Pitanje za gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
Mac
Garaža: 159 Selective 2.0jtdm, Insignia, BMW G30 Xd
-------------------------
Ex BMW F10
Ex Giulietta Exclusive 2.0jtdm,
Ex 159 SW 2.0jtdm
Ex 156 2.0 TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1567
Pridružio se: Uto Nov 26, 2013 2:12 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Okt 24, 2014 7:44 pm

Slazem se za zimske u potpunosti. Letnje mogu i da prodju, ali treba malo i da se razumes a i tesko je naci mladu polovnu gumu sa korektnom sarom.

Ono sto mene brine je potecijalni nevidljivi defekt kod gume. Te 2010 god. kupim cetiri nova Semperita Speed grip M+S 225/55/R17 u Coningu i boga mi platim ih bas dobro. Ispostavilo se da su sve cetiri gume defektne na gazecem sloju i da nikada nisu mogle biti valjano izbalansirane. Pokusavao na svim mogucim masinama, isao na balansiranje u Autokomerc aerodrom, posto tamo imaju Hunter..... ali nema sanse.Nisam imao vremena ni zivaca da ih reklamiram i ako sam imao garanciju......itd.
Kad bih ih stavio na oglas verovatno bih ih brzo prodao po solidnoj ceni posto su kao nove, a srecni kupac bi to provalio tek kasnije na auto putu na odredjenoj brzini.

Poenta je sto sa novim gumama imas garanciju, i ako imas volje mozes ostvariti/zastititi svoja prava a kasnije tu novu gumu prodati kao polovnu i ispeglati razliku u ceni.
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Okt 24, 2014 8:07 pm

Mac napisao: Poenta je sto sa novim gumama imas garanciju, i ako imas volje mozes ostvariti/zastititi svoja prava a kasnije tu novu gumu prodati kao polovnu i ispeglati razliku u ceni.
Upravo to...
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Okt 24, 2014 8:23 pm

Ognjen_HN napisao:Postoji mogucnost da uzmem 18ke felne, hocu da cujem vase misljenje da li je to mnogo za 164rku, i koja bi guma isla da to ne kaci ako je to uopste moguce.
Ne preteruj, i 17" ti je i vise nego dovoljano, a 205/55 R16 ti je po meni preva merka ;)
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: Pitanje za gume

Pet Okt 24, 2014 8:25 pm

Ta dimenzija mi je sad na autu (205/55/16) i super je, i udobnost i visina i sve...U pravu si Edine, 18 je mnogo ;)
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Okt 24, 2014 8:29 pm

Pazi, da li sam u pravu ili ne, to je vec stavar licnog misljenja.
Ja sam mozda malo konzeravtivan, ali licno mislim da traba biti malo rezervisan po pitanju felini ponekad, jer koliko kapiram ti auto vozis savaki dan, pogotovo sto 164 ima i fabricki prelepe 16" felne, da ti je neki vikend-auto, ili tako nesto, onda druga prica...
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Ka
Kaligula
Drug Član
Drug Član

Re: Pitanje za gume

Pet Okt 24, 2014 8:36 pm

Totalna nebuloza pričati o polovnim gumama kao opciji da se uštedi kinta!Ne bitno jesu li zimske ili letnje,jedan od vitalnih delova automobila!Vulkanizer ce prodati i bandaš od poni bicikle kao Pirreli soto zero :banghead:
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: Pitanje za gume

Pet Okt 24, 2014 8:40 pm

edin napisao:koliko kapiram ti auto vozis savaki dan, pogotovo sto 164 ima i fabricki prelepe 16" felne, da ti je neki vikend-auto, ili tako nesto, onda druga prica...
Nema fabrickih felni sa 4 sarafa nigdje, tj ima, ali ili su preskupe, ili lose ocuvane, ili daleko pa je problem transport itd itd
Za sad se vozi svaki dan, mada nece bas dugo, nadam se :)
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
derg38
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 jtdm ,16v
Alfa Romeo 147 1.9 jtdm,16 v,Collezione,limited?
Lokacija: Zemun
Lokacija: Born in RSK doin' time in Zemun
Postovi: 234
Pridružio se: Uto Okt 08, 2013 2:46 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 5:07 am

Crni napisao:Celicnih nemas, polovne alu su bile i ovde cak veoma povoljno od 16" .

Jel to generalno menjas felne ili uzimas samo za zimski set 16"? :)
Samo zimski set ;)

Na 17" je Dunlop i ne trosi se toliko kako smo ga ćerali :) Presao na njemo 20 000 od kad sam ga kupio u maju il kad li vec.

Odo na bubanj potok mozda bude kakve nafake sto bi u Bosni rekli
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 10:08 am

Prokonsultovao sam se sa svim drugarima, obišao 5,6 vulkanizera i mišljenja su podeljena...

Ako se uzima polovna guma, mora da se zna od koga se uzima... Kada su zimske u pitanju ipak nisam hteo da se zajebavam tako da sam se odlučio za nove...

