Alfe na struju

Alfisti and Alfa Romeo clubs, welcome! Please feel free to introduce your club and inform us about your events!
Ostali skupovi kod nas i u inostranstvu.
Korisnikov avatar
alfamen
Contact:
Garaža: ALFA 166 TS
ALFA 166 2.4 JTD
LANCIA LIBRA 1.9
Lokacija: Novi Beograd
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 1602
Pridružio se: Sre Jan 21, 2009 11:46 am

Alfe na struju

Sre Mar 02, 2011 1:29 pm

Voleo bih kada bi ovo postala aktivna tema i da se ovde oglase ljudi sa neseg foruma, koji se razumeju ili su strucni u elektrotehnici i elektronici!
Njihovi saveti poput izbora baterija, motora voltaze itd,itd bi bio neprocenjiv.
Mnogi od nas su ulozili brdo vremena u razlicite projekte a mislim da je doslo vreme i da se neko oproba od nas u sadvim novom poglavlju pred kojim je buducnost zasigurno!
Ja bi siguran sam u to, uzivao u jednoj elektricnoj 166 ili 164 ili bilo kojoj drugoj alfici, pored ove moje benz-plinare! :love:

Evo linka od jednog amerikanca koji radi na spajderu...za pocetak :drink

... re=related

A evo i jednog klinca iz Zagreba :drift pravi je genije!

... re=related
JaMaL
Garaža: 75 TS
75 TB
Lokacija: Severno od Albukerkija
Lokacija: Bgd
Postovi: 1369
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:04 pm

Re: Alfe na struju

Sre Mar 02, 2011 4:16 pm

neprakticno, neisplatljivo, skupo...

sta jos treba...

u sustini, mozda bi nesto mozglo da se uradi ako bi imali bolje baterije...

glavni problem su baterije... kvalitet, trajanje, tezina i vreme punjenja...


sto je u sustini glavni problem elektricnih automobila...


krenes napolje... lep dan... napunjen auto... cica pored tebe... idemo negde lepo na rucak, setnju... ali ne... mozes da odes samo u odredjeni restoran (dovoljno blizu)... ili ne mozes otici do avale... ili kosutnjaka... nema dovoljno struje... a ne mozes na pumpu da napunis...

ili jos bolji scenario... zavrsavas posao lepo si proracunao da imas punjenje do posla, po decu i nazad... ali treba skociti odjednom to vece do novog sada ili sta vec... ali ne mozes... jer se "auto" nece napuniti do tada :)

dakle milion i jedna situacija gde planiranje unapred ne pomaze... i elektricni auto ce te konstantno izneveriti... jer je sam dizajn baterija i nacina punjenja istih pun mana...

a i za cenu izrade jednog dobrog ces se voziti na plin ili sta god vec par godina... i vishe...

dream on...

bolje da razmisljamo o necemu sto se moze natociti trenutno... mislim kao instant... kao i do sada ali da nije benzin...

p.s.

taj spider... 50km domet sa 1 punjenjem... 100km.h max brzina... realno na 100km/h moze da predje sta mozda 10km... dakle kombinovane gradske dodje na sta 25-30km domet... nedovoljno za 1 dan samo obavljanja poso-kuca rute i to po savrseno lepom i toplom letnjem danu :) ni sa 3x vishe baterija ne bi bio praktican... a onda ne bi ni krenuo :)

hidrogen, etanol... biodisel mozda... imaju neku realnu primenu i buducnost kako ja to vidim... struja tesko... dok baterije ne budi velicine akumulatora i drzale 1000km dometa po -40c temperaturi, a punile se za 15 min na solarnu energiju sa krova automobila... tada im vidim neku primenu :)
cvorovic
Lokacija: Aleksinac
Postovi: 7
Pridružio se: Sre Dec 29, 2010 2:27 pm

