Trapovi na našim Alfama

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
FantomX
Garaža: ex Julija 156 SW JTDm / 159.88whp

ex VW Passat 4motion B5.5 131hp tuned

AR 156 JTD 8v 158.9hp - numero duo :) '04
Lokacija: Beograd
Postovi: 869
Pridružio se: Pon Sep 03, 2012 7:11 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Uto Avg 16, 2016 10:39 am

Alfa ima "feature" da skripi i kad je novo, takva je konstrukcija. :D

Nagledao sam se silena koji su siri, viljuski koje su tesne, reparirane sve u domacoj radinosti.

Izgleda da sem kad je novo, fabricki utegnuto propisno, uvek nesto skripucka i lupka.

A da ne pricamo o moment kljucu i koliko je Nm potrebno za dotezanje sklopa.

To niko od majstora ne radi, nazalost.
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Uto Avg 16, 2016 2:31 pm

Kod mene nista ne skripi vec 2.5 god, ali zato ima lupkanja :) Malo vise je do majstora nego do Alfe. Meni rekose u Kg da je napred sve ok, osim jednog stabilizatora koji ima malo lufta, cujem ga povremeno, kao i desnu viljusku, koja malo bucniej upija neravnine, pogledao lokalni majstor, onako uz put, dok je radio mali servis, kaze ne valja donja desna, i vidi se da je losa kugla i da su silenti dosta meki, a stabilizator je ok. Svako daje razlicitu dijagnozu :D

Odes do 2-3 majstora i resis problem, ili promenis sve.
Korisnikov avatar
FantomX
Garaža: ex Julija 156 SW JTDm / 159.88whp

ex VW Passat 4motion B5.5 131hp tuned

AR 156 JTD 8v 158.9hp - numero duo :) '04
Lokacija: Beograd
Postovi: 869
Pridružio se: Pon Sep 03, 2012 7:11 pm

Uto Avg 16, 2016 6:12 pm

Pa najrealnije je menjati komplet, oko 160e izadje sve u KG.
Za ovaj lubenicar sto teram sada je nekih 50 do 70e skuplji ceo remontovan trap sa ugradnjom, zbog onog multi link-a.
Ja sam mislio kod Alfe komplikovano, al kad videh ovo cudo :D

E sad, ne znam u čemu je fora, ali reparaciju rade i za Alfe i Passat-e sa istim materijalom.
Pricao sam sa par ljudi koji su zagazili u 70kkm sa remontovanim trapom na Passat-ima / A4, nista ne lupka, ne zvecka, ne skripi.
Neka fora ima kada se sve to montira na Alfu, sve sam vise ubedjen da veliki procenat majstora to ne zna da odradi lepo, utegne, dotegne, podesi, iscentrira, ne znam ni sam.
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Uto Avg 16, 2016 6:34 pm

Ja kada sam video trap na Pasatu smejao sam se pricama kako je Alfin trap komplikovan.
Ali taj isti kao sto si rekao ne lupka kao kod nas. Resili ga nekako i to je to.
Sto se tice reglaze, ja tvrdim da 90% njih koji to rade ne umeju da odrade kako treba na bilo kom vozilu. Jer tu nema neka matematika. Dve spone napred, dve nazad srafovi i zatezi dok komp ne kaze da je u zeleno. Samo je bitno da volan stoji pravo.
Korisnikov avatar
Coo
Garaža: ex 147 '07 JTDm 8v
Yeti TDI 4x4
Lokacija: BGD
Lokacija: Beograd
Postovi: 508
Pridružio se: Čet Apr 25, 2013 7:42 am

Trapovi na našim Alfama

Uto Avg 16, 2016 8:36 pm

Pa da nema matematike svi bi ga štelovali kako treba. Za početak treba da provere trap, pritisak u gumama i da ga centriraju dok sediš u autu..., ali ko će da se cima. Verovatno ga dobar deo i 'doteže' dok ne bude u zelenom i teraj, a što auto posle ide kao kuče u teranju to nema veze - jer je sve u zelenom :?
If it ain't broke, don't fix it.
Korisnikov avatar
spin
Garaža: 147 1.9 jtd 85 kW 2003.
Lokacija: Beograd
Lokacija: Bg
Postovi: 236
Pridružio se: Pon Jun 28, 2010 1:05 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Uto Avg 16, 2016 8:46 pm