Međutim nisam uzeo Sava Eskimo s3, već sam uzeo Tigar Wintere i to sve na osnovu ni jednog negativnog iskustva cdrugara iz ekipe koji su cepali tu gumu... A opet Sava bi me izašla 50e više, plus mi je par vulkanizera reklo da praktično između te dve gume razlike po kvalitetu i nema... Odnosno razlike koje mi obični vozači možemo da osetimo...

E sad da li je placebo ili ne, meni je trip da mi je auto bio upravljiviji i neudobniji sa ovim dunlop gumama koje sam imao, iako su ista dimenzija... Mislim da sam ipak istripovao...


Mala anegdota, pričam sa momcima koji rade, i kažu sa kilometar provaljujemo kakav je ko čovek... Kaže Alfisti su uglavnom velike picajzle i perfekcionisti iako imaju najgori auto za tako nešto (uvek će nešto pucketati)... Nakon toga prilazi batica sa predrkanom a6icom i kaže mi ovaj vulkanizer, "gledaj sad, sigurno će tražiti polovne gume", dok sam ja bio u fazonu jesi lud, auto mu košta 15 000, koji mentol bi stavio polovne gume na tako nešto... Izlazi batica i stvarno, "momci kakve su vam polovne, jel imate JEDNU dobru? (momak fura 4 različite polovne gume na autu od 15 000)... Koji smo mi ljudi eee...
Korisnikov avatar
Mac
Garaža: 159 Selective 2.0jtdm, Insignia, BMW G30 Xd
-------------------------
Ex BMW F10
Ex Giulietta Exclusive 2.0jtdm,
Ex 159 SW 2.0jtdm
Ex 156 2.0 TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1567
Pridružio se: Uto Nov 26, 2013 2:12 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 10:23 am

Nisi se istripovao, upvravljivost sa winterama je katastrofalna. Na Sw sam posle letnjeg Dunlopa stavio winter1 i osecaj je kao da vozim autobus, zato sam ti rekao da ides na Hankook. Jesu mekse od Dunlopa.
Korisnikov avatar
Vlada R
Garaža: ex Alfa 159 JTDm restyle
Lokacija: Beograd
Postovi: 570
Pridružio se: Sre Jul 27, 2011 10:32 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 11:31 am

Mac napisao: Poenta je sto sa novim gumama imas garanciju, i ako imas volje mozes ostvariti/zastititi svoja prava a kasnije tu novu gumu prodati kao polovnu i ispeglati razliku u ceni.
Uglavnom se slažem, svakako da si sigurniji kupovinom nove gume, ako ništa barem znaš koga da ganjaš. Ono što deprimira kupce u Srbistanu je da kada pokušaš nešto da reklamiraš upadneš u vrzino kolo. Kao prvo, prodavci/uvoznici/komisija proizvođača će gotovo uvek i svaki defekt svaliti na udarnu rupu/neadekvatno penjanje na ivičnjak. Čak iako ti znaš da to nije istina ne vredi ti mnogo, teško ćeš dobiti zamenu. Drugo, to njihovo ispitivanje gume i čekanje odluke obično traje više nedelja i ti treba da se "snađeš" gde da nađeš gumu ili gume da bi mogao da voziš kola.

Kažem, uvek prednost za novo ali nisam gadljiv ni na polovnu robu ukoliko je dobra.
SlobeX
Garaža: AR 156 2.4 JTD
Lada Niva 1600
MB A170cdi
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 262
Pridružio se: Pon Jan 02, 2012 9:29 am

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 12:17 pm

Ja se vodim to logikom ako nemaš pare za 17ke predji na 16 ;)
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 1:28 pm

Mac napisao:Nisi se istripovao, upvravljivost sa winterama je katastrofalna. Na Sw sam posle letnjeg Dunlopa stavio winter1 i osecaj je kao da vozim autobus, zato sam ti rekao da ides na Hankook. Jesu mekse od Dunlopa.
Ne mogu da verujem da je toliko osetna razlika... Mislim ok sam, malo mi je i bio pretvrd sa letnjim, al sad znam šta mi je činiti ako letnje riknu...
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Sub Okt 25, 2014 1:44 pm

Vazda je prelazak sa letnjih na zimske razlika. Logično, a pogotovo sad kad još uvek letnje rade daleko bolje.

Winter1 je uz to i dno ponude, pa je treba posmatrati i iz tog ugla. Nije loša guma, i sam je vozim, ali poslednjih par godina više košta nego što vredi. Bolje je kupiti nešto drugo.

