Trapovi na našim Alfama

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Dec 08, 2017 8:35 am

Pa nigde se ne okrecu amortizeri u solji, nego se okrecu opruge, a to se okrece svuda, jer pri sabijanju i izvlacenju tj oscilovanju opruge, ona rotira oko svoje ose. Cak i kod amortizera koji se rotiraju pri skretanju na prednjoj osovini, rotira kuciste amortizera oko osovine tj klipa amortizera koji je fiksno montiran u solji ;) Ali u tom slucaju, opruga rotira mnogo vise u solji.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
Super_genije
Garaža: Alfa Romeo 159 2.0 jtdm
-----------------------------
ex Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8V 2003
Lokacija: Bec Austrija
Lokacija: Bec Austrija
Postovi: 993
Pridružio se: Uto Maj 07, 2013 10:42 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Dec 10, 2017 10:28 pm

Aha.. ja sam mislio da opruga ima tacno svoj polozaj i da se ne okrece kod ove konstrukcije trapa..
Assumption is the mother of all fuckups
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Dec 20, 2017 9:40 am

Yugisa, postoje automobili kojima se amortizeri okrecu i u solji.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Dec 20, 2017 10:42 am

Kad sam pisao to, zaboravio sam da kod nekih ima ga se platforma amortizera (gde naleze opruga) odvojeno vrti od kucista, ali nisam video jos slucaj da se klip amortizera vrti u solji. Niti sam siguran koja je poenta toga (jer kao sto kazem, klip moze slobodno da rotira u kucistu), jel mi mozes dati primer auta?

Jedino ako nisi mislio da se vrti zajedno sa soljom u odnosu na kos, tako pretpostavljam da verovatno postoji, iako mi sad ne pada ni jedan auto na pamet.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
DejanCA
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTD - TI 651 GRIGIO STROMBOLI MET.
Alfa Romeo GT 2.0 JTS - Rosso 130 B/B
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 867
Pridružio se: Pon Okt 05, 2015 6:42 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Dec 20, 2017 12:27 pm

Da dodam sopstveno iskustvo.
Posle zamena donjih viljuski, culo/osetilo se blago cukanje, na volanu se osecalo da nije sve "utegnuto". Pisao sam, pomislio sam da je guma balans stangle - zamenjene - nije krivac. Pomislio da su te remontovane donje viljuske, posto su stegnute dok je auto bio na dizalici - nisu. Nisu ni stabilizatori, vec - amorti.
Javio se luft, radio je klip, i prenosio "udarac" na volan. A desni klip je, cak, bio i "udjevreken"...
Promenjeni amortizeri, nema vise zvukova...
Zanimljiv splet okolnosti, da se to sve manifestovalo po promeni donjih viljuski, al' - eto...
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Sre Dec 20, 2017 1:18 pm

Meni su amortizeri razbijali od škripe i lupanja nakon montiranja nižih opruga,nekoliko majstora me ubeđivalo da su ramena, balans štangla, tamo vamo. . .
Na kraju sam kupio amortizere na svoju ruku, sam ih zamenio i rešio problem.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Dec 20, 2017 1:25 pm

Mozda zato sto se iskrivio amortizer u jednom pravcu tj u pravcu u kojem deluje oslanjanje. Kad ste rastavljali, mozda je amortizer zarotiran nesto drugacije (klip u odnosu na kuciste) pa je krivina u klipu dosla pod drugim uglom i onda se stvaralo dodatno trenje. Znaju amortizeri nekad tako da se iskrive, da bude ko zavaren, ne moze da se sabije i izvuce.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Dec 20, 2017 8:49 pm

YUgisa napisao:Kad sam pisao to, zaboravio sam da kod nekih ima ga se platforma amortizera (gde naleze opruga) odvojeno vrti od kucista, ali nisam video jos slucaj da se klip amortizera vrti u solji. Niti sam siguran koja je poenta toga (jer kao sto kazem, klip moze slobodno da rotira u kucistu), jel mi mozes dati primer auta?

Jedino ako nisi mislio da se vrti zajedno sa soljom u odnosu na kos, tako pretpostavljam da verovatno postoji, iako mi sad ne pada ni jedan auto na pamet.
Solja od 164-ke: Slika
Vidi se lezaj u solji, kroz koji prolazi osovina amortizera.
Iskreno, ne znam ni ja cemu sluzi taj lezaj, ali ne verujem da je stavljen tu bez razloga. :D
Korisnikov avatar
IvanNS
Garaža: 159 kle kle kle, punto kle kle kle, superb kle kle kle
Lokacija: NS
Postovi: 192
Pridružio se: Ned Nov 13, 2016 8:44 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Dec 20, 2017 9:07 pm

Fasovao trap na 147fl, narucio KYB prednje amortizere i zadnje solje preko gazele, uredno mi obracunali clanski popust, mada su mi nudili besplatnu ugradnju kod nekog majstora, ali bez popusta.
Narucio sam i gornje viljuske iz kragujevca, inace lemforder sa popustom su 5100 sto je po meni odlicna cena za oem kvalitet, ali kazu da se ceka 20ak radnih dana jer nema u srbiji, a posto idu praznici nije mi se dalo cekati jer nam treba drugi auto, a ruvil i slicno bih zaobisao iako kosta kao reparacija oko 3000 koja bi trebala da je proverena.

