Pitanje za gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
shkabezzi
Garaža: Alfa Romeo 147 Q2
Lokacija: Beograd
Postovi: 166
Pridružio se: Pet Jul 21, 2017 8:33 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Apr 24, 2018 8:53 am

Zato i pitam. da ne bi jeo pite. odo danas do beogume da vidim šta imaju pa ću da vidim koliko mogu da se ispruzim. P.s neko mi reče kao da imaju dva tigra, u smislu jedan je rumunski i sranje je. Naš je navodno daleko bolji. Mada mi nešto ne pije vodu ta priča.
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Apr 24, 2018 9:06 am

Stavi Tigar UHP 215 45 17 .. Boxa ih je imao na 159 i zadovoljan je bio bas.. kapiram da ne jurcas i ne vozis trke tako da ce ti biti dobra sigurno..
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Apr 24, 2018 9:37 am

alonso14 napisao:225 ne kaci do -5cm + nakrcan cim oces..na fabri felnama..
Svakako mnogo lepse izgleda 215 45.. bas kako treba.. a 225 onako nabreklo zbog 7j fabrickih felni. Plus koliko cujem i lepse se vozi na 215 jer manje upada u kolotrage itd.
Meni je napred 215, a nazad 225. Velika razlika. 7j felna, ružno izgleda 225. A i Alfa zapliva često zbog toga.

215 45 i nema brige.
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson
Korisnikov avatar
buntovnik
Garaža: 2010 Alfa Romeo Giulietta 2.0JTDm
Lokacija: Beograd
Postovi: 163
Pridružio se: Ned Dec 10, 2017 4:33 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Apr 26, 2018 3:44 pm

Da podelim svoje iskustvo sa novim gumama, kupio sam nove letnje Hankook ventus prime 3 dimenzija 205/55/R16. Gume su stvarno vrhunske sto se tice kocenja, razlika je drasticna u odnosu na zimsku Savu koju sam imao do skoro.

One spadaju u premium segment, ali je jedna od jeftinijih premium guma, platio sam ih 7000 po komadu.

Medjutim, potrosnja goriva je dosta veca nego ranije, takodje guma je *extremno* bucna, nenormalno. Vec od 60km/h pocinje a vrhunac buke dostize oko 100-110km/h. Posle par dana vratio sam se u auto servis Adam u Zemunu odakle sam kupio gume, ispricao im moj problem, na sta su oni rekli da mi je sigurno lezaj otisao jer gume su nove i "nema sanse" da su gume problem.

Meni to nije bilo bas logicno posto sam do skoro imao Savine zimske gume koje se nisu nimalo cule, da je lezaj otisao valjda bi se cuo i sa njima?

Odem ja do majstora ipak da proveri lezaj, medjutim lezaj je sasvim ispravan.

Vratim se u auto servis Adam, ispricam za lezaj, zalim se na gume, oni me i dalje ubedjuju da nisu gume, a cak i da jesu gume proizvodjac daje garanciju samo na cepanje guma, ne na buku, i na zalost kazu kako ne mogu nikako da mi pomognu.

I tako ja sad imam gume koje jako dobro koce, ali ceo auto bruji od njih.

Srecom buka nestaje na 140+ km/h.
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Apr 26, 2018 3:53 pm

Ništa, vozi 150 i uživaj.

Kad te plavi zaustave, i njima ispričaj taj problem. :drink

Šalu na stranu, imam zimske Hankook Winter iCept, bez ikakve buke i problema.
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson
Marex
Garaža: Alfa Romeo 156
Lokacija: Nis
Postovi: 11
Pridružio se: Ned Jan 05, 2014 1:03 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Apr 26, 2018 5:10 pm

Imam bas te Hankook gume u toj dimenziji i nisam primetio preteranu buku osim nekog brujanja oko 60km/h koju nisam ranije primecivao, mozda zato sto su prethodne gume bile stare i bucnije, to brujanje nije bas prejako, sumnja se na lager, mada tako vozim vec 2 godine.
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Apr 26, 2018 6:38 pm

Ja vozim na hankook Kinergy eco i guma je necujna pri bilo kojoj brzini.
Korisnikov avatar
Raketa
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Giu
Lokacija: Lochen am see-salzburg
Postovi: 317
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 7:57 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Apr 26, 2018 7:25 pm

I ja imam iste hankook venrua prime 3 195:45r16 i nisu mi nesto preterano bucne ... bridgestone mi je bio bucniji ... mada ove hankook imaju c kategoriju cini mi se za buku ...
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Apr 26, 2018 7:58 pm

Muzika do daske i rešen problem, bitno da super koči i da je generalno guma jako dobra :D
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
Raketa
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Giu
Lokacija: Lochen am see-salzburg
Postovi: 317
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 7:57 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Apr 26, 2018 8:38 pm

