Trapovi na našim Alfama

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 22, 2019 12:00 pm

@COYG:
Ista priča i u mom slučaju, s tim što ja do posla imam 2x20km, od čega imam 2x4km nedavno rekonstruisanog puta. Nema Alfa problem sa trapovima nego sa našim ulicama i putevima. I nema samo Alfa taj problem. Stanje puteva nam je takvo da bi se razvalio tenk a ne bilo koji putnički automobil. Velika sreća za nas Alfiste je relativno povoljna reparacija trapova sa vrlo zadovoljavajućim vekom trajanja tog zahvata. Vozio sam i vozim sve i svašta i Alfino ležanje na putu, upravljivost i udobnost ne bih menjao ni sa jednim koji su mi prošli kroz ruke.
"That's all I have to say... 'bout that." :)
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 25, 2019 11:23 am

Ma nasi putevi su za Golf 2.

Nego, je l' imao neko slican problem na 156. Aktivira mi ASR, ABS, sta li vec. Cim malo ostrije udjem, posebno u levu krivinu, odmah se aktiviraju ta sranja i koce me.

I ona zuta lampica za proklizavanje se pali odmah.

Sta da jurim, senzore ABS-a ili nesto drugo?
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson
bakster_kg
Drug Član
Drug Član
Garaža: ex Fiat Seicento 1.1
ex Alfa Romeo 145 1.4TS
ex Opel Astra OPC
ex Alfa Romeo 156 2.0JTS

**Toyota Celcia TS**
**Alfa 159 2.2 JTS**
Lokacija: Kragujevac
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 65
Pridružio se: Sub Sep 21, 2019 5:08 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 25, 2019 11:38 am

Zar ASR i ne treba da koči točak koji proklizava (okreće se brže od onog drugog)?
Probaj da ga iskljucis pa ga poteraj tako isto, ako koči i dalje... Mozda i nije ASR
Korisnikov avatar
COYG
Drug Član
Drug Član
Garaža: 156 8V
Lokacija: No Problemo
Postovi: 611
Pridružio se: Sub Jun 25, 2016 4:57 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 25, 2019 12:07 pm

Ne mogu da isključim, neko prosuo sok pre mene onamo kod menjača. A nikako da zamenim čip unutra.
''Brzina nikada nikog nije ubila, ali iznenadno stanje mirovanja jeste!''

Džeremi Klarkson
bakster_kg
Drug Član
Drug Član
Garaža: ex Fiat Seicento 1.1
ex Alfa Romeo 145 1.4TS
ex Opel Astra OPC
ex Alfa Romeo 156 2.0JTS

**Toyota Celcia TS**
**Alfa 159 2.2 JTS**
Lokacija: Kragujevac
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 65
Pridružio se: Sub Sep 21, 2019 5:08 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Sep 25, 2019 4:10 pm

E jbg onda... ja ne znam jel ima ASR osigurac svoj ili ne... morace neko pametniji da kaze nesto korisno, ili dugme da popravljas :(
Fructus
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NP
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Okt 31, 2019 11:23 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Okt 31, 2019 12:36 pm

Pozdrav narode! Interesuje me da li neko pravi poliuretanske delove za trap? Hvala
Korisnikov avatar
machella
Garaža: 156 3.0 V6
159 SW 2.4 Q-Tronic
Lokacija: Požarevac
Postovi: 757
Pridružio se: Pet Jan 23, 2015 3:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Okt 31, 2019 6:29 pm

Fructus napisao:Pozdrav narode! Interesuje me da li neko pravi poliuretanske delove za trap? Hvala
https://www.powerflex.co.uk/, https://www.strongflex.eu/en/
Fructus
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NP
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Okt 31, 2019 11:23 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Okt 31, 2019 8:38 pm

