Trapovi na našim Alfama

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Apr 17, 2014 9:20 pm

Dragon napisao:
CoyoteKG napisao:
Sto je najcudnije, ovih dana dok je padala kiša, milina je bila za voznju. Na momente sam pomislio kako bi bilo lepo ziveti negde u skandinavskim zemljama...
Već sam ranije pisao o ovome, a hteo sam danas ponovo. Sto posto sam siguran da po kiši, tj. mokrom, Alfa pristojno upija neravnine, a kad je suvo, situacija je mnogo gora. Sinoć sam se vozio po pljusku baš tim delom puta gde mi inače odvaljuje bubrege i bilo je sasvim podnošljivo.

Moja teorija je da voda podmazuje nešto...mislio sam da su gornje viljuške. Jednom sam čak i išao do Deše s ovom pričom. Otkači on gornje viljške i one rade kako treba. :scratch:

Padaju mi na pamet i amorti...
znači imamo potpuno isto iskustvo.
Svaki dan ista ruta, do posla i nazad.
Po suvom užas koliko je tvrdo. Kad pljusti totalno drugi auto i baš je primetna razlika.

Sumnjam i na amorte. Mada mnogi pominju gumice na soljama amortizera... Jedino to nisam menjao.

Ili razmišljam da su mi gume krš. Ali ista mi je situacija i sa zimskim
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Apr 17, 2014 9:23 pm

Nisu šolje amortizera. Kod mene su menjane. Definitivno voda čini da se moj spušten auto na 17-cama ponaša onako kako sam zamišljao. Na suvom je to previše drndavo. Još samo treba otkriti kakva magija je u pitanju. :)
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Apr 17, 2014 9:33 pm

Moje misljenje je da su sileni na donjoj viljusci po mokrom vremenu fleksibilniju i agilniji,zato imamo utisak da je auto malo meksi.
Slika
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Apr 17, 2014 9:53 pm

Moguće, moguće...samo nije to utisak nego baš osetno poboljšanje. Možda neko podmazivanje tih silena?
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
milosabs
Garaža: e39 525 d sport m optic touring
Lokacija: Novi Sad Nis
Postovi: 816
Pridružio se: Čet Okt 03, 2013 3:34 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Apr 17, 2014 9:56 pm

jedno pitanje,uopste isplati li se kupovina originalnih viljuski uopste i koliko one kostaju_
bio jednom jedan TI
derg38
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 jtdm ,16v
Alfa Romeo 147 1.9 jtdm,16 v,Collezione,limited?
Lokacija: Zemun
Lokacija: Born in RSK doin' time in Zemun
Postovi: 234
Pridružio se: Uto Okt 08, 2013 2:46 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Apr 17, 2014 10:39 pm

danas sam ceo dan po kisi vozio i malopre dodjoh kuci i ziva istina,sve mi se cini mekse
Korisnikov avatar
spin
Garaža: 147 1.9 jtd 85 kW 2003.
Lokacija: Beograd
Lokacija: Bg
Postovi: 236
Pridružio se: Pon Jun 28, 2010 1:05 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Apr 17, 2014 11:30 pm

milosabs napisao:jedno pitanje,uopste isplati li se kupovina originalnih viljuski uopste i koliko one kostaju_
Isplativost je teško odrediti, ali... ja sam uzeo auto pre oko 70k km, sa nekih 160k. Verujem da su na njemu bile viljuške iz prve ugradnje i tada su za zamenu bile obe leve i jedna desna. Stavio sam TRW "original" zamenske, koštale su (pre oko 5 godina) recimo 60€ gornje i oko 100€donja. Nekih 20-ak hiljada kasnije sam imao havariju (ulični šaht u Bg) u kojoj se iskrivila felna, pocepala guma i stradala gornja leva viljuška. Donja je ostala čitava. Zamenjena je ta gornja leva, opet TRW i trajala je možda 30-40k km dok nisu počeli da lupkaju sileni. Istina, proškripala je nakon možda desetak hiljada, ali je radila posao. U međuvremenu je otišla i kugla na desnoj gornjoj.

Dakle, da sumiram, donja leva TRW je preživela više nego ozbiljan udarac i traje i dalje posle 70k km; gornja leva je preživela 40k, desna 70k. Donju desnu sve vreme nisam pipnuo.

Sada su stavljene reparirane, u pola cene TRW viljuški, videćemo koliko to traje.