Tapatalk Pro
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 1:58 pm

winter1 odlična po snegu, jako loša po vlažnom i hladnom asfaltu. ko se vozi po zavejanim putevima i planinama ok, ko ne - bolje da potraži nešto drugo. možda novija vozila sa abs-om i kontrolom proklizavanja mogu donekle da ispeglaju loše osobine ali meni je svako oštrije kočenje po vlažnom asfaltu jako rizično.

plus po rečima vulkanizera odlivak je prilično grub i potrebno je dosta tegova da se izbalansira. ja sam mislio da sam iskrivio felnu negde, međutim kad sam prešao na letnje mnogo manje tegova je trebalo za balansiranje.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Sub Okt 25, 2014 2:30 pm

Nije loša po hladnom asfaltu, čak ni po mokrom kad je hladno. Loša je kad je malo toplije i mokro, a kad je dosta toplije i mokro, horor je.

Ja nemam puno tegova, super su što se toga tice.

Tapatalk Pro
Korisnikov avatar
Mac
Garaža: 159 Selective 2.0jtdm, Insignia, BMW G30 Xd
-------------------------
Ex BMW F10
Ex Giulietta Exclusive 2.0jtdm,
Ex 159 SW 2.0jtdm
Ex 156 2.0 TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1567
Pridružio se: Uto Nov 26, 2013 2:12 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 3:29 pm

Ja pricam o upravljivosti, winter 1 je katastrofa po tom pitanju. Meni je upravljiviji i derektniji auto na volanu sa Pireli sotozero i ako je zimska guma nego sa letnjom Savom UHP.
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 3:51 pm

Moje misljenje je da ne postoje gore gume od Tigar marke. I zimska i ljetna su katastrofa. Neki dobar odnos za ulozeno-dobijeno je Sava Eskimo , zimska guma, samo se brzo trosi.
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 3:53 pm

A ja mislim da ti loše misliš...
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 4:12 pm

hahaha
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: Pitanje za gume

Sub Okt 25, 2014 4:32 pm

interceptor napisao:A ja mislim da ti loše misliš...
Moje misljenje proizilazi iz iskustva sa najgorom markom guma kod nas a i sire ;) platis da ti traje 2 mjeseca, a ostalih npr 22 mjeseca ima istu saru kao kad si je kupio a guma tvrda kao kamen. A wintera da ne pricam
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
oliver
Drug Član
Drug Član
Garaža: AR 166 2.4 TI
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 99
Pridružio se: Pon Jun 09, 2014 6:13 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Okt 28, 2014 5:13 pm

Mac napisao:Definitivno Coning, bas su profi. Inace imaju odlicnu masinu za balansiranje(Hunter).Samo kod njih uspevam da izbalansiram gume do perfekcije.
Bio danas u Coningu, kad sam dosao pita me jedan od likova sta treba - reko' skidanje ovih tockova i ostavljam ih na cuvanje, balansiranje i montiranje onih iz gepeka. Posto je bilo malo guzve, sacekam malo, prilazi drugi lik i pita sta treba - odgovorim isto. Dodjem na red, istovarim tockove - reko' nemojte zaboraviti i balansiranje, veli onaj prvi "aman, nemas brige, sve cemo" i ja se odmaknem da ne smaram i ne dubim nad glavom dok rade. Onaj drugi dodje, provjeri pritisak u gumama, ode, onaj prvi skine tockove i stavi ove koje sam donio - bez balansiranja. Pa, je*ote :D Ovo malo sto sam se provozao izgleda ok, al' opet ne volim ako ne znam nesto 100%.

Ne znam da l' da ih sutra/prekosutra ganjam i upadnem u smjenu pa nek rade ispocetka (pride su dizali 1 po 1 stranu posto na onoj velikoj dizalici nisu mogli da potrefe gdje da podmetnu "ona mala sranja" ispred zadnjih tockova), il' da iz revolta odem kod nekog drugog :glare:
Korisnikov avatar
Mac
Garaža: 159 Selective 2.0jtdm, Insignia, BMW G30 Xd
-------------------------
Ex BMW F10
Ex Giulietta Exclusive 2.0jtdm,
Ex 159 SW 2.0jtdm
Ex 156 2.0 TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1567
Pridružio se: Uto Nov 26, 2013 2:12 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Okt 28, 2014 6:15 pm

Moja iskustva vezana za Coning u Bg-u. Jesi u Bg radio? Pre par dana stavio zimske na sva tri auta
usluga perfektna.
Korisnikov avatar
maxy
Garaža: Giulietta 2.0
Ex Alfa Romeo 147 1.9 jtd
Lokacija: BG
Lokacija: BG
Postovi: 721
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 5:09 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Nov 06, 2014 11:43 am

Pozz svima.
Ima li neko iskustva sa GY UG9?
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Nov 06, 2014 12:31 pm

Svi ti veliki servisi gledaju samo da ti vide leđa što pre. Bolje otići kod nekog manjeg vulkanizera koji će da ti posveti više pažnje. Bio sam više puta u Coningu i sve je to impresivno, ali ljudi što rade su slabi. Jedini ko ostavlja utisak je onaj gonič robova u kancelariji. Postrojava ih fantastično.

Povratak na “Area Servizio”