Trapovi na našim Alfama

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
radovann
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo 156 sw 2002 1.9 jtd
ex Alfa Romeo gt blackline 2006 1.9 jtdm
exAlfa Romeo 156 mjet 2005
Lokacija: beograd
Lokacija: beograd
Postovi: 598
Pridružio se: Ned Dec 22, 2013 9:13 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 13, 2015 12:50 pm

da ne otvaram novu temu pitacu ovde..imam problem sa nagibom tockova, imao sam fabricke amort + eibach opruge i sve je bilo u redu, pre mesec danas sam stavio bilistien b8 amort, i za mesec dana mi pojeo dve prednje gume odem pre neki dan da centriram trap kaze majstor ne mogu da ti centriram trap auto ti je mnogo nizak svi tockovi su ti u minusu, prednji tockovi gornja strana ka unutra a donja ka spolja...ne znam sta da radim on mi rece da ima neki lik u pancevu graovac koji moze to da mi ispravi sa nekim specijalnim srafovima da ih odovoji od glavcine, da li je imao neko slicna iskustva?
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 13, 2015 1:15 pm

Trebao si posle mijenjanja amortizera da stelujes trap-obavezno. I tockovi treba da budu u minusu, 0.5 do 1 stepen nagiba, osjetices na stabilnosti, a na gumu ces tesko primijetiti da se vise trosi.....
Sto se tice stelovanja trapa vozi auto kod drugog trapadzije, minus i plus nagib se steluje bez problema. Jedino na 166 fabricki ne moze da se steluje
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 13, 2015 1:25 pm

I kod mene su isti amorti i opruge kao kod tebe,mada meni nije toliko izrazen minus,ima malo i gume se ne trose sa unutrasnje strane.
Nesto nije u redu kod tebe,prodji kroz mirijevski bulevar,posle gsp garaze sa leve strane je trapadzija Djole...nije los svrati i pitaj sta moze da uradi.
Slika
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 13, 2015 2:00 pm

@Ognjen_HN a kako se to i gde na 156 lako šteluju nagibi "camber" ?
Korisnikov avatar
radovann
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo 156 sw 2002 1.9 jtd
ex Alfa Romeo gt blackline 2006 1.9 jtdm
exAlfa Romeo 156 mjet 2005
Lokacija: beograd
Lokacija: beograd
Postovi: 598
Pridružio se: Ned Dec 22, 2013 9:13 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 13, 2015 2:28 pm

ma rekao je meni majstor da moze da ga centira ali bice na granici i kao nece on da rizikuje da mu ja dolazim posle mesec dva da mu traizim nove gume... idem sutra kod drugog da vidim sta ce da mi kaze... zadnje gume mi nista ne jede samo prednje i to pojeo ih skoroz do zice za mesec dana
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 13, 2015 2:37 pm

A na 156 nema podešavanja (bez prepravki) nagiba prednjih točkova.Kod zadnjih postoji mala korekcija ali posledično se menja ugao zatvaranja-otvaranja točkova (toe) tako da ne postoji mogućnost jednostavnog štelovanja nagiba (camber) na 156-147.
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 13, 2015 4:19 pm

interceptor napisao:@Ognjen_HN a kako se to i gde na 156 lako šteluju nagibi "camber" ?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Control_arm

Posto vidim da baratas engleskim izrazima evo jedno objasnjenje na engleskom jeziku a imas i sliku. Plavom bojom je obojana viljuska kojom se odredjuje nagib. Da se razumijemo ne mozes napraviti "race setup" sa fabrickim trapom, ali mozes nastelovati nagib za tih 3-4mm ili oko 0,5-1 stepen. :wave:
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 13, 2015 7:45 pm

To jeste u teoriji tako ali na 156 nema mogućnosti podešavanje viljuške ni donje ni gornje,možeš je zašrafiti samo na jedno mesto.Postoje neke aftermarket varijante ali fabrički nema mogućnosti štelovanja.
Korisnikov avatar
acafacaa
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 147 TS 2.0
Lokacija: Bor
Lokacija: Bor
Postovi: 72
Pridružio se: Ned Mar 03, 2013 6:58 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 13, 2015 8:09 pm