Danas je pljustala kisa bas kad sam isao na posao i stvarno drze dobro , bolje od zimskih nokian wr d4 , bar je moj utisak takav ...
Korisnikov avatar
yorda
Garaža: -
Citroen DS3 1.6THP, '10
---------------------------------
Ex: FIAT 500 '08 1.2 8v - Pablito
Ex: Alfa Romeo 147 Q2, 16v '07
Ex: Audi 80s, '89
Ex: Golf 3, GTI ABF 16v '95
Ex: Alfa Romeo 147 8v, '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 1200
Pridružio se: Sre Jul 08, 2015 4:29 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 10:30 am

buntovnik napisao:Da podelim svoje iskustvo sa novim gumama, kupio sam nove letnje Hankook ventus prime 3 dimenzija 205/55/R16. Gume su stvarno vrhunske sto se tice kocenja, razlika je drasticna u odnosu na zimsku Savu koju sam imao do skoro.

One spadaju u premium segment, ali je jedna od jeftinijih premium guma, platio sam ih 7000 po komadu.

Medjutim, potrosnja goriva je dosta veca nego ranije, takodje guma je *extremno* bucna, nenormalno. Vec od 60km/h pocinje a vrhunac buke dostize oko 100-110km/h. Posle par dana vratio sam se u auto servis Adam u Zemunu odakle sam kupio gume, ispricao im moj problem, na sta su oni rekli da mi je sigurno lezaj otisao jer gume su nove i "nema sanse" da su gume problem.

Meni to nije bilo bas logicno posto sam do skoro imao Savine zimske gume koje se nisu nimalo cule, da je lezaj otisao valjda bi se cuo i sa njima?

Odem ja do majstora ipak da proveri lezaj, medjutim lezaj je sasvim ispravan.

Vratim se u auto servis Adam, ispricam za lezaj, zalim se na gume, oni me i dalje ubedjuju da nisu gume, a cak i da jesu gume proizvodjac daje garanciju samo na cepanje guma, ne na buku, i na zalost kazu kako ne mogu nikako da mi pomognu.

I tako ja sad imam gume koje jako dobro koce, ali ceo auto bruji od njih.

Srecom buka nestaje na 140+ km/h.
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hanko ... K125_2.htm

Par njih se već bunilo da im ove gume prave buku... Tako da moguće i da je glasnija guma, a i da je svaka druga možda falična nešto zbog te bučnosti... :write:
bokica
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9JTD 16V blackline Ti
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 56
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 11:54 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 10:44 am

Jako bih voleo kada bi neko ko vozi baš tu Hankok "premium" gumu montirao sada tihu i za trećinu jeftiniju Tigar UHP ili čak još jetiniji HP i uporedio.
I nije mi jasno kako ljudi mogu da porede zimsku gumu sa letnjom, u fazonu "bolje se drže od zimskih". Mislio sam da je svakom jasno da je zimska guma na letnjim temperaturama mekana i da nema dobar grip.
Korisnikov avatar
buntovnik
Garaža: 2010 Alfa Romeo Giulietta 2.0JTDm
Lokacija: Beograd
Postovi: 163
Pridružio se: Ned Dec 10, 2017 4:33 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 10:46 am

@COYG ja i vozim 150 :-)

Izmericu bas buku, ima applikacija na telefonu za to. Mozda bih trebao da uradim centriranje trapa, mozda to malo utice?
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 11:01 am

Reglaza obavecno, malo ih drugacije opteretis i eto vece buke
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
bokica
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9JTD 16V blackline Ti
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 56
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 11:54 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 11:04 am

@buntovnik
Inače verujem da po Zakonu o zaštiti potrošača imaš pravo u određenom roku da vratiš robu sa kojom nisi zadovoljan. Ako je to tačno mislim da na to neće pristati niti jedan prodavac bez žestoke borbe.
Korisnikov avatar
Raketa
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Giu
Lokacija: Lochen am see-salzburg
Postovi: 317
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 7:57 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 11:16 am

bokica napisao:Jako bih voleo kada bi neko ko vozi baš tu Hankok "premium" gumu montirao sada tihu i za trećinu jeftiniju Tigar UHP ili čak još jetiniji HP i uporedio.
I nije mi jasno kako ljudi mogu da porede zimsku gumu sa letnjom, u fazonu "bolje se drže od zimskih". Mislio sam da je svakom jasno da je zimska guma na letnjim temperaturama mekana i da nema dobar grip.