:podrzava


Kačio sam već negde, u AutoData je škripanje gornje viljuške na 147/156 prepoznato i navedeno kao jedan od dva problema u eksploataciji. Potiče od konstrukcionog rešenja.
Prema tome, očekivano je da proškripi pre ili kasnije.
Sa druge strane, verujem da je problem preranog raspada viljuški većim delom zasluga majstora, ako izuzmemo krš zamenske delove.
Recimo, za dotezanje delova (izuzev elemenata motora) u 9 od 10 radionica stav je "to je za one koji ne umeju da ocene kad je dosta, na osećaj" :blink: :scratch:
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Uto Avg 16, 2016 9:38 pm

Ima sigurno i toga da ne znaju ali ima i toga da radio ne radio, svira ti radio... Naplacuju 1000-2000din i normalno isplativije je nastelovati samo spone nego podesavati sve jer kod dosta vozila, podesavanje spona je jedino sto moze da se podesi i tu najvece gubitke imaju vozila sa punim nezavisnim vesanjem jer ne dobiju paznju koje zahtevaju kao sto su npr Alfe, Yugici itd...

Ja sto sam prodao ljudima ekscentricne srafove za podesavanje nagiba, ko god je nosio kod majstora, svako je morao da me pozove da pita kako se to podesava jer majstor ne zna a jedna velika firma u BG je cak uspela da ne ugradi to pa mi covek vratio, jos su uzeli 1500din i nista nisu uradili.

Stvar je i ne poznavanje same tehnike, ako je u zelenom to ne znaci da je dobro, to znaci da je u toleranciji ali i dalje treba nastelovati levu i desnu stranu da budu jednake. Takodje ono sto se kod nas ne praktikuje a u inostranstvu ozbiljne firme rade, to je provera i fino podesavanje nakon par dana, jer barem iz mog iskustva posto radim i reglazu trapa je da uvek bude nekih manjih poremecaja kako se slegne trap na nove mere. Istina vecinom su bili auti koji su bili totalno rastelovani iako su vecinom noseni u vrhunske servise... Mislim i ja sam je naucio raditi samo zato sto nakon vrhunskog servisa u Subotici auto nije bio upravljiv. Da ne kazem da je svako ustvari tri puta dolazio jer sam svaki put nasao nesto lose na trapu sto je za zamenu. I reglazu kad ja radim, zna da potraje i do 8h na Yugicu npr...

Najsmesnije mi je kad dodju ljudi nakon posete nekog servisa i kazu ne moze da se nasteluje da volan stoji ravno kad auto ide pravo jer je nesto poremeceno po recima "majstora" :lol:
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
Bojan90
Garaža: 156 1.6ts
Lokacija: Bor-Zagubica
Postovi: 830
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 9:18 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Avg 17, 2016 8:21 am

Kacio je ovde neko izvestaj sa reglaze, auto servis "Adam" ako se ne varam, nastelovan perfektno. Npr. ako je za zadnje tockove tolerancija od 0.00 do 0.04, oni su nastelovali na 0.02, tako na svakom tocku.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sre Avg 17, 2016 6:15 pm

i ja kad sam stelovao trap na prethodnoj 156ici sve je bilo u tolerancijama, drugar mi radio reglazu i posvetio se tome nije onako brzinski kao vecina trapadzija to odradio a i ima dobru masineriju za reglazu pa i to vrv ima uticaja.
sad uskoro idem da menjam viljuske na ovoj alfi pa cemo da se pozabavimo i reglazom
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
giocatore
rookie
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm , 150 hp
Lokacija: Kikinda
Postovi: 3
Pridružio se: Ned Sep 13, 2015 9:50 pm

Tk-tk-tk-tk puckanje Alfa 147

Sre Avg 17, 2016 10:40 pm

Pre nekih mesec dana sam prvi put imao ovaj problem. Od tada se to desilo jos 4,5 puta, bukvalno bez ikakvog pravilnog vremenskog intervala ili bilo cega... Naime... Upalim auto i krenem i kad spustim prozore cujem zvuk kao da mi se nesto s auta vuce po putu,tj odskace od puta. Zvuk je kao da imam zakacenu ping pong lopticu,koja otskace od puta. Zvuk je u konstantnim vremenskim intervalima i kako ubrzavam tako je sve cesci. Stanem, pogledam ispod auta, nista ne visi osim blago olabavljene sajle rucne kocnice. Parkiram auto, posle nekog vremena opet ga upalim,vozim- nista. Sve normalno. Nemam ideju sta bi moglo biti?? Neko?
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Avg 19, 2016 4:43 pm

kamencic u gumi, a ako je lep metalni zvuk, onda je sraf ili ekser u gumi. a to ti je vec krpljenje ;)
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Sub Avg 20, 2016 12:33 pm

Može biti i to ...