Znam za engleze, nego sam mislio ovde da li neko radi? Posto ja radim sa tim materijalom vec 7 godina, ali vecinom za rudnike i drugu vrstu industrije, za kola sam slabo radio i vidim da to svi traze, ali ako neko vec radi, ne bih mu se mesao u posao. To me interesovalo najvise. Kad sam video cene od engleza zaprepastio sam se. To sve moze da se radi 3-4 puta jeftinije, a u boljem kvalitetu..
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Okt 31, 2019 9:19 pm

http://shop.alfisti.net/Tuning-Styling/ ... :9150.html

Ako mozes ovo da napravis za 3/4 puta manje, ja bih ti bio prva musterija.
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Fructus
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NP
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Okt 31, 2019 11:23 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Okt 31, 2019 10:14 pm

Ne bavim se izradom metalnih delova, ali ove poliuretanske delove, ako bi ti doneo alate ja bih ti uradio za 20-30€, zavisi od utroska materijala, ali nema sanse da bude ni 30€.. Samo koja tvrdoca je u pitanju? Ja radim vecinom sa 90-95sha. A nekad i 70sha, zavisi sta mi traze. Trenutno te materijale imam na stanju. Mada po potrebi mogu i druge da nabavim.
Fructus
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NP
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Okt 31, 2019 11:23 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Okt 31, 2019 10:19 pm

https://postimg.cc/cvS6rmMq
Ovo sam radio nesto iz zezanja za drugara za fiat stila, tako sam saznao da dosta ljudi to trazi, pa reko da se raspitam da li neko to radi uopste ovde u srb..
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Okt 31, 2019 10:27 pm

Ne preveliki broj ljudi.
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Okt 31, 2019 11:17 pm

Potraznja je velika samo u teoriji u praksi retko ko hoce da odresi kesu cak i kad se ponudi nesto jeftinije nego sto je u inostranstvu, a retko ko to radi jer upravo je stvar da izrada alata/kalupa nije isplativa.

Takodje je problem mentalitet nasih ljudi da bi mnogi hteli da im se nesto napravi, a sa druge strane ne bi da budu pokusni kunic nego odmah da im das nesto sto je testirano i sa garancijom.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Fructus
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NP
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Okt 31, 2019 11:23 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Okt 31, 2019 11:42 pm

Ja vec radim sertifikovan proizvod od PU, ali je za drugu namenu. Ti sitni alati nisu skupi, urade se od alu ili celika i prosti su, nisu kao za livenje plastike. Jel ima neko dimenzije nekog PU dela od powerflexa, ja cu odneti da se urade alati?
Korisnikov avatar
machella
Garaža: 156 3.0 V6
159 SW 2.4 Q-Tronic
Lokacija: Požarevac
Postovi: 757
Pridružio se: Pet Jan 23, 2015 3:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Nov 01, 2019 12:14 am

Svakako nema svrhe posmatrati stvari lokalno, plus se slažem sa ovim što YUgisa kaže.
Kako bi izradio alate verovatno bi bilo poželjno da nadješ uzorke ili izradjenih ili delova koje hoćeš da izradiš i testiraš, ima tu i neke tehnologije što se tiče unutrašnosti i zadrzavanja masti, pogledaj primer dole.

Elem, to što imaš vosak ne znači da bi sveću lako napravio dok ne probaš dosta puta, trebalo bi tu dosta entuzijazma :drink


Slika
Fructus
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NP
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Okt 31, 2019 11:23 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Nov 01, 2019 12:29 am

Vidim da je radlovan taj deo u sredini, to je verovatno da bi zadrzao tu mast da ne izadje. kazi mi samo da li je presecen deo celom duzinom? Strongflex mi deluje dosta povoljnije od powera. koliko kosta dostava do Srbije? narucio bih 2-3 pozicije da ih uradim.
Korisnikov avatar
machella
Garaža: 156 3.0 V6
159 SW 2.4 Q-Tronic
Lokacija: Požarevac
Postovi: 757
Pridružio se: Pet Jan 23, 2015 3:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Nov 01, 2019 3:41 am