Takodje je utvrdjeno da je letva dobila lufta, narucio sam od nekog lika iz indjije drugu letvu za 4000 sto mi se cini dzabe ako je dobra kao sto on tvrdi.

Zanimljivo da je trap kontrolisan pre godinu dana i alfa je bila utegnuta ko puska, ali jbg preslo se preko 20ak hiljada, red je bio da nesto popusti, mada nisam ocekivao toliko stvari, ali moguce da je jedno povuklo drugo jer se kasno reagovalo, napisacu utiske kada se sve sredi.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Dec 20, 2017 9:29 pm

jerotije napisao:
YUgisa napisao:Kad sam pisao to, zaboravio sam da kod nekih ima ga se platforma amortizera (gde naleze opruga) odvojeno vrti od kucista, ali nisam video jos slucaj da se klip amortizera vrti u solji. Niti sam siguran koja je poenta toga (jer kao sto kazem, klip moze slobodno da rotira u kucistu), jel mi mozes dati primer auta?

Jedino ako nisi mislio da se vrti zajedno sa soljom u odnosu na kos, tako pretpostavljam da verovatno postoji, iako mi sad ne pada ni jedan auto na pamet.
Solja od 164-ke: Slika
Vidi se lezaj u solji, kroz koji prolazi osovina amortizera.
Iskreno, ne znam ni ja cemu sluzi taj lezaj, ali ne verujem da je stavljen tu bez razloga. :D
Stvarno interesantno :D
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re:

Čet Dec 21, 2017 9:52 am

ChobbyJTD napisao:Meni su amortizeri razbijali od škripe i lupanja nakon montiranja nižih opruga,nekoliko majstora me ubeđivalo da su ramena, balans štangla, tamo vamo. . .
Na kraju sam kupio amortizere na svoju ruku, sam ih zamenio i rešio problem.
Slična stvar.

Škripalo mi kad siđem sa ivičnjaka, ili ležećeg policajca.
Prve pretpostavke su bile da su gornje villjuške, pa balans štangla. Na kraju sam izmenjao sve na trapu i dalje nije rešen problem.
U stvari, posle svake zamene nečega, prvih 10km se ništa ne čuje, posle opet isto. Povezivao sam da kad se digne na dizalicu pa spusti, da to "nešto" legne na svoje mesto, ali posle nekog vremena se vrati u taj "škripući" položaj...

Na kraju sam samo pojačao radio... Doduše nije non stop škripalo, samo kad klecnem preko nečega.

I jednog dana odlučim da spustim auto, kupim nove amortizere i opruge i prestane da se čuje ta škripa.
Na kraju je ispalo, kako sam razumeo, da je samo trebalo da se podmažu te neke gumice u šoljama amortizera...
Korisnikov avatar
buntovnik
Garaža: 2010 Alfa Romeo Giulietta 2.0JTDm
Lokacija: Beograd
Postovi: 163
Pridružio se: Ned Dec 10, 2017 4:33 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Dec 24, 2017 1:34 pm

Trebam da zamenim gumice balans stangle, a za moju Giuliettu nisam uspeo da nadjem deo u radnjama, moze da se naruci cela balans stangla sa gumicama sto mi ne odgovara, gumice posebno niko nema.

Sta bi mi vi preporucili da radim? Da li moze neko da mi preporuci servis u Bg-u koji saradjuje sa Trifunovicem iz KG? Predpostavljam da Trifunovic radi i gumice balans stangli.
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Dec 24, 2017 7:00 pm

Trifunovic ne radi gumice b. stangle.
Korisnikov avatar
buntovnik
Garaža: 2010 Alfa Romeo Giulietta 2.0JTDm
Lokacija: Beograd
Postovi: 163
Pridružio se: Ned Dec 10, 2017 4:33 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Dec 24, 2017 11:08 pm

Jel ima neko da radi gumice uopste?
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Dec 25, 2017 8:22 am

Kolega Jerotije
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
jerotije
BANOVAN
Garaža: 164 3.0 V6 24v QV
Lokacija: Beograd
Postovi: 1059
Pridružio se: Čet Feb 09, 2012 9:26 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Dec 25, 2017 8:39 am