Re: Alfe na struju

Čet Mar 03, 2011 9:53 am

U zemljama sa visokim standardom prosek je 48km dnevno sa automobilom.Sasvim dovoljno za najobičniji elektromobil u samogradnji sa 4 olovna akumulatora.Znači grad,60-70km/h...100km autonomije.
Tesla-skupo,ali služi da kaže da je moguće.
Sa novim tehnologijama baterija i punjenja(na zapadu postoje stanice gde za 15min možete da napunite 100% baterije) elektromobili će postati stvarnost,naročito kad cene fosilnih goriva skaču,a njega ime sve manje i manje.
U garaži posedujem nekoliko el.motora od viljuškara,razne pretvarače,više vrsta baterija sve sa ciljem da jednog dana sklepam nekog frankeštajna.Za sad sam još uvek navučen na miris benzina,pa se nešto i ne trudim.NA zapadu imate sve da kupite za konverziju.

Biće I Alfe na struju.I to veoma brzo.
JaMaL
Garaža: 75 TS
75 TB
Lokacija: Severno od Albukerkija
Lokacija: Bgd
Postovi: 1369
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:04 pm

Re: Alfe na struju

Čet Mar 03, 2011 10:54 am

Moze li neki link ka tim stanicama i tehnologiji za punjenje baterija za 15min. i koliko to utice na zivotni vek baterije, tj. posle koliko tih 15min. punjenja ce ti trebati nove baterije jer kapiram da olovni akumulator ne mozes napuniti za 15 nikako a da ti ne explodira u lice ili crkne posle 2 punjenja... ako moze i cena tih baterija?

Hvala...
Korisnikov avatar
s3kan
Garaža: Giulia 2.2 180 AT8 2016, ex 159 2.0 JTDm 2011, ex 147 Selespeed 2001
Lokacija: Beograd
Postovi: 111
Pridružio se: Pet Maj 14, 2010 3:12 am

Re: Alfe na struju

Čet Mar 03, 2011 3:25 pm

a punile se za 15 min na solarnu energiju sa krova automobila... tada im vidim neku primenu
ccc, ukupna sunčeva energija u podne je max 1KW po metru kvadratnom. Ajd neka ti je krov 3m2, neka su solarne ćelije bez gubitaka i neka ti je 24h dnevno podne.

Ispadne da za 20KWh treba 6,5h....

Dakle nikada, nikada...
The difference between men and boys is the price of their toys.
Korisnikov avatar
cirko83
Garaža: AR 147 1.6 ts
ex AR 33. 1.5
ex AR 156 1.8ts
Ford Mondeo 2.0 benz
Lokacija: Knjazevac
Postovi: 1990
Pridružio se: Pet Avg 28, 2009 4:56 pm

Re: Alfe na struju

Čet Mar 03, 2011 3:58 pm

Pa, u budućnosti će se verovatno napraviti i stanice, nalik pumpama na koje ćemo moći po nekoj ceni zameniti svoje prazne baterije za pune i teraj dalje, a niko nije lud da čeka sat vremena da mu se pune baterije, to je totalno nepraktično. Možda se nekada nekom i žuri.
potpis
JaMaL
Garaža: 75 TS
75 TB
Lokacija: Severno od Albukerkija
Lokacija: Bgd
Postovi: 1369
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:04 pm

Re: Alfe na struju

Čet Mar 03, 2011 6:17 pm

Ispadne da za 20KWh treba 6,5h....
idealno...

12m2 krova kuce i imas brzo punjenje :)

ne posto znamo da je procenat iskoriscenosti solarnih ploca jos uvek oko 5%-10% a najbolje monocrystal ploce su oko 20% u idealnim uslovima...

nacekacemo se...
Korisnikov avatar
StefanMih
Garaža: 156 JTD, 33 Racer, Panda 750
Lokacija: Podgorica
Postovi: 418
Pridružio se: Uto Avg 10, 2010 8:50 pm

Re: Alfe na struju

Pet Mar 04, 2011 2:04 am

Kakve crne Alfe na struju ? A miris benzina ? A zvuk ? A konstantno chachkanje chega god po motoru....onda da mjesto dizanja kompresije stavljamo veci presjek kablova ? hahaha