Nemam podatak koliko su sada, kapiram da se lako da proveriti kod nekog ovlašćenog servisa.
Korisnikov avatar
ljube-kugla
Contact:
Garaža: alfa 75
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 166
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 147
1.9 jtd 8v
Lokacija: Batajnica
Lokacija: batajnica
Postovi: 3401
Pridružio se: Uto Nov 18, 2008 8:10 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Apr 18, 2014 10:48 am

gornje viljuske mnogo uticu na uglove trapa,jer kad dobiju lufta,nagib tockova odlazi u minus i skupljaja se prednja strana tocka na kretanju ali na kocenju taj luft ide u drugom smeru i otvara prednju stranu tockova pa tako jede gume sa unutrasnje strane

podmazivanjem silen blokova na gornjim viljuskama pre ugradnje je takodje dobro jer im se tako produzi vek
ko na nas krene iz mesta je naje&o
Korisnikov avatar
kAcA
Garaža: Alfa GT
Lokacija: Sarajevo
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 361
Pridružio se: Pet Sep 13, 2013 11:48 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Apr 18, 2014 1:39 pm

Može li zbog gornje viljuške "pobjeći" trap udesno? Volan mi stoji malo desno (ne na sredini) iako vozim pravo... Čuje se škripa iz desne strane ponekad
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Apr 18, 2014 1:40 pm

Treba da odradis reglazu.
Korisnikov avatar
kAcA
Garaža: Alfa GT
Lokacija: Sarajevo
Lokacija: Sarajevo
Postovi: 361
Pridružio se: Pet Sep 13, 2013 11:48 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Apr 18, 2014 1:47 pm

U redu ali ne bih na neispravnim vilicama ako me razumijes
Jer bilo je sve u redu i onda nakon što je počela škripa kao da je pobjegao volan
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Apr 20, 2014 2:37 pm

Da li ima neko iskustva sa Marelli amortizerima? Mogu se nabaviti dosta povoljno ali ne mogu po netu da nadjem iskustva sa njima...

i ima li neke vajde od punjenja amortizera (vidim u jednoj starijoj temi da se to spominje kao opcija)?
Korisnikov avatar
Crni
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-Jet
Lokacija: Petrovac na Mlavi
Postovi: 2469
Pridružio se: Pet Avg 05, 2011 1:54 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Apr 20, 2014 3:00 pm

Radio je Dragon, drzao kratko vreme a zatim stavio Bilstein.
Picking suspension is like getting married - you take the time to look at the options, read the reviews, and try as many as you can. Then you pick one, invest loads of cash in it and then find it has hidden secrets or undesirable characteristics.
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Apr 20, 2014 3:46 pm

Jesam i to kod Bobovaca. Procureli posle dva, tri meseca. Tako da je bolje staviti neke jeftine nove amorte nego remont.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Apr 21, 2014 12:25 am

Ček, pa ti reče da sumnjas na amorte zbog one priče od pre neki dan... Kad reče da ti alfa bolje apsorbuje udarce po kisi. A novi su ti?
Korisnikov avatar
ljube-kugla
Contact:
Garaža: alfa 75
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 166
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 147
1.9 jtd 8v
Lokacija: Batajnica
Lokacija: batajnica
Postovi: 3401
Pridružio se: Uto Nov 18, 2008 8:10 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Apr 21, 2014 7:21 am

na trapu mi je sve odlicno,po kisi auto se ponasa da kazem i ok ali po suvom kad naidjem na neravnine,jos ako udarim u rupu,bez obzira na velicinu,to je takav udarac i nenormalno zabacivanje auta

jednom prilikom sam nesto slucajno bio tako parkiran da iz dalena gledam auto i vidim da su mi zadnji tockovi uvuceni napred,ne jede gume,predhodni vlasnik je isao u servis da centriraju,reko to se meni ne svidja,dve cetvrtaste cevi i metar da razmerim,kad ono prednja strana zadnjih tockova uvucena za 1.5cm,premerim ponovo,ma jeste,nisam omanuo,proverim napred ono otvoreni sa prednje strane za 5mm,onda ih napred skupim a pozadi poravanam paralelno

posto nemam mogucnost da sve od oka odradim,onda je cale provozao auto a ja gledao da ne ide u srege ,tj da ima cetiri traga,pa je bilo malo dorade i resen problem,i gle razlike,auto se umirio i na rupama,kolotrazima isto se ponasa i po mokrom i po suvom