Ovaj konkretno deo jeste, gumice balans štangle. Ostali nisu presečeni.
Mislim da je i stronflex počeo tako što je otkupio sve uzorke od powerflexa, vidim da je na sajtu EU i tekst eu fontova za regionalni razvoj, spoijili lepo i korisno hahaha

Ja sam naručivao na adrese u Italiji, Austriji, Hrvatskoj, poštarina na 360e(5.5kg) oko 16e i to UPS-om. Možda je još neko od kolega naručivao kod nas, ne znam koliko bi se to isplatilo sa carinom i ostalim haračom :gr8:
Fructus
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NP
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Okt 31, 2019 11:23 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Nov 01, 2019 9:09 am

Onda cu i ja poruciti na adresu preko, pa da mi donesu kad budu dolazili ovamo, taman preko zime da resim to. Mada mi sad proizvodjac materijala kaze da u Rumuniji isto ima proizvodnja PU delova za kola, zato sto mu porucuju materijal za to, ali ne moze da mi kaze kako se zove, politika firme... Kod njih je sigurno jeftinije od strongflexa.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Nov 01, 2019 12:11 pm

Nije alat sam po sebi skup, nego kolicina potrebnog alata. Jedan auto moze da ima 5 do 15 razlicitih silen blokova/gumica, a oni koji su zeljni unapredjenja trapa vecinom zele kompletan trap da zamene, ne jednu ili dve komponente sto je usustini i pozeljno kod onih koji zele stvarno unapredjenje u performansama, menjati jednu komponentu vredi samo ako odredjen model auta bas ima neki problem u dizajnu/izradi u fabrickoj verziji. Takodje treba kopirati zaista necije proizvode, mada i u inostranstvu znaju da "zbrazaju" dizajn, ali neki od tih delova nije stvar iskopirati fabricki samo od "boljeg" materijala napraviti, nego je stvar dizajnirati tako da se postize dodatno unapredjenje kroz bolju geometriju trapa, otvaranje neke opcije za podesavanje sto pre nije postojalo itd...

U redu je to da imas sertifikovan neki proizvod, ali ljudi zele da im kazes da ce taj proizvod na tom autu potrajati toliko i toliko, kakve su prednosti, koliko one iznose itd.

Necu reci da sam neki veliki strucnjak, pogotovo nisam neki trgovac, ali govorim kao neko ko se bavi "slicnim" poslom vec 8 godina i prilicno je tesko prodati proizvod za koji ne mozes reci da je uveliko testiran u praksi. A govorimo o delovima od par stotina dinara pa do 50.000+din i posle toliko godina i dalje samo radim proizvode pretezno za Zastavu jer i sam vozim Zastavino vozilo sto mi daje bezgranicne mogucnosti testiranja.

Plus slabo imamo majstore, a prelazak sa foruma na FB je nazalost prilicno nazadovalo znanje o vozilima, treba racunati da jedno je napraviti nesto drugarski par komada, a drugo je prodavati privatnim licima koja kupuju nesto sto je jos nepoznanica kod nas. Ja sam iz svoje ponude izbacivao neke delove iz proste cinjenice da nema tog novca koji moze da nadoknadi stres raspravljanja sa ljudima.

Dacu ti moj poslednji primer, bas sam eto i ja eksperimentisao sa poliuretanom pre koji dan i 2 fabricke viljuske i nisu jednakih dimenzija. I sva sreca sto sam imao obe jer sam mogao da proracunam "gresku" i uradim korekciju za izradu, u suprotnom slucaju moglo se desiti da izradim recimo manju verziju, napravim alat prema njoj i da to ne funkcionise na vecoj verziji jer ce da ima zazor.