A koje spominjao letnju i zimsku temperaturu ? I da je poredjeni isti dan ? A ti kupi tigar za 55€ ja cu hankook za 60€ i dobro je ...
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 11:29 am

Pa je l' postoji mogućnost reklamacije ako su oni stavili info o "decibelima" same gume, da se to nekako izmeri i tuži fabrika i zarade milioni kao u američkim filmovima?
Korisnikov avatar
Slash
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 16v MJet
Alfa Romeo MiTo 1.4 TB 155hp
Lancia Ypsilon 1.4 16v Momo Design
Yamaha FZ8-SA
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 587
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 6:02 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 11:42 am

Ako imas laboratorijske uslove i opremu sa kojom oni ispituju buku guma i dokazes da proizvodjac nije napisao istinu, mozda i mozes da uzmes milione :D
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 11:43 am

edin napisao:Reglaza obavecno, malo ih drugacije opteretis i eto vece buke
Skroz tačno. Iz mog iskustva i zbog jako malo krive glavčine može da se čuje huk gume. Prvo proveriti da li je sve na autu u redu:

Glavčine sa diskom
Felne
Trap

Guma ako je kriva pravi mnogo veću buku od predviđene. Nažalost kod nas i najozbiljniji prodavci guma skaldište gume na nepravilan način i lutrija je dobiti 100% ravnu gumu koja ne skakuce/ide levo desno na felni.
Korisnikov avatar
buntovnik
Garaža: 2010 Alfa Romeo Giulietta 2.0JTDm
Lokacija: Beograd
Postovi: 163
Pridružio se: Ned Dec 10, 2017 4:33 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 1:23 pm

Felne su Rial, custom felne, ne znam dal su ok ali valjda bi na balansiranju rekli da nisu ok?

Zimske su mi na fabrickim Giuliettinim felnama, i ne cuju se.

To za merenje decibela, ne znam koliko je relevantno da merim buku u kabini, jer neki automobili imaju bolju zvucnu izolaciju neki slabiju, tako da ista guma pravi drugaciju buku u razlicitim automobilima. Verovatno bih trebao od spolja da merim.
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 1:52 pm

buntovnik napisao:Felne su Rial, custom felne, ne znam dal su ok ali valjda bi na balansiranju rekli da nisu ok?
Ne bi. 99.9% vulkanizera smatra da se kriva felna može balansirati.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 2:36 pm

CoyoteKG napisao:Pa je l' postoji mogućnost reklamacije ako su oni stavili info o "decibelima" same gume, da se to nekako izmeri i tuži fabrika i zarade milioni kao u američkim filmovima?
Ne.

Jer decibeli koji su označeni na gumi su mereni VAN automobila, ne u kabini. Uticaj buke na spoljašnju sredinu, koliko god to zvuči budalasto, to je pozadina svih tih ekoloških oznaka - uticaj na okolinu, ne na kabinu.

Vrlo tiha guma spolja može vrlo glasna da bude u kabini, jer je priroda buke različita. Ono što brunda u kabini je uglavnom posledica prenošenja zvuka kotrljanja dodirnog sloja gume i asfalta, preko zida gume i vešanja, do kabine. Tipično za više segmente je da bolje dampuju zvuk od nižih. Npr, spolja čuješ šaru, a u kabini čuješ tvrdoću boka, najprostije rečeno.
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 3:58 pm

Mislim da je tehnički izraz za buku koja se prenosi preko mehaničkih delova - strukturna buka.
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Pitanje za gume

Pet Apr 27, 2018 5:01 pm

buntovnik napisao:Da podelim svoje iskustvo sa novim gumama, kupio sam nove letnje Hankook ventus prime 3 dimenzija 205/55/R16. Gume su stvarno vrhunske sto se tice kocenja, razlika je drasticna u odnosu na zimsku Savu koju sam imao do skoro.

One spadaju u premium segment, ali je jedna od jeftinijih premium guma, platio sam ih 7000 po komadu.

Medjutim, potrosnja goriva je dosta veca nego ranije, takodje guma je *extremno* bucna, nenormalno. Vec od 60km/h pocinje a vrhunac buke dostize oko 100-110km/h. Posle par dana vratio sam se u auto servis Adam u Zemunu odakle sam kupio gume, ispricao im moj problem, na sta su oni rekli da mi je sigurno lezaj otisao jer gume su nove i "nema sanse" da su gume problem.

Meni to nije bilo bas logicno posto sam do skoro imao Savine zimske gume koje se nisu nimalo cule, da je lezaj otisao valjda bi se cuo i sa njima?

Odem ja do majstora ipak da proveri lezaj, medjutim lezaj je sasvim ispravan.

Vratim se u auto servis Adam, ispricam za lezaj, zalim se na gume, oni me i dalje ubedjuju da nisu gume, a cak i da jesu gume proizvodjac daje garanciju samo na cepanje guma, ne na buku, i na zalost kazu kako ne mogu nikako da mi pomognu.

I tako ja sad imam gume koje jako dobro koce, ali ceo auto bruji od njih.

Srecom buka nestaje na 140+ km/h.
Imam Ventus Prime 3 u istoj dimenziji i tihe su kao bubica. Daleko tiše od P7 Cinturato.
Slika
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Pitanje za gume

Ned Apr 29, 2018 10:57 pm

LASSA DRIVEWAYS drže suv put kao zalepljene za isti. U rangu Conti ili Pireli gume u tom segmentu. Videćemo kako se ponašaju po kiši. Baš vrhunski grip.
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson

Povratak na “Area Servizio”