Ljudi, jel zna neko sta to moze da bude, radio sam balansiranje guma, proverio kod 2 vulkanizera, radio sam reglažu trapova kod najboljih u mom gradu ali mi i dalje vuče volan u levo, ne mnogo ali ako ga pustim vuče kola na levo na bilo kakvom putu?
Korisnikov avatar
Zvrle
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Alfa Romeo 159 SW 1.9 8V 2010 god.
ex Alfa Romeo 156 1.9 jtd 16v 2003 god.
Lokacija: Breznica
Lokacija: Homolje
Postovi: 1166
Pridružio se: Pet Sep 06, 2013 9:50 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 13, 2015 8:51 pm

Proveri da li ti se levi tocak vise greje od desnog, moguce je da se klip u klestima ne vraca do kraja pa uvek malo taj tocak koci i vuce volan u levo. Mozda je i lezaj u tom tocku losiji pa pravi veci otpor, i u tom slucaju bi trebao taj tocak da vude topliji od desnog. Mada ja ipak mislim da reglaza nije dobro uradjena, odi ponovo kod tih sto su ti radili reglazu i neka provere ponovo trap.
''Alfa Romeo one day.. Alfa Romeo forever''
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 13, 2015 9:26 pm

interceptor napisao:To jeste u teoriji tako ali na 156 nema mogućnosti podešavanje viljuške ni donje ni gornje,možeš je zašrafiti samo na jedno mesto.Postoje neke aftermarket varijante ali fabrički nema mogućnosti štelovanja.

Fabricki imas mogucnost stelovanja od 1 stepena u + ili -. Saraf je ekscentrican tj nije savrseno okrugao, i na njemu imas stepene nagiba i podeoke....u principu samo rotiras saraf sa kontra maticom kako ti odgovara. :arflag
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 14, 2015 5:24 am

Mi se izgleda ne razumemeo,prednji trap na 156 koji šraf na viljuškama je ekscentričan? I donja viljuška se na kolevku šrafi sa četiri šrafa.
Korisnikov avatar
Mrzovoljni Soko
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9jtd 85kw no-remap xD (Blue beuty)(ex)
Alfa Romeo 159 1.9Jtdm 110kw,remap :D (Musava)
Lokacija: Mihajlovac Smederevo
Lokacija: Mihajlovac,Smederevo
Postovi: 1228
Pridružio se: Sre Mar 03, 2010 12:49 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 14, 2015 6:00 am

Na prednjem trapu nema ekscentricnih srafova,steluje se na sponama,a pozadi samo ima za spoljnu stranu ekscentricne srafove za stelovanje. ;) :) :drink :arflag
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Pon Sep 14, 2015 8:23 am

Pa o tome i ja govorim. Na prednjem trapu se može štelovati samo ugao točka na uzdužnu osu automobila (toe) i to se radi sa sponama. Na zadnjem trapu ima jdan ekscentrični šraf koji je prevashodno namenjen za štelovanje istog ugla ali zbog pozicije malo utiče i na ugao u odnosu na vertikalnu osu auta (camber) ali je to zanemarivo. To sve se odnosi na 156 a samim tim bi trebalo i na 147. Za druge modele ne mogu tvrditi jer nisam radio.

Sent from maj el dži ge-2 manji
Korisnikov avatar
Crni
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-Jet
Lokacija: Petrovac na Mlavi
Postovi: 2469
Pridružio se: Pet Avg 05, 2011 1:54 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 14, 2015 8:25 am

acafacaa napisao:Ljudi, jel zna neko sta to moze da bude, radio sam balansiranje guma, proverio kod 2 vulkanizera, radio sam reglažu trapova kod najboljih u mom gradu ali mi i dalje vuče volan u levo, ne mnogo ali ako ga pustim vuče kola na levo na bilo kakvom putu?
Probaj da ti regliraju trap dok sedis za volanom, neki servisi stavljaju tegove koji simuliraju tezinu vozaca. ;)
Picking suspension is like getting married - you take the time to look at the options, read the reviews, and try as many as you can. Then you pick one, invest loads of cash in it and then find it has hidden secrets or undesirable characteristics.
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4134
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 14, 2015 9:27 am

