nokian wr-d3 i mogu reći da sam prezadovoljan performansama te gume-držanje u krivini na suvom, držanje na mokrom, ponašanje na snegu.

Na osnovu tog iskustva sa proizvođačem, smeo bih da uzmem ovu letnju Z-Line pre mnogih drugih iz srednje klase, i nekako mi guma izgledom baš uliva poverenje.
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Mar 12, 2017 11:54 am

nokian je napravio najbrzu zimsku gumu na svetu. 335 km/h :) . moglo bi se reci da prave najbolje zimske gume :) (moje skromno misljenje) , iako ih nikada nisam imao na autu, ne sto nisam hteo, nego sto promenim auto u januaru, a zimskih guma uglavnom nema ;) . letnje gume su mi prava nepoznanica, slabo se vidjaju, al posto mi ovde kupujemo il najskuplje il najjeftinije, za ovakve proizvode, slabo je interesovanje, a malo para za eksperimentisanje. a sigurno su bolje od izvikanih srednje klase.
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Mar 12, 2017 6:47 pm

Nokian je ozbiljna guma. Vredi para.
Korisnikov avatar
flojd
Garaža: Giulietta 1.4 TB
EX alfa romeo 33 1.7 IE Imola
EX alfa romeo 33 1.7 IE
EX Alfa Romeo 156 1.8TS 2001g
Lokacija: Pirot
Lokacija: Pirot
Postovi: 896
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:03 am

Re: Pitanje za gume

Ned Mar 12, 2017 8:02 pm

Ja uzeo PIRELLI P7 Cinturato 205/55x16 ima li neko iskustva sa ovim gumama?
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7550
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Mar 12, 2017 8:11 pm

Ja ih imam i to u bas tvojoj dimenziji, bila mi je malo neubedljiva na pocetku, posle vise nego zadovoljajuca, i rekao bih da ima bas tvrde bolnice, pa sam kasnije malo izduvao.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
EasyRider
Garaža: AR GT Q2 1.9 jtdm 16v
Ex AR 159 1750 TBi
Ex AR 156 1.9 mjet 16v
Ex AR 147 1.9 jtdm 16v
Lokacija: Belgrade SouthSide
Lokacija: South
Postovi: 314
Pridružio se: Sre Apr 20, 2016 4:50 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Mar 12, 2017 9:49 pm

flojd napisao:Ja uzeo PIRELLI P7 Cinturato 205/55x16 ima li neko iskustva sa ovim gumama?
Ja je vozio u istoj dimenziji, alfa mi dosla sa njom, dobar grip na suvom, na mokrom osrednja, ali nje bila nova pa sam osetio blago zanosenje jednom na 140kmh kroz vodu na autoputu. Suvo/mokro/buka bih ocenio 433, a kapiram da je nova, isla bi za ocenu vise.
Alfom mojom kuci jurim, autobanom psujem mater
Dika
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Beograd
Postovi: 1032
Pridružio se: Uto Jun 25, 2013 12:59 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Mar 12, 2017 10:29 pm

Tigar syneris na 260km/h je malo bucnija, smeta kad se duze vozi tako
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7550
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Mar 12, 2017 10:32 pm

Zajebato ako na toj brzini najvise cujes gumu :lol:
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
luhva
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtdm
Lokacija: novi sad
Postovi: 15
Pridružio se: Uto Feb 07, 2017 12:02 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Mar 22, 2017 12:42 pm

Pozdrav ljudi,

nov sam na forumu, od skora sam vlasnik jedne lepe Giuliette, pa sada bas gledam koje gume da joj uzmem.
Felne su 17ke, kontao sam dimenziju 225/45/17, i ove Nokian mi deluju ok i cenovno i po kvalitetu, s obzirom da je finska marka pa mi to kao uliva neko poverenje, mada se iskreno u gume apsolutno nista ne razumem, znam samo da ne bih uzeo najjeftinije tigarke, ali ne bih bas ni Davao 20.000 din po komadu :)

Elem, ako neko ima neku konkretnu preporuku ili savet, rad sam da ga čujem :)

ps. gledao sam cene guma po nemačkoj, generalno su slične, jedino šta sam čuo da može biti razlika je zemlja porekla, tj da kod nas od nekih proizvođača dolaze iz bugarske i rumunije, dok na nemačko tržište dolaze gume proizvedene tamo, ali opet ne znam ni da li to ima nekakve veze..

Ako smem da preporucim ovaj sajt REIFEN DIREKT odličan je pošto ima velik izbor i pišu svi detalji o gumi što sam kod nas retko gde video.

Pozdrav, i nadam se da se vidimo u nedelju :wave:
Korisnikov avatar
maxy
Garaža: Giulietta 2.0
Ex Alfa Romeo 147 1.9 jtd
Lokacija: BG
Lokacija: BG
Postovi: 722
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 5:09 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 24, 2017 12:17 pm

Preporuka za letnje gume 14". Bitan faktor je da nisu bučne.
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 24, 2017 5:22 pm

michelin energy saver
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Pet Mar 24, 2017 10:55 pm

Energy je po mom iskustvu jedna od najbučnijih guma. Većina tih zelenih guma poprilično melje kad se kotrljaju.

Moja preporuka je Gy EfficientGrip ako postoji u dimenziji.

Tapatalk

Povratak na “Area Servizio”