Trapovi na našim Alfama

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Uto Sep 06, 2016 5:05 pm

Zaobidji. Ako procuri moze samo u sopotu da se radi, kosta previse i garancija godinu dana. Dragan iz Barica daje polovnu za 5 puta manje, bukvalno, i ako crkne za manje od 6 mj da ti drugu
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Uto Sep 06, 2016 9:40 pm

zasto samo u sopotu?
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Uto Sep 06, 2016 10:55 pm

Tako mi je reklo vise ljudi. Kad letva procuri - najbolji servis, i mozda jedini, je u sopotu. Ako znas za jos neki - ostavi kontakt, molim te. Kolika je garancija, cijena? Biksne se daju srediti lako, al ako procuri...
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 07, 2016 7:30 am

Ovako sto se tice servisa za letve info koji imam za sada - u Subotici ima servis, na FCLS je spominjan u dobrom svetlu to sam citao pre nekih pola godine i majstor mi kaze da je jedna njegova musterija sa 156 radila tamo letvu posto je bas jako lupalo, cena je valjda bila 170e i posle godinu i po dve od tada ponovo pomalo pocinje da lupka letva (sto mozda i nije nesto negativno dokle god se pomalo cuje). Drugar je radio na Tojoti Coroli kod nekoga u Obrenovcu, ne znam tacno ime servisa, ima nekih godinu dana i zadovoljan je nista ponovo ne lupa mada on i ne prelazi nesto mnogo km godisnje.
Ono sto primecujem je da je retko ko od Alfista radio reparaciju letve i nema mnogo licnih iskustava ovde na forumu.
Ovo sto kod mene lupka je samo pri uparkiravanju, dakle sporoj voznji kad stisnem kocnicu, cimanju volana levo/desno u mestu i na proveravanju na dizalici, u samoj voznji se ne cuje nista tako da mi jos ne smeta nesto preterano. Kad tu pocne da lupka mislim da cu onda da resavam problem, za sada sam siguran za dijagnozu i cekam da ili pocne da me nervira ili da pocne da lupka i u voznji :).
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 07, 2016 11:35 am

Jesi pokusao da pritegnes centralnu maticu na samoj glavi letve...jeste malo nepristupacno i treba neki ukrivljeni kljuc da bi se moglo prici jer mu malo smeta most trapa.Hoce tu da lupa a moze se pritegnuti.
Slika
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 07, 2016 12:57 pm

Pa ovo juce nismo, ali znam da smo letvu proveravali zimus kad sam menjao viljusku kad smo i ustanovili luft (tada je lupalo manje nego sad u smislu da je udarac bio tiši) ali ne mogu da se setim da li je tada taj sraf dotezan :(

jel moze to nekako odozgo da se dohvati ili mora od dole?
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 07, 2016 1:08 pm

I iz kanala je muka prici...odozgo nema sanse
Slika
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 07, 2016 1:10 pm

Ok, videcu to onda uskoro na malom servisu da se dotegne ako nije vec :)
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 07, 2016 7:12 pm

Po meni, ili nova ili polovna, nemam poverenja u remont. Letva kao letva bi trebala da bude trajan deo, zbog toga sam vise za polovnu, ispravnu, nego za remont, jos je i jeftinija polovna, samo se mora kupiti na proverenom otpadu, ima i onih koji daju garanciju, i jos prodjes jeftinije nego sa remontom.
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Sre Sep 07, 2016 7:50 pm

Letva definitivno nije trajan deo na nasim Alfama. :D Kod mene se takodje cuje povremeno krckanje, prvi put se pojavilo pre 4-5 meseci i od tada se javlja na mozda mesec dana u trajanju od par dana, nakon toga prestane pa onda ponovo posle nekog vremena...
Korisnikov avatar
icemilos
Garaža: alfa 166 TS
Lokacija: Banja Luka
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 338
Pridružio se: Čet Jan 06, 2011 10:45 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 07, 2016 10:31 pm