Mislim da ne bude pogresno shvaceno, da te sad odgovaram jer i ja pokusavam nesto da napravim, drage volje bih video da neko proizvodi i usustini mozda bih i kupio sam poliuretan od tebe za licne potrebe, ali nije tako jednostavno kao sto se cini ;) Cak i kad radis delove po narudzbini i da tako smanjis rizik u smislu da mozda nece odgovarati jer pravis prema datom autu i dalje vecina ljudi zeli da im kazes cenu unapred. I ja kad izradjujem delove uvek kazem ljudima, ta i ta cena je max, ako u izradi ispadne jeftinije, cena ce biti korigovana i ljudi nisu spremni da plate vise od dogovorenog. I bilo je komplikacija gde sam radio na svoju stetu.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Fructus
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NP
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Okt 31, 2019 11:23 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Nov 01, 2019 2:05 pm

Druze hvala na odgovoru, ako ti treba neka pomoc u vezi izrade neceg od PU tu sam. Bas zato sto nisam radio serije za auto industriju, ja bih prekopirao vec napravljen deo, pa bih posle po potrebi i savetu nekog iskusnijeg prepravio i poboljsao, ako moze. Mene je ovo zainteresovalo zato sto sam se iznenadio sa cenama. Ja proizvod koji je malo veci od gumice balans stangle radim za 2€, ali su u pitanju serije od po 500-1000 kom. Sto se tice garancije u vezi PU mogu i to da dam. Trenutno radim amortizere za rudnike, tamo su opterecenja i sile neuporedivo vece nego sto to auto moze da postigne, a delovi traju godinama. Uglavnom radim za velike firme gde su i zahtevi strogi sto se tice kvaliteta materijala. Za ovo si potpuno u pravu da treba da se uradi kompletan trap, ali za svaku poziciju treba uraditi po par alata, tako da je to malo jaca investicija. Ja sam mislio odraditi tipa komplet prednje viljuske, pa onda preci na ceo trap. Ne bih se odmah uvaljivao u velike investicije, a da ne znam ni kakvo nam je trziste sto se toga tice, a i ne bih nekome da smetam ako to vec radi. Ja sam ovo sve cisto informativno pitao, a tebi hvala na savetima.
Fructus
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NP
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Okt 31, 2019 11:23 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Nov 01, 2019 3:11 pm

Ne mogu da odgovaram na pp zbog pravila foruma. Kad ispunim 10 postova, onda cu moci da odg. Verovatno mi zato stoji poruka u folderu za slanje. Hvala na razumevanju
Korisnikov avatar
Macola
Garaža: AR 147 1.6 105
Lokacija: Zrenjanin
Postovi: 583
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 4:01 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Nov 01, 2019 3:36 pm

[video][/video]

Napravio alat od kartona. Podešava od oka. Šta filozofirate. :D
Majstor ti je potpuno u pravu, ali ne govori istinu.
Fructus
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NP
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Okt 31, 2019 11:23 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Nov 01, 2019 3:43 pm

Druze i ja bih voleo da je moguce raditi sa ovim materijalom na taj nacin :) Ovde imaju procedure i temperature koje moraju da se ispostuju, inace se dobije los proizvod ili uopste ne moze da se dobije bilo sta. To sa cime on radi je home varijanta PU. Mi ipak razmatramo kako uraditi kvalitetan proizvod.
Fructus
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: NP
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Okt 31, 2019 11:23 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Nov 01, 2019 3:56 pm

https://postimg.cc/47gpLm8h
Posto me poruke i dalje drndaju, ovo je neki rad od pre godinu dana. Neki zadnji deo za alfu 147. Znaci direktno nalivanje poliuretana u cauru. Sve je premazano sa lepkom za PU, i ova caura u sredini isto. Sad ja ne znam da li to treba da bude cvrsta veza ili bi ta caura trebala da bude slobodna, da moze da se rotira? Tj. da je namazem silikonom da se ne zalepi za PU.. Meni je trazeno ovako da uradim.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Nov 01, 2019 5:18 pm

Ukoliko caura strci van, onda se pravi na lepljenje, ako je caura u ravni sa PU onda moze i ne mora da bude zalepljeno ;)
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."

Povratak na “Area Servizio”