Sent from G620s using Tt
Korisnikov avatar
CoyoteKG
Garaža: 147 1.9 JTD 116hp
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1650
Pridružio se: Sub Dec 03, 2011 5:13 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sub Avg 20, 2016 1:13 pm

I ja imam neki zvuk. I zvuci kao da je ekser u gumi, jer kako mi se okrece tocak, u zavisnosti od brzine, tako je brzi i taj zvuk. A cuje se kao da ekser udara po putu.
Jedino sto mi je cudno, sto sam zamenio gume, stavio nove, i opet se culo... Tako da mi je malo cudno da vec par godina cujem neki ekser...
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Trapovi na našim Alfama

Sub Avg 20, 2016 2:26 pm

Pogledaj kod kocionog diska da se nesto nije zaglavilo.
Gremlin
Garaža: Alfa 147 JTD 16V
Lokacija: Beograd
Postovi: 464
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 9:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sub Avg 20, 2016 7:31 pm

Nema Slavka da opise proceduru ubacivanja Pa6?
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Avg 21, 2016 6:08 am

Nema tu nikakve procedure, napravi se caura na meru, ja praktikujem plus jednu stotu da se malo na silu nabije, namazes grafitnu mast i upresujes umesto fabricke i to je to. Posle podmazes sve dodirne tacke pri montazi na auto i zavrsen posao.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Sep 01, 2016 9:55 am

Desava mi se u zadnje vreme da kad krecem napred nazad pri namotanom volanu (ne mora biti pun) npr. kada uparkiravam/isparkiravam u momentu kad pritisnem kocnicu da se cuje metalni udarac. Prilicno je glasno i cuje se i u kabini bez problema. Znam da imam luft u letvi ali ovo se do skoro nije culo. Gumice i stabilizatori balans stangla menjani i ok su, viljuske zimus dve menjane sve ok sa njima, amorti menjani ok su.

Pitanje je da li to moze biti iz srca letve da se cuje bas takav udarac kao metal od metal zvuci ili mogu biti krajevi letve/solje amorta posto njih nisam menjao nikad? U normalnoj voznji tog lupanja nema. Pri motanju volana u mestu nista se ne cuje osim pri onom brzom cimanju levo/desno kad ima lupkanja iz letve. Ne mogu da ocenim da li je to lupkanje isto kao ovo pri kocenju slicno deluje ali kao je da je pri kocenju jace.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Čet Sep 01, 2016 8:58 pm

meni se to culo nekad na 155 ali je bilo do solje amorta
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Sep 02, 2016 8:43 am

U principu i ja mislim da bi moglo biti zbog toga jer meni se taj luft oseti jedino kad je auto na dizalici pa se rucno proverava letva, na samom volanu nema lufta pri pomeranju tockova a takodje u voznji letva ne lupa. Pa ne bih da je skidam samo zbog toga jer tako vozim vec dugo bez problema :).
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Pet Sep 02, 2016 7:08 pm

Letvu nemoj da diras dokle god nema lufta i da su krajevi losi...uglavnom kod svih vozila postoji neki luft srazmerno km koja su presla.Ako curi i lupa onda mora.
Slika
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sub Sep 03, 2016 9:59 am

^ upravo tako i razmisljam... zato sam i mislio da ovo moje lupanje ima veze sa necim drugim... videcu da iduce sedmice odem kod majstora na detaljan pregled pa cu da napisem sta je dijagnoza...
Korisnikov avatar
DejanCA
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTD - TI 651 GRIGIO STROMBOLI MET.
Alfa Romeo GT 2.0 JTS - Rosso 130 B/B
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 867
Pridružio se: Pon Okt 05, 2015 6:42 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Sub Sep 03, 2016 1:32 pm

Drugari,
Kolega Super_genije je u temi o PowerFlexu pisao o majstor Rajku, sa Petlovog brda. Ima li ko iskustva sa njegovim viljuskama, i znanju o montazi na Alfe?

Hvala u napred na informacijama :drink
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 04, 2016 7:41 am

Evo nesto mojih ruku delo, mozda resi problem sa trapom :lol:
Slika
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Ned Sep 04, 2016 1:35 pm

svaka cast :arflag
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Trapovi na našim Alfama

Uto Sep 06, 2016 9:17 am

Bio sam jutros kod majstora sve smo proverili, izgleda da je to lupkanje ipak iz letve. Sve je utegnuto na trapu maksimalno, krajevi letve su ok ali lupa iz letve i to vise ne levoj strani. Jedino resenje je reparacija koju bih verovatno radio na proljece.

Povratak na “Area Servizio”