ljube-kugla napisao:
icemilos napisao:Dakle mijenjao sam gornja ramena na zadnjem trapu, stanje je bilo "osrednje" ,kugle imale malo lufta a sileni ne toliko losi. E sad problem je negdje,nagib tockova 3'36" i to mi rekose da je lose. To se i vidi. Auto je razglavljeno nazad a zbog toga sam i radio ramena. Ima li neko pametnu ideju? Citao sam da je kolega pricao o cekicu ali to ne bih nikakvom silo,mozda malo hehe. Mijenjao sam i donje viljuske prije godinu dana i sve je bez lufta. Dakle trap je sav bez lufta nista ne lupa a auto razglavljeno. Alfa 166.
jako malo majstora zna da centrira zadnji trap a na 166 je jako bitno kako se nasteluje

ja sam i kod mene proveravao posle centriranja a i vecini kojima sam radio napomem da prednja strana tockova treba da bude uvucena za 3-5mm u odnosu na zadniju stranu tocka

najjednostavnija provera,potrebne su dve ravne letve koje su duze od tocka za oko 20-ak cm i obican metar ,letve staviti na spoljne strane zadnjih tockova u donjoj zoni,znaci moraju dvoje i provuci metar ispod auta i izmeriti ,bitno je da se metar ne oslanja na nigde na patos i to je najpreciznija mera

ako se uvuku previse auto ce se pozadi podici i pocece da podvlaci tockove kao na zastavi 101 a ako se rasire previse,tockovi beze u nagib i trosi se unutrasnja strana gume
Hvala Ljubisa,
Ja ne mogu vjerovati sta se desilo sa autom poslije uradjene optike. Nagib popravljen,auto podignutije za 3cm i upravljivost odlicna. Pa zar je moguce da je ovo auto tako osjetljivo na optiku. Mogu reci da ovdje u BL malo ko ista zna. Optiku radio u union autu a prije toga kod Jovica i na Lausu (zaboravio ime) i stanje bilo ocajno. Pisacu detaljnije sad me posao poterao. Hvala Ljubi.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 21, 2016 2:06 pm

DjomlaN napisao:Desava mi se u zadnje vreme da kad krecem napred nazad pri namotanom volanu (ne mora biti pun) npr. kada uparkiravam/isparkiravam u momentu kad pritisnem kocnicu da se cuje metalni udarac. Prilicno je glasno i cuje se i u kabini bez problema. Znam da imam luft u letvi ali ovo se do skoro nije culo. Gumice i stabilizatori balans stangla menjani i ok su, viljuske zimus dve menjane sve ok sa njima, amorti menjani ok su.

Pitanje je da li to moze biti iz srca letve da se cuje bas takav udarac kao metal od metal zvuci ili mogu biti krajevi letve/solje amorta posto njih nisam menjao nikad? U normalnoj voznji tog lupanja nema. Pri motanju volana u mestu nista se ne cuje osim pri onom brzom cimanju levo/desno kad ima lupkanja iz letve. Ne mogu da ocenim da li je to lupkanje isto kao ovo pri kocenju slicno deluje ali kao je da je pri kocenju jace.
Da javim finalni updejt ove situacije mozda nekome bude od pomoci. :)

Letva uzeta polovna od Dragana iz Barica, u odlicnom stanju (pohvale za dragana, sve je kako je rekao), zamenjena i prestalo je ono lupkanje pri cimanju volana levo/desno u mestu kao i ponekad u voznji sto se culo na sitnim neravnima a sto je definitivno bilo od stare letve.

Medjuti metalni udarac pri dodiru kocnice je i dalje ostao. Ipak smo uspeli naci sta lupka - plocice u klizacima imaju bukvalno dlaku lufta jer su se klizaci izlizali i cak imaju malo i kao zarez na sebi i onda kad pritisnem kocnicu i kad se tezina auta navali to je dovoljno da klakne i da se cuje udarac, vide se i tragovi na bokovima plocica gde udara (gde su oni kao izvuceni malo bokovi sto nalezu u klizac). Namazali smo bakarnom mascu i sad nema lupkanja, trajace dok se mast ne ispere :), pa cu onda videti da li ponovo namazati ili traziti druge klizace/celjust kocni, plocice su nove...
Korisnikov avatar
Dragon
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: Giulietta 1.4 Distinctive
ex GTV Cup 2.0 TS
ex 156 JTD SP
ex 147 2.0 TS
ex147 1.9JTDm
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 6395
Pridružio se: Uto Maj 26, 2009 6:43 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 21, 2016 2:21 pm