Meni trebaju uzorci da bih napravio.
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Dec 25, 2017 9:56 am

buntovnik napisao:Jel ima neko da radi gumice uopste?
Imas na ebay.
Korisnikov avatar
IvanNS
Garaža: 159 kle kle kle, punto kle kle kle, superb kle kle kle
Lokacija: NS
Postovi: 192
Pridružio se: Ned Nov 13, 2016 8:44 pm

Trapovi na našim Alfama

Pon Dec 25, 2017 10:31 am

Slika

Jedva cekam sutra da bude gotova 147 da osetim kako ce se ponasati.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
Drejk
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 16V
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 96
Pridružio se: Pon Sep 22, 2014 12:26 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pon Dec 25, 2017 10:35 am

Gde si uzeo amorte i po kojoj ceni? Moze i na pm.
Korisnikov avatar
IvanNS
Garaža: 159 kle kle kle, punto kle kle kle, superb kle kle kle
Lokacija: NS
Postovi: 192
Pridružio se: Ned Nov 13, 2016 8:44 pm

Trapovi na našim Alfama

Pon Dec 25, 2017 11:00 am

U gazela komerc u ns, redovna cena je 6235 po komadu, za par su mi nudili besplatnu montazu kod nekog sa kim saradjuju.

Ja sam insistirao na popustu arcs, sa njim se gubi besplatna montaza, dobio sam 10% popusta, ne znam zasto sam mislio da je 15%, ali I ovo je ok izasla su me oba 11.222.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
Korisnikov avatar
IvanNS
Garaža: 159 kle kle kle, punto kle kle kle, superb kle kle kle
Lokacija: NS
Postovi: 192
Pridružio se: Ned Nov 13, 2016 8:44 pm

Trapovi na našim Alfama

Ned Dec 31, 2017 4:45 pm

Zabiravio sam javiti, zavrsena je 147 jis u utorak, opet se vozi kao nova, ali kada je hladno preko neravnina cuje se neka skripa kao od gume.
Pretresena nema nigde lufta, ne bih dalje vijao gremline, jer kada sam otisao kod majstora da odemo zajedno na test voznju nista se nije culo naravno ni preko rupa ni preko lezecih.



Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Dec 31, 2017 8:19 pm

buntovnik napisao:Jel ima neko da radi gumice uopste?
Imaš na Petlovom Brdu. Miroslav 063/837-4680
Slika
Korisnikov avatar
Mladen_N
rookie
Garaža: 147 1.9 JTDm
Lokacija: Beograd
Postovi: 3
Pridružio se: Sub Jan 06, 2018 2:16 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sub Jan 06, 2018 8:19 pm

Pre svega pozdrav svim forumašima i srećni praznici!

Pre dve godine uzeo sam alfu 147, za to vreme prešao sam malo više od 53000 km.
Rađeni su 1 veliki serv, mali redovni, creva interk, kupovane gume... Ali oko samih trapova ništa. Mesec po mesec i ja odem da prekontrolišem šta škripi,lupa itd.. Pregled sam odradio u jednom servisu i rezultat je zeznut: prednje gornje vilj x2, prednji amorti x2, prednji desni stabilizator, zadnje šolje am x2, zadnji amorti x2 i dve gumice b.š. Ovo je spisak šta treba menjati.

Ovako kada se pročita izgleda kao zeza*e ali šta da se radi, ja odlučno krećem u poduhvat da sredim sve ovo...

Ovaj deo oko amortizera sam mislio da uzmem kayabu, pošto vidim da je pozitivno pominjana na forumu.
Viljuške bih uzeo reparirane, gumice i stabilizator ću videti.

E sad, koja je vaša preporuka kako rešavati ovo? Dal juriti kupovinu amortizera sa free ugradnjom ili kupovati sve delove pa juriti neki dobar servis.. Dosta delova ima za promeniti, a ugradnja svega ovoga neće biti jeftina.
Ponudu koju su mi dali u servisu gde sam pregledao je bila baaš ogromna, izvan granica realnosti. Koje je po vama najbezbolnija opcija za ovaj poduhvat?
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Jan 07, 2018 10:36 am

Kayaba exel-g
Reparirane viljuske, i neko ce ti jos I napistai koje gum ice I stabilizatori, mada mislim da imaju I stabilizatori reparirani, i da reparirane od trifunovica
A ako nije tajna gde si do sada odrzavako kola...
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Jan 07, 2018 6:24 pm

Strongflex gumice su za nijansu skuplje nego klasicne, bukvalno nekoliko evra, a trebalo bi duze da traju, tako da moj glas ide za njih. Stabilizatori, koje god da uzmes, a da nisu ovi najjeftiniji, mada i oni rade posao, bice ok. Na mom autu su Ruville, bez zamerke za sada.


Ne verujem da su sva 4 amortizera za zamenu, ja bih ti preporucio da u jos nekom servisu pogledaju.

Povratak na “Area Servizio”