Daaaj... Alfa 3.0 trolej-Busso :rotfl:

I u globalu, ne vidim svijetlu buducnost elektrichnih auta sem u gradovima...Alternativna goriva da ali struja ne...prije svega preskupo je i zagadjivalo bi vishe nego auta trenutno jer tu struju jelte treba i proizvesti nekako....
U gradovima da zato shto bi eventualno moglo da se napravi neshto tipa usluzhnih auta (udjesh, prebacish se, izadjesh) koja bi se napajala preko neke izgradjene mrezhe...i da se zabrani saobracaj u gradu jer sve vishe i vishe postaje nemoguc...A za vangradske vozhnje bi imali auta....i stazu za track-day u blizini svakog grada :)
cvorovic
Lokacija: Aleksinac
Postovi: 7
Pridružio se: Sre Dec 29, 2010 2:27 pm

Re: Alfe na struju

Pet Mar 04, 2011 9:38 am

Nemojte pogrešno da me shvatite.Ja vozim na benzin,plin iz principa nisam ugrađivao.Ali,realnost je realnost.Šta mislite,zbog čega frka oko Libije,Iraka...?Zabole njih za Libijce,Iračane i ostale "ugnjetavane"
Neka alternativa mora da postoji,a elektromobil je najbliži tome.Ili vodonik i gorivne ćelije,ali to je tek preskupo
Korisnikov avatar
alfamen
Contact:
Garaža: ALFA 166 TS
ALFA 166 2.4 JTD
LANCIA LIBRA 1.9
Lokacija: Novi Beograd
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 1602
Pridružio se: Sre Jan 21, 2009 11:46 am

Re: Alfe na struju

Pet Mar 04, 2011 9:50 am

Sto se tice brzog punjenja za 15 min to je izvodljivo kod mnogih modela ali samo 80% kapaciteta baterije a 100% zahteva od 4 do 8 sati punjenja.
Ja do posla i nazad sam u evropskom standardu :grin: 42 km i skroz bi mi odgovaralo jedno vozilo sa radijusom od 100 km i punjenjem od 8 sati preko noci(jeftina struja :D ) netreba mi vise a za relacije do kopa, Nisa ili van Beograda tu je luce 166 TS :love:
Verujem da vi kao i ja najvise provodite vreme u svom mestu, ajde da kazem gradske voznje gde satiremo naftu, benzin ili plin.
Korisnikov avatar
ljube-kugla
Contact:
Garaža: alfa 75
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 166
2.0 v6 turbo(lpg)
alfa 147
1.9 jtd 8v
Lokacija: Batajnica
Lokacija: batajnica
Postovi: 3401
Pridružio se: Uto Nov 18, 2008 8:10 pm

Re: Alfe na struju

Pet Sep 09, 2011 8:05 pm

vec mi sevaju i varnice neke ideje za struju i gomilu olova u autu,kao da prevozimo nuklerani otpad pa kao da manje zraci umota se u olovni sanduk

na mesto fabrickih diskova na 75-ici stavim zubcanike i dva el.motora gabaritno odgovarajuce i ostaje benzin i plin a za po lokalu gde i najvise trosim u zimskom periodu mi potrosnja bude oko 22L a imam dosta dobar napon u kuci,mada za ozbiljno brzo punjenje je Mate Rimec napomenuo da treba biti mnogo jaca struja sto je verovatno oko 500v u uticnici i mora posebna trafo stanica

u mom slucaju je neizvodljivo,mene su u distibuciji odbili i za razdvajanje satova za struju a ne i tu skalameriju da dovuku

koliko znam da visok napon mnogo zraci i pravi smetnje gomili uredjaja,tako da od svega toga verovatno nece biti nista jos zadugo

a do tad mi teramo na ova goriva koja imamo
ko na nas krene iz mesta je naje&o

Povratak na “Alfa Romeo & Alfisti meetings”