Hvala na infu, kod mene isti simptom. Ali nije strasno.
John Lennon - 2600 Sprint, SS, Pope John Paul II - Sei (Alfa 6), Sophia Loren - Duetto, Frank Zappa - 1969 GTV, Ralph Lauren - 8C2900B, Nick Mason - TZ-1, John F. Kennedy - Giulietta Spider, Eric Clapton - 6C 2500 Super Sport, Dragon - GTV Cup.
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 21, 2016 4:42 pm

Lepo ti rekoh, polovno od nekog proverenog prodavca, koji prodaje iskljucivo potpuno ispravne delove i nema brige. Daleko bolja i jeftinija opcija od remonta.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 21, 2016 4:45 pm

:drink
Korisnikov avatar
nole1985
Garaža: ex Alfa 147 jtdM 16v 2006. 5p distinctive
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 1212
Pridružio se: Pet Okt 11, 2013 10:40 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Sep 22, 2016 7:27 am

DjomlaN napisao: Medjuti metalni udarac pri dodiru kocnice je i dalje ostao. Ipak smo uspeli naci sta lupka - plocice u klizacima imaju bukvalno dlaku lufta jer su se klizaci izlizali i cak imaju malo i kao zarez na sebi i onda kad pritisnem kocnicu i kad se tezina auta navali to je dovoljno da klakne i da se cuje udarac, vide se i tragovi na bokovima plocica gde udara (gde su oni kao izvuceni malo bokovi sto nalezu u klizac). Namazali smo bakarnom mascu i sad nema lupkanja, trajace dok se mast ne ispere :), pa cu onda videti da li ponovo namazati ili traziti druge klizace/celjust kocni, plocice su nove...
A reci mi, koliko ti je prešao auto, ili koliko misliš da je prešao...pošto je priroda problema takva, mislim da ima veze sa pređenom kilometražom, pa me eto čisto interesuje na kojoj kilometraži se može recimo to očekivati.

Poz.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Sep 22, 2016 7:51 am

Pa da, iskljucivo ima veze sa upotrebom auta odnosno kilometrazom. Trenutno na satu je 241 hiljada. Auto je carinjen na 60 hiljada vise nego sto je bilo na satu kad sam ga kupio 2008-e, (180 vs 120k). Mislim da auto nema vise od 300-310 hiljada km, parametri: stanje enterijera u momentu kupovine, veoma miran i tih rad motora za jedan jtd sve vreme i trenutno, zatim mozda i najbitniji pokazatelj - kvacilo sam menjao na po satu 181k (2012-e), kad smo izvadili stari set napolje, na rubu korpe je bilo ugravirano Valeo 2002. mozda cak i mesec ne secam se sad tacno (kao sto ima na vecini fabrickih delova na autu ako ne i svim), sto znaci da je bilo fabricko kvacilo u njemu. Gledajuci po netu kilometraze za zamenu kvacila su tu negde 200-250 hiljada km kombinovane voznje pa pretpostavljam da je ta carinjenja kilometraza od 180k (auto je bio 5god star kad sam ga kupio). Takodje kad sam kupio auto sam menjao plocice a na starima je bilo ugravirano Alfa Romeo sto opet navodi na to da su u pitanju fabricke plocice (5 god i 180k mi deluje realno da predje prva ugradnja plocica). Na osnovu toga svega kapiram da je realna kilometraza tu negde oko 300k.

Taj luft u klizacima je jako mali, okom i rukama se ne moze osetiti tek kad se srafciger podvuce pa njime malo pomeri plocica. Kad se izvade napolje tacno se na njima u tom delu gde nalezu u klizac vide tragovi, cist metal se vidi gde udara od klizac. Sad kad smo namazali bakarnom mascu sve je potpuno tiho nema udarca vise. To inace lupka samo pri sporoj voznji kad se tezina auta najvise navaljuje na kocnice jer se koci do zaustavljanja, pri normalnoj voznji preko 20km/h to se ne cuje jer se i auto manje ljulja pri kocenju.
Korisnikov avatar
Coo
Garaža: ex 147 '07 JTDm 8v
Yeti TDI 4x4
Lokacija: BGD
Lokacija: Beograd
Postovi: 508
Pridružio se: Čet Apr 25, 2013 7:42 am