a znam za jadac jer se i caletu na fiat cromi isto desavalo kad je dosao sa centriranjam,vidim da auto cudno stoji a ono posto je prednja strana uvucena,automatski i podize auto od pozadi kad smo premerili skoro 2cm uvuceni,vrati se na reklamaciju,malo ih poprasvo ali opet ne valja,treci put se vrati a onda ga otvore i auto pao pozadi a u voznji imas utosak da zadnji deo hoce da te obidje,i sve se desava u renomiranom servisu i starog prijatelja,a ja se jos potrudio da mu razradim sve za stelovanje i dzaba,ili ne znaju ili aparat lose pokazuje

isto smo ga na kraju poravnali kao kod mene i auto se tako vozi vec par godina bez ikakvih problema,i ne jede gume ali uopste
ko na nas krene iz mesta je naje&o
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Apr 21, 2014 8:32 am

CoyoteKG napisao:Ček, pa ti reče da sumnjas na amorte zbog one priče od pre neki dan... Kad reče da ti alfa bolje apsorbuje udarce po kisi. A novi su ti?
Zadnji jesu, a prednji nisu. ;)
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Apr 25, 2014 4:23 pm

DjomlaN napisao:Da li ima neko iskustva sa Marelli amortizerima? Mogu se nabaviti dosta povoljno ali ne mogu po netu da nadjem iskustva sa njima...

i ima li neke vajde od punjenja amortizera (vidim u jednoj starijoj temi da se to spominje kao opcija)?
Vrlo supalj posao... Ako samo sipas novo ulje procurice svakako ponovo na semeringu... Mozes da zamenis semering pa ulje nece procuriti ali to i dalje ne znaci da amortizer ispravno radi... Cak i da izuzmemo mogucnost da ne adekvatno ulje po osobinama stavljeno pri remontu, ostaje ti problem da li taj amortizer ima lufta koji se javlja kad se potrosi karika ventila... Isto tako ne mora da znaci da su ta dva amortizera jednake tvrdoce jer amortizeri gube silu usled zamora ventila... A razlika preko 10% izmedju dva amortizera na istoj osovini moze da utice negativno na ponasanje auta... A da izmenjas sve to i da neko moze da ti ustanovi da je to sve ok ispravno ce da kosta ko i nov amortizer da stavis...
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Apr 28, 2014 7:58 am

hvala na objasnjenju :)

stavio sam ipak nove prednje amorte Marelli, na autu su bili originalni i bili su oslabili, oseti se prilicna razlika sa novim amortima, sve je utegnutije i auto mnogo bolje upija neravnine na putu...
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Apr 28, 2014 11:54 am

koliko si ih to "povoljno" nabavio :)
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Apr 28, 2014 12:29 pm

oko 3100din prednji... szakal metal prodavnica u NS...
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Apr 28, 2014 12:49 pm

jel to cena i za nas obicne smrtnike? Ja se i ne razumem bas preterano u kvalitet amortizera, ali ako bi me oba kostala 60E rado bih ih zamenio
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Apr 28, 2014 1:30 pm

^ pa da i ja spadam u takve... da sam imao vise para vjerovatno bih uzeo KYB, ali opet razmisljam ako odvalim neku rupetinu (a desavalo se) kapiram da je svejedno da li amort kosta 30 ili vise E (u smislu posledica)... ovako u voznji sam za sada veoma zadovoljan sa ovim Marelli a koliko ce izrdzati nemam pojma... i za Iskra grejac mi rekose da izdrzi par mjeseci, kad ono evo vec godinu i po radi :)
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Apr 28, 2014 1:40 pm

Kolika je komplikacija zameniti ih? Ne mislim sam da menjam, nego da pretpostavim koliko nije mnogo dati majstoru.

Pošto su ti KYB?
Koja prednost je njih? Samo dugotrajnost ili i udobnost.
60E za dva amorta, pa makar mi bili i ispravni stvarno nije mnogo. Samo jedna donja viljuska košta skoro toliko
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Apr 28, 2014 1:48 pm

Ne znam tacno koja je prednost, pretpostavljam da se ne osjeti neka velika razlika u voznji dok su novi, moguce da KYB duze zadrze svojstva priblizna kao kad su novi (pod pretpostavkom da se ne odvaljuje po vecim rupama)...

Povratak na “Area Servizio”