acafacaa napisao:Ljudi, jel zna neko sta to moze da bude, radio sam balansiranje guma, proverio kod 2 vulkanizera, radio sam reglažu trapova kod najboljih u mom gradu ali mi i dalje vuče volan u levo, ne mnogo ali ako ga pustim vuče kola na levo na bilo kakvom putu?

ja imao sličnu situaciju. na zimskim gumama sve savršeno, kad sam stavio letnje (nemam drugi set felni nego skidam gume, narvno balansiranje odrađeno) auto vuče u stranu.

pre sam testirao kočnice, na letnjim gumama i malo sam ih ošmirglao (nemam ABS) i vidi se da su gume maaalo iskidane tako da sumnjam na njih.

probaj da staviš zadnju gume napred pa ćeš videti.
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re:

Pon Sep 14, 2015 5:07 pm

interceptor napisao:Pa o tome i ja govorim. Na prednjem trapu se može štelovati samo ugao točka na uzdužnu osu automobila (toe) i to se radi sa sponama. Na zadnjem trapu ima jdan ekscentrični šraf koji je prevashodno namenjen za štelovanje istog ugla ali zbog pozicije malo utiče i na ugao u odnosu na vertikalnu osu auta (camber) ali je to zanemarivo. To sve se odnosi na 156 a samim tim bi trebalo i na 147. Za druge modele ne mogu tvrditi jer nisam radio.

Sent from maj el dži ge-2 manji
Ocigledno da nisam u pravu, ali taj sistem "stelovanja" sam vidio mojim ocima prije 15 dana na alfi 156. Ocigledno da je tu nesto prepravljano. Izvinjavam se na tvrdoglavosti ali jbga kad sam vidio svojim ocima. :|

Nadam se da cu opet sresti covjeka da slikam kako izgleda sve to....meni je to izgledalo kao normalan trap....
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 14, 2015 5:16 pm

Nije frka i tu smo da razmenjujemo iskustva.

Slika

Evo slika komplet donjih i gornjih viljuški pa se vidi kako se šrafe viljuške na kolevku i zbog čega je nemoguće štelovati. A bio bi zahvalan kad bi došao do slike toga jer baš i mene interesuje kako je to neko rešio.
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 14, 2015 6:59 pm

Ne znam nisam se zabavljao, tom temom oko prednjeg trapa ali mi je sve jasno sta je i kako.Sta ga drzi i kako se steluje...nema puno pomeranja,ali mi nije jasno a vidjam leseve po gradu da su im tockovi debelo u minusu a nisu ni sredjeni ni spustani modeli vec izrabljeni i muceni.Sta se sad tu pomeri da dodju u takav ugao?
Slika
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 14, 2015 9:45 pm

Ekscentricitet osovine gornje viljuške...
[youtube]Np2Abh1WH-8[/youtube]
Slika
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 14, 2015 10:14 pm

Bilo bi lepo kad bi to fabrički imale.
Borko89
Garaža: Nemam
Lokacija: Beograd
Postovi: 72
Pridružio se: Pon Avg 17, 2015 3:08 pm

Alfa 147

Pon Sep 21, 2015 10:24 am

Da li je moguce promeniti kuglu viljuske? Da ne mora da se uzima kompletna
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 21, 2015 2:28 pm

silene je moguce, ali kuglu mislim da nije...
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4134
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 21, 2015 3:17 pm

naš član ljube-kugla radi remont kugli, spona, i ostalih delova trapa. oteraš kola kod njega, on skine viljušku i zameni samo kuglu. ali prvo se čuj sa njim.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 21, 2015 3:37 pm

da se remontuje naravno da moze :), ali da se kupi u prodavnici kao sto moze silen i zameni za to mislim da ne moze...

Povratak na “Area Servizio”