Čet Sep 22, 2016 9:16 am

5 godina i 180k prve pločice?! Jedino da se vozi samo autoput i kočnica koristi minimum.
If it ain't broke, don't fix it.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Sep 22, 2016 9:19 am

Pocetkom 2009-e sam stavio Simmer plocice (te koje sam tada skinuo sa auta imale su Alfa Romeo ugravirano na sebi). Presao sam za 7god sa njima oko 105 hiljada km i na prednjim tockovima su se potrosile recimo 70%. Mogle su da izdrze jos 10 hiljada sigurno. Tako da uopste me ne cudi da fabricke izdrze mnogo vise :). Vrlo je i moguce da je vlasnik auta u Italiji vozio uglavnom auto putem pa da su te zato toliko izdrzale, ali ovo sa Simmer plocicama je moje licno iskustvo na istom autu.
Borivoje
rookie
Garaža: Alfa Romeo 166
Lokacija: Sokolac
Postovi: 1
Pridružio se: Pet Sep 23, 2016 11:47 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Sep 23, 2016 11:54 am

Alfa 166
Imam problem na zadnjem trapu otisle su mi velile lafete i zamjenio sam ih ali mi i dalje tockovi stoje u krivo. Da li je problem u tzv. Bananama one krive sto na jednom kraju imaju selen na drugom kuglu?
Novi sam ovde pa se zahvaljujem unaprjed za pomoć.
Korisnikov avatar
ljube-kugla
Contact:
Garaža: alfa 75
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 166
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 147
1.9 jtd 8v
Lokacija: Batajnica
Lokacija: batajnica
Postovi: 3401
Pridružio se: Uto Nov 18, 2008 8:10 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 26, 2016 7:30 am

Borivoje napisao:Alfa 166
Imam problem na zadnjem trapu otisle su mi velile lafete i zamjenio sam ih ali mi i dalje tockovi stoje u krivo. Da li je problem u tzv. Bananama one krive sto na jednom kraju imaju selen na drugom kuglu?
Novi sam ovde pa se zahvaljujem unaprjed za pomoć.
ako se raskreci zadnji trap,to mogu biti plivajuce kugle za glavcini,tj donja tacka kacenja sa viljuskom,plivajuca kugla na viljusci,kacenje prema sredini auta,mogu biti gornja ramena (banane)

a jedan od glavnih uzroka,ne nastelovan trap

uglavnom jako tesko je ustanoviti sta je propalo,pogotovo ako se auto podigne na dizalicu,onda se sve utrgne i moras znati tacno gde postaviti pajser da bi se proverio luft
ko na nas krene iz mesta je naje&o
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 26, 2016 4:23 pm

Sto se tice prvih utisaka oko Sladjanove viljuske, pozitivni su, nemam zamerki. Za dva dana od montaze presao sam oko 500km, nemam zamerki. Upija neravnine bas kako treba, ni grubo ni meko, auto je primetno upravljiviji, trap cvrsci. Videcemo kako ce dalje da se ponasa u eksploataciji.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Sep 26, 2016 7:59 pm

i ja sam montirao sladjanove viljuske skoro
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Bojan_147
Garaža: Alfa Romeo 147 JTD
Fiat Punto 1.9D
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 33
Pridružio se: Uto Jan 14, 2014 4:39 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Uto Sep 27, 2016 4:56 pm

Pozdrav, jel moze jedan info?

Preporucili su mi nekog Trifunovica iz KG, a u vezi sa remontovanim viljuskama za Alfu, ja sam nasao na facebooku neku firmu iz Kg, ali ne znam da li je to taj.

Jel ima neko neki kontakt od tog pravog Trifunovica?

Hvala
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Uto Sep 27, 2016 6:12 pm

Malo pretrage po forumu bi urodilo plodom ;)

Zadnjih 1-2 godine vozim sa njegovim remontovanim delovima i nemam nikavih zamerki.

Trifunovic 063 88 65 993

Povratak na “